[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un alt inceput  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

...
[Thumb - IMG_20200116_201712.jpg]


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

intrebare pe pagina anterioara:
[Thumb - IMG_20200116_201808.jpg]


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Sunt enervat la culme. Dupa cum spuneam,imperialii prezentau solzi albi in zona stomacului,de o perioada buna de timp. In principiu,am crezut ca e o deficienta de vitamine,desi hraneam cu hrana buna,de discus si vitaminizata. Dupa o perioada,am inceput sa ii tratez cu baktopur....Dupa o alta perioada,am inceput cu costapur,tratamentul fiind terminat chiar alaltaieri,ieri plecand din tara pt 3 saptamani. Astazi,sotia imi transmite ca acei solzi albiciosi s-au transformat in "bule albe maricele",ceea ce m-a dus cu gandul la columnaris. Avand in vedere toate tratamentele ce le-am efectuat(a se intelege ca nu le-am amestecat,a fost si pauza intre ele cu schimburi masive de apa),intrebarea retorica este cum de nici nu a recidivat si nici nu a avansat timp de atatea luni,pana acum ?
Sunt satul sa ii sparg de chimicale cu costapur si baktopur,asa ca ma gandesc la kanamicina,avand deja un tub acasa si citind ca este bun la astfel de infectii fungice sau paraziti de piele.
Cum se foloseste kanamicina ? se aplica pe pesti in mod selectiv cu degetul,sau se baga in acvariul comunitar intr-un mod pe care chiar nu l-as intelege ? Pleco si oscarul sunt perfect ok,chiar si Gourami

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Deeeeeeeci(fara deci). Este o intrebare cu situatie pe viata si pe moarte un prieten are 2 jaguari de 8/10 cm ce vrea sa ii dea neaparat,i.a luat de la cineva sa ii salveze de la moarte,acea persoana renuntand la acvaristica,iar acum sunt tinuti intr.un acvariu cu africani,unde cica ar fi pasnici (deocamdata ).
Avand in vedere ca eu am un oscar de 8/10 cm si niste tetra imperiali(cel mai probabil vor fi mancati daca nu ii voi muta),intrebarea mea este : -care sunt sansele ca 2 jaguari si un oscar red toger sa convietuiasca pe termen lung in bazin de 330l ?
M.am gandit la a2a varianta,iar aceea ar fi sa imi aduca doar 1 jaguar. Ce probabilitati am in procentaje in ambele variante ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

1:Jaguarul am reusit sa il dau,insa dupa ce mi.a halit intr-o singura noapte 8 capete de tetra imperiali(si zic capete pt ca doar capetele le.a mancat). In ultima instanta l.am izolat,apoi l.am dat cuiva ce l.a dus la un petshop de prin Hunedoara cred. Ne.am mutat la alta casa,asa ca din nou acvariile au trebuit a fi golite,transportate,umplute din nou ,etc.
Oscarul a mai crescut,datorita faptului ca am luat de la un coleg de munca din lac vreo 250/300 de bucati de gambusia(cred), niste pesti mici ce au facut invazie la el atat de rau,incat e satul pana peste cap de ei,ii prindea cu plasa si ii dadea la gaini cu sutele,asta pana cand i.am zis ca ei sunt hrana pt alti pesti ce ii are el acolo si s.a mai potolit cu aruncatu din ei. In 2 saptamani,oscarul meu nu a mai lasat niciunul in viata,i.a topit efectiv;nu sunt eu de acord cu livefeeding-ul,dar am zis sa le dau o sansa sa se inmulteasca la mine in acvariu,in loc sa ajunga hrana la gaini. Datorita acestor "fructe" neasteptate,oscarul meu a luat in marime in 2 saptamani cat nu luase inainte in 3 luni ^^ a trecut cam o luna /1 luna si ceva de cand nu mai am gambusii in acvariu,dar el e dublu in marime fata de dinainte de a avea hrana vie la propria.i vointa; halea la ei pana nu mai putea inota,timp de 15 zile a stat numai pw fundul apei cu gura deschisa cu cozi ale pestilor iesindu-i din gura.
Totodata cu luarea in greutate,a luat si viermi branhiali,chestie la care ma asteptam,asa ca de indata ce am bagat ustele de pesti din iaz,am achizitionat si omnipur+costapur just in case. Am folosit o singura data omnipur,iar parazitii s.au desprins din a3a zi.
2: plimbandu.ma prin petshopuri,am achizitionat niste anubias,elodeea giganteea,niste frunze ca lovoda cu interiorul rosu,planta care se pare ca e de terariu,supravietuind doar cateva luni in submers, si ultimii 2 jandarmi ramasi,amarati,unul cu o inflamatie la operculul stang, probabil de la intoxicatia cu amoniu a statului in acvariul acela,stiam jandarmii acestia de cand era acvariul plin de ei,ramanand intr.un final doar 2 ,cei pe care i.am luat eu. Intorcandu.ma alaltaieri din concediu de 2 saptamani,din 2 tetra emperor si 2 jandarmi,mai aveam 1 tetra si 1 jandarm(se pare ca oscarului i.a fost foame,desi un alt coleg de.al meu a venit sa le dea de mancare si bineinteles ca a suprahranit,fiind granule peste tot prin acvariu,desi i.am zis ca le trebuie doar 3/4,fiind granule de marime medie,pt pesti de iaz(crapi,carasi).-nu i.am zis sa decongeleze creveti sau cuburi de larve rosii,mai rau facea-
3: Am achizitionat ieri alti pesti din mila si din resentimente fata de primii de acest fel ce i.am avut,cel mai mare din ei sarindu.mi din acvariu la 2.5 ani de viata la mine in acvariu, si anume ultimii 2 Silver shark(bala shark) puiuti din petshop,de aprox 3.5/4 cm ,unul din ei fiind cam ciudatel la forma corpului,acesta fiind si motivul pt care i.am luat pe amandoi,sa raman macar cu 1;. Pe langa ei,am mai luat si alti 4 jandarmi,pt a face un banc de 5 cu celalalt ramas in viata dupa concediu(stiu ca trebuia minim 6,dar in timp ce doamna de la petshop punea pestii in punga,a aparut nevastuica-mea,punga cu pesti innodandu.se aproape singura la aparitia ei
4: temandu.ma ca si acestia vor fi haliti,atat jandarmii cat si bala shark ce sunt mai mici decat jandarmii,cat si ultimul tetra emperor,dupa ce i.am vazut putin cum se ascund de oacar,am luat decizia de a ii mita pe toti de mai sus in afara de oscar,la guppy in acvariul de 70,pana ce vor mai creste; Dar,pt ca smocul de plante -habar nu am numele-se inmultise si umbrea atat anubiasul cat si "loboda rosie",am luat decizia buna atat pt pesti cat si pt plante de a muta totul din 70l in cubul de 100l. Si iata cum ultima mea zi de concediu de ieri,s.a dus pe pesti si pe schimburi si inlocuiri de ape sau substrat.
5: am tot ajutat prietenii cu diferite chestii la acvariu,doar-doar s.or apuca si ei serios,incat am ramas fara substrat suficient pt acvariul de 100. Imi mai trebuie si ceva material filtrant,dar banii s.au dus deja pt luna asta vom vedea.


Mai jos va las cu un video de ieri dimi,dinainte de achizitii si mutari,unde gibbicepsii rodeau pw o bucata de crevete scuipata de oscar,el fiind deja cu stomacul plin,a se vedea inotul lent de pe video.

Multam pt timpul acordat si citirea pomelnicului,insa nu pot avea pretentii la faye,pavelescu sau altii,iar eu sa nu postez ceva cat de putin macar ^^
P.s.: Pt a se vedea diferenta de marime de la achizitie pana ieri,dati la pagina 3,acolo este oscarul de cum l.am luat

This message was edited 1 time. Last update was at 19/08/2020 10:24:58


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Adica n-ai pretentii la noi, ha? Bineee...

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Acu chiar am daca nu sariti cu pomelnice si povesti,traiti degeaba ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Filmarea@ cu Oscarul e de acum cateva zile(3/4) inainte de achizitii(4 jandarmi pt a completa 1 ramas din cei 2 luati(1 a fost papat de oscar pe timpul concediului meu) si 2 bala shark(pt amintirile din trecut).
Bineinteles,oscarul e plin ca intotdeauna de crevete,gibbicepsul roade pe ce nu a putut sa inghita oscarul care e plin pana la refuz




Filmarea cu cubul de 100l este de azi,dupa mutare si incepere a unei "maternitati" a jandarmilor pt ca dau semne de imperechere cat si pt endleri.bala shark sunt tot acolo,pana mai cresc pt a nu fi inghititi de oscar. Jandarmii vor romane acolo pana am o sursa sustenabila de pui,pt a risca sa pun jandarmii acolo impreuna cu oscarul. stiu ca e cam inghesuit ,dar e un loc perfect pt ei,niciun pui de guppy nu a fost mancat,desi am si un tetra emperor,tot asa lasat in urma de oscar ^^.
Totul e salbatic,pt ca nu am substrat destul sa ingrop ppantele si ma apucai de pus apa rapid pt a surprinde jandarmii incordandu.se unul la celalalt,rotiri cu femele si etc.
Fauna in cub : 5 jandarmi,3cory,1 sae micut,2 bala shark de 4 cm,cativa endleri(vreo 12 si puii lor),2 bunocephalusi,4/5 melci pomaceea ce sper ca supeavietuiesc omnipurului pus azi dupa filmare pt a elimina eventualele surse de paraziti de la pestii din petshop,caci am fost dupa 2 zile sa mai iau jandarmi dar am vazut ca au puf la bot cativa de.acolo.
Plante:elodeea giganteea,anubias,ceva loboda de terariu rosie si sa imi zica zi mie cineva ce nume are planta de eu o las sa creasca excesiv in masa apei ? Am pus f multa acum din acvariul mare,pt a apara puii de guppy si eventualele icre de la jandarmi
De la reflexie,va vor durea ochii )



Later edit: Dadui comanda pe nevetlrtebrate de 1 Spotted Fire Eel(10 cm) si 4 blue neon acara(3/4cm).cei nou veniti vor sta intr.un 81l pana mai cresc pt a fi pusi cu oscarul si gibbicepsii

This message was edited 4 times. Last update was at 23/08/2020 14:58:27

[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Mi.am luat din Petshop inca 5kg de substrat negru de la Dennerle,o caruta de bani.
Zice.ti.mi bre si mie cum se numeste planta aia a mea din masa apei (ce o tin eu sa creasca peste tot)

Telefonul asta filmeaza precum o lopata
>

100l cube from Paradoxx on Vimeo.

This message was edited 3 times. Last update was at 31/08/2020 09:28:23


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Najas guadalupensis pare sa fie

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Hei,mersi. Chiar asta e ^^ la poza de pe wikipedia nu seamana deloc,dar pe imaginile de pe google si descrieri pe net,asta e. Multumesc mult. Nimeni nu e interesat de topicul meu

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Mi.a venit acum 2 zile jumatate de comanda de pe nevertebrate(zic jumate pt ca nu aveau pe stock inca veniti de prin asia sau de unde au ei providerul tot ce voiam eu),asa ca mi.a venit 12 emperor tetra si 4 blue acara(neon)pui toti,3/4 cm. Deocamdata totul e bine,sunt pusi toti in cubul de 100,pana mai cresc. Am ales emperor tetra pt ca am avut si mi.au placut,pana mi i.a halit jaguarul ce l.am avut. Acesti emperor sunt SUPERBI pt cei ce isi doresc scapeuri si nebunii .
Mergand prin petshop pt alte "nimicuri" scumpeunde sa belesc ochii,am vazut 2 Cross
ochelius langei(sae ce nu sunt sae) maturi si grasi,ce ajunsasera acolo cu o zi in urma de la cineva ce avea un acvariu de 54l si i.a predat magazinului(daca vin eu cu pesti,pe ai mei nu ii iau). I.am luat la 8lei bucata, si i.am bagat tot in cub de frica sa nu fie haliti de oscar. Curand va trebui sa instalez un nou acvariu pt ca imi va veni si restul de comanda de pe nevertebrate,un fire eel si un black ghost knifefish.

This message was edited 2 times. Last update was at 17/09/2020 21:43:52


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

little big update: cei 2 fake sae s.au adaptat super in cubul de 100,cei 4 blue electrique acara s.au subtiat si murit pe rand in decurs a 2 saptamani,tetra emperor cresc super frumos,am mai adaugat un sae micut ce a crescut si el,unul din cei 5 jandarmi mi.a mancay niste guppy(nu ma asteptam),asa ca am mutat jandarmii cu Oscarul;oscarul a halit imediat ACELASI jandarm ce a mancat guppy( nu m? asteptam nici la asta,avand un vedere ca era cel mai mare jandarm dintre ei,ei fiind si rapizi),prin urmare a trebuit sa pun jandarmii inapoi si separat din guppy,m.am gandit ca ceilalti nu vor manca din guppy si chiar nu au facut.o,vom vedea pe viitor. Am primit ca donatie o pereche de nigrofasciatum maturi ce au si depus de 3 ori deja,3 bala shark subdimensionati pt varsta lor si 2 hoplo maturi ce prezentau gauri tip hole in the head multe,mai mari dar si mai marunte,toti provenind dintr.un acvariu de 54l(pestii din acvariile de genul acesta sunt blestemati) . Drama cea mai mare de pana acum o constituie faptul ca Gibbicepsul urias mi.a ramas blocat in scorbura din fundal,unde presupun ca s.a agitat sa scape sau ceva si s.a ranit,pt ca l.am gasit intr.o dimineata ciufulit tare de tot la aripioare si pe abdoment foarte zgariat,nemaiputand sa inoate bine cu abdomenul,decat intr.o parte(asa am dedus ca nu a fost vina oscarului,mai mult pt ca ei doi erau mereu impreuna,oscarul statea deseori ascuns dupa "coama" gibicepsului,chiar cred ca il considera prieten ) si a murit dupa 3 zile.
am mai luat niste plante,neinteresant numele ci sa fie acolo,anubiasii au crescut,la fel si alea inalte si subtiri(nu mai stiu numele,nu ma pricep la plante si nu am interes deosebit pt ele).
Oscarul s.a dezvoltat extrem de frumos,coloritul de pe el ma face sa am impresia ca e cel mai frumos oscar din lume,dungile albe de la extremitatile inotatoarelor din partea dorsala sunt super radiante in contrast cu celelalte culori ale sale,negru si rosu.

Acvariu: 330l
Fauna:- 2nigrofasciatum maturi subdimensionati(masculului a inceput de curand sa ii creasca fruntea) si 1 pui de 2 saptamani ratacit pe.acolo din icrele ce le.am ratat; puiul l.am vazut ieri,are jumate de cm.
-3 bala shark subdimensionati(cel mai mare avand aprox 8-10cm)
-oscarul ce este vedeta acvariului( nu stiu lungimea,nici sa aproximez)
-2 hoplo extrem de fericiti si prietenosi,nu le e teama de nimic
-1 gibbiceps mic primit ca donatie de la un coleg de munca mai demult,vreo 8cm. Sta ascuns mereu .
-cativa melci melanoides tuberculata prin substrat
Filtrare: Sunsun 404B plin de ceramica,Eheim Ecco pro 300 cu ceramica,eheim substrat pro si turba si un Aquael Turbo 1000 cu ceramica
-Substrat : Quart negru si substrat Dennerle de aceeasi granulatie si culoare ca quartul,insa putin mai deschis la culoare fata de quart

Acvariu :cub 100l
Fauna:- cativa guppy corciti cu endleri salvati din petshop
-4 jandarmi (am zis ca mai iau cativa,dar am renuntat la idee din lipsa de spatiu)
-10/12 tetra emperor
-2 bunocephalus inexistenti pe timp de zi,stau in substrat,iesind doar noaptea(nu stiu cu ce se hranesc,probabil cu melci,nu ma stresez,ii am de doi ani jumate)
-2 fake sae maturi si grasi
-1 sae micut
-4-5 melci Pomaceea
-1 ancistrus albino de 3 cm ce nu l.am mai vazut de o saptamana,dar apare la asemenea intervale deseori
plante- anubias plus alte cateva greu de tinut minte infipte in substrat care cum am putut,bunocephalusii le scot mereu


Acvariu: 25l Diversa
Fauna-3 femele guppy si un mascul, plus cativa pui rataciti-una din femele urmareste mereu puii printre plante
- 7pui minusculi nigrofasciatum din prima ponta a lor,au fost 300 dar am pastrat doar7,presupunand ca o sa raman cu 2/3/4 maxim sper)
-1 melc pomaceea mare,cel mai mare din petshop ce l.am vazut; sper sa.mi traiasca, era cu cochilia putin decalcifiata,acum pare mai bine dar e cam inactiv.
Pt cei interesati,poze maine sau poimaine. Pt cei neinteresati,o sa pun oricum


This message was edited 2 times. Last update was at 23/11/2020 17:58:39


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1188
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai bunocephalus? Ce tare!
Poti sa pui te rog niste poze/un filmulet cu ei?
Cum se comporta la tine in acvariu? Au nevoie de conditii speciale?
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

salut. Da,ii am de la un om de pe vremea cand locuiam in Constanta. Pot spune ca i.am avut in acvariul cu guppy ce intr.o iarna a ramas timp de 2/3 zile fara incalzitor din cauza matzelor ce s.au jucat pe langa priza din perete si l.au scos,mi.am dat seama de asta abia intr.o dimineata cand m.a anuntat nevastuica.mea ca sunt pestimortti in acvariu. temperatura era de10 grade,majoritatea pestilor erau morti,cu exceptia a catorva guppy si acesti bunocephalus. Li se mai zice si "pestele piatra",pt ca sunt in stare sa stea nemiscati indiferent cele.ai face,de multe ori ii bazai grav pt a ma asigura ca nu sunt morti stau sub substrat iesindu.le doar mustatile si nestiutori varfurile cozilor iasa noaptea si patruleaza peste tot,HABAR nu am cu ce se hranesc,probabil sug detritusul din substrat sau rod la melcii din el,pt ca nu i.am vazut vreodata sa le fie foame. Poze am cu ei printr.un alt topic,dar o sa pun maine ceva,astazi sunt la mjnca la tura de24.

Gasii o poza cu unul din ei pepagina asta la un alt topic de al meu :
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/180/34103.page

This message was edited 1 time. Last update was at 23/11/2020 21:01:33


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am si eu un bunocephalus in acest acvariu de 450L dar dupa ce l-am pus (in urma cu ceva luni) nu l-am mai vazut niciodata nu stiu daca mai traieste sau nu.......
Eu la cateva zile dau mancare dedicata pt ancistrusi si Luri...si poate iese si el, dar nu il vad...oricum e cam jungla la mine si are unde se ascude bine

This message was edited 2 times. Last update was at 24/11/2020 10:05:54


Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

paradoxx wrote:
Pt cei interesati,poze maine sau poimaine. Pt cei neinteresati,o sa pun oricum



Mai asteptam mult!?

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

woaaa,stati cam.a rugat un coleg aseara sa ii instalez si lui niste joace prin team viewer,dar fuck o filmare cu acvariul al mare pt consolare ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

o filmare la rapid,unde se poate observa faptul ca in scorbura din fundal am bagat un burete bolborositor pt ca Nigro isi tot faceau cuib acolo si preluau toata jumatea acvariului,pestii fiind mereu ciupiti,se dau chiar si la oscar Le.am pus cana de ceramica intr.un colt intoarsa cu fundul la noi pt ca pestii sa aibe intimitate oscarul inca se mai trezeste cu cate o aripioara franjurata,sau zgariat pe cap caci e fparte halap si da cu capulin geam cand ii dau de mancare; efectiv sare in sus,probabil de la instinctul de pradator.
in filmare,se observa si sechelele saracilor Hoplo cu ceva ce seamana a Hoth,acum aunt bine in comparatie cu felul in care i.am luat.
Plantele peste tot in functie de debitul filtrului,a fost si o elodeea acolo dar mi.o rod Nigro mereu,rascolesc mereu substratul,iar i.a apucat de icre. O sa observati si ca acolo unde sunt eu cu filmatul,sunt si ei,mai putin rechinasii, ei sunt mai sfiosi,dintotdeauna bala shark ce i.am avut au fost speriosi(acestia nu sunr chiae bala shark,am observat ca e ruda aia apropiata cu botul mai rotund ce se presupune ca a disparut din natura).



p.s.: Dati incet sa nu imi auziti excitatia )))
P.s.2: dati pe link sa vedeti mai clar,direct pe youtube
P.s.3: incercai sa filmez si pe gibbicepsul juvenil,dar lumina nuajunge si intre crapaturile fundalului acolo unde sta el mereu

This message was edited 4 times. Last update was at 24/11/2020 17:01:45


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Frumosi baboii, sa iti traiasca. Sunt curios cat va mai trece pana cand ii haleste oscarul.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com