[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The other story  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

bobiciupe wrote:
adrian09 wrote:super.. si bazinul si filmul.....
Nu stiu daca am inteles bine...
Daca ai o lumina mai slaba trebuie sa maresti aditia de CO2 si fotosinteza va fii "normala"?
Deci ,cum ar veni, ai suplimentat cu CO2 deficitul de lumina.. asta am ainteles


Nu ai inteles bine. Cantitatea de co2 folosita este independenta de cantitatea de lumina. Daca lumina este prea puternica si co2 prea putin, rezulta alge (probleme), daca co2 este prea mult si lumina prea putina, alte probleme (mor pestii si crevetii). Ideea e sa gasesti un echilibru, cu ajutorul unui drop checker, a unui ph metru sau a experientei. In lumea civilizata a acvaristicii, nimeni nu foloseste ph controler, de aceea nu iti recomand nici eu. Perlarea unor plante, nu inseamna fotosinteza normala, inseamna doar un stres mai mare pentru planta, care daca nu are ce-si doreste in apa (nutrienti si co2) va putrezi, putrefactia eliminand NH4 si de aici problemele. Plantele oricum putrezesc sub actiunea unei radiatii (lumina), iar acest fenomen este cu atit mai puternic cu cit lumina este mai puternica si temperatura mai ridicata. De aceea nu folosesc incalzitor...iar vara ma chinui zilnic cu sticle de plastic pline cu gheata pe care le arunc in acvariu sa racesc apa.


+1

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Da.. asta am inteles ca trebuie gasit acel echilibru.. dar in filmulet ai spus totusi ca bagi ceva mai mult CO2 si ca ai lumina mai slaba..de aceea am intrebat..
oricum mersi pentru explicatie Bobiciupe... eu zic sa lasam acest subiect aici sa nu poluam topicul
Cind o sa imi cumpar sistemul CO2 o sa apelez pentru mai multe informatii..,ersi inca odata

This message was edited 2 times. Last update was at 12/06/2017 13:55:38


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

adrian09 wrote:Da.. asta am inteles ca trebuie gasit acel echilibru.. dar in filmulet a spus totusi ca baga ceva mai mult CO2 si ca are lumina mai slaba..de aceea am intrebat..
oricum mersi pentru explicatie Silviu... eu zic sa lasam acest subiect aici sa nu poluam topicul coegului
Cind o sa imi cumpar sistemul CO2 o sa apelez pentru mai multe informatii..,ersi inca odata


Scriam in acelasi timp... am vazut corectia!

This message was edited 2 times. Last update was at 12/06/2017 13:54:41


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

scuze...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Nu poluezi nici un topic, mie asta mi se pare a fi scopul unui forum: impartasirea de experiente si informatii, nu doar un loc de primit laude si critici.

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Stiu clar ca nimeni nu iti poate da niste valori cu care sa iti asiguri acel echilibru intre lumina ca putere si program,CO2 si fertilizare,acestea trebuiesc gasite,fiecare bazin in parte are valorile lui pentru acest echilibru.Deci eu am facut o legatura,"logica" din punctul de vedere al unui necunoscator in asta si cum ai spus in film,injectia de CO2 este mare,mceva mai jos de limita suportata de pesti,din cat am inteles cum ai experimentat aceasta limita,si lumina care, din cite stiu eu pentru gazon,e nevoie de cel putin 0,5W/l.Asa cum ati spus amandoi in film, lumina este slaba.Si asa am ajuns la concluzia ca ca ai fi anulat l,intr-un fel ,insuficienta luminii cu un surplus de CO2. Ceva imi mai aduc si eu aminte din scoala ... adica imi aduceti aminte ca eu am uitat de mult,iar explicatia primite este suficient de clara ,dar la cum ai explicat in filmde ecilibrul care il ai in bazin,cu explicatia .... parca nu prea seamana.. si de aceea sunt putin confuz la ce ai facut tu acolo..
Acum vine o alta intrebare, la capacitatea mea,stiu ca lumina e factorul principal pentru realizarea fotosintezei iar tu ai un deficit la capitolul asta. exista ceva fertilizanti sau nutrienti care ajuta la realizarea fotosintezei cu un deficit de lumina?... ai gazonul ala de parca ar fi artificial, asa e de fain...

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2017 21:50:01


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Realizarea fotosintezei este conditionata de mai multi factori, care nu pot fi substituiti intre ei sau cu altceva. Orice acvariu cu plante naturale este o copie a naturii, deci natura are intotdeauna dreptate. Sunt totusi citeva principii, care vor duce spre succes pe oricine le aplica: o buna filtrare, un nivel ridicat de co2, un curent puternic distribuit uniform in masa acvariului, schimburi de apa, lumina slaba si temperatura scazuta.

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

image

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

mai nenea bobi.. da-o in colo de treaba...tu ne pui poze cu bazin fara apa?.......
e super.. chiar daca nu e pe gustul meu ,ma refer doar gazon si pietre...dar arata... bestial,chiar zici ca esti pe o pajiste si in centru ies niste stanci....e super.
Stiu ca are apa,chiaar daca .. sa mor io ca zici ca ai vindut apa aia..Daca nu era apa nu aveai efectul de oglinda pe margini..
Super...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

e cu apa....))

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Arata splendid, foarte simplu si frumos. Se mira cineva pe UKAPS de ce cu un scape asemanator nu s-a incadrat in primii 60 si ceva.
Am scris acolo ca este foarte dificil sa intelegi frumusetea prin simplitate; ca si cind ai putea compara o tufa multicolora, complicata,
cu un bonsai simplu si delicat. Cam aceeasi senzatie o am si cind privesc aceasta poza. Este diferita. Asta o face greu de calificat dar
si greu de ignorat. Felicitari!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Mai poza e bestiala si acvariu arata de zile mari !
Bravo!

Sper doar ca pentru concurs a reusit Cata sa prinda si pestii , altfel esti depunctat clar.
La fel s-ar putea sa te depuncteze pentru reflexia din partea stanga si putin din dreapta.

P.S. daca scoati cele doua imbinari ale sticlei din spate zici ca e tablou !

Utopia Reef 400
My Aquariums
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

sunt ceva stiuci, vreo 2 salai, ne descurcam...cat despre punctaj, sau clasari pe locuri fruntase, daca va fi sa castig vreun premiu il voi dona

PS: am gasit rama A3 azi, 35 lei

This message was edited 1 time. Last update was at 24/11/2017 21:08:20


Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Mna ce bine ca il donezi, in felul am sanse sa prind si eu ceva...vezi poate te faci ca nu ma mai cunosti!

This message was edited 1 time. Last update was at 24/11/2017 21:12:38


Utopia Reef 400
My Aquariums
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Una si cu animale:

image

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

De o vreme (e drept scurta ) experimentez si eu ce faci tu - flow bun in masa apei , CO 2 din belsug si bine distribuit . Exceptie cyano cu care ma lupt si de care sper sa scap, rezultatele sint excelente pe partea de crestere si sanatate a plantelor .
Oricum eram atent intr-o masura la aspectul asta dar am incercat sa - l maximizez cit se poate si intradevar se vede .

This message was edited 1 time. Last update was at 05/02/2018 13:17:11

bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Gabi C wrote:De o vreme (e drept scurta ) experimentez si eu ce faci tu - flow bun in masa apei , CO 2 din belsug si bine distribuit . Exceptie cyano cu care ma lupt si de care sper sa scap, rezultatele sint excelente pe partea de crestere si sanatate a plantelor .
Oricum eram atent intr-o masura la aspectul asta dar am incercat sa - l maximizez cit se poate si intradevar se vede .


Eu am inceput acvaristica cat de cat profesionala in urma cu aproximativ 10 ani, cu singura si unica sursa de inspirarie si informare,cateva forumuri romanesti pe care activau in genere aceeasi oameni.
LA inceput am avut acvarii cat de cat olandeze, care m-au satisfacut pe moment, din care am vandut vreun vagon de plante, dar care la un moment dat am simtiti ca ma limiteaza.
Asa ca impreuna cu inca cativa nebuni, de prin partile Clujului, incercam sa aflam alta reteta, alta modalitate de abordare a problemei, si astfel am ajuns sa ii cunoastem pe baietii de la Green aqua care, cel putin pe mine personal, m-au influentat extraordinar de mult in modul cum sa privesc problema acvaristicii, si mi-am propus ca sa incerc sa raspandesc si eu mai departe ceea ce am invatat. Acum, cine vrea sa asculte bine, cine nu.....eu vorbesc despre o reteta care da 100% procentaj de reusita....adica asta ziceau ei, cei de la Green aqua, ca nu stiu pe nimeni care sa fi ratat folosind aceasta reteta. Daca vorbim de nivelul acvaristicii de acum 10 ani din Romania, cred ca epoca de piatra, maxim a bronzului sunt un etalon destul de inalt...in schimb, in ultima vreme lumea progreseaza si rezultatele se vad (vezi conncursul Rac)

Gabi, pentru orice alte nelamuriri..iti stau la dispozitie.

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

bobiciupe wrote:
Gabi C wrote:De o vreme (e drept scurta ) experimentez si eu ce faci tu - flow bun in masa apei , CO 2 din belsug si bine distribuit . Exceptie cyano cu care ma lupt si de care sper sa scap, rezultatele sint excelente pe partea de crestere si sanatate a plantelor .
Oricum eram atent intr-o masura la aspectul asta dar am incercat sa - l maximizez cit se poate si intradevar se vede .



Gabi, pentru orice alte nelamuriri..iti stau la dispozitie.


Multumesc. Proiectul tau e un proiect de urm?rit si pe viitor.
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

am ceva idei cum va fii. o sa deschid un jurnal la momentul potrivit

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ma abonez de acum.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com