[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Borcanul  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Usor, usor, simt ca imi casuna pe carasi. Pe de o parte imi sunt dragi, dar pe partea cealalta incep sa ma scoata din sarite. I-as inlocui, dar habar n-am cu ce. Initial ma gandisem la scalari, dar ma sperie agresivitatea lor, asa ca m-am pus pe cautat ciclidute mai "calme", nici prea mari, nici prea mici si care sa nu fie urate cu draci.
Ar merge o pereche de blue acara (Andinoacara pulcher ) si una de rainbow cichlid (Herotilapia multispinosa) in loc de carasi? Se impaca/tolereaza cele doua specii?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Am relocat 2 din cei 3 carasi si am luat in schimb 4 scalari mici, mici, cam la 3-4 cm. Am socotit eu ca am timp sa-i gasesc locuinta noua celui de-al treilea caras, pana mai cresc scalarii. Problema e ca unul dintre ei a facut o fixatie pentru coada carasului si il urmareste prin tot bazinul, il ia prin invaluire si-l ciupeste de coada. Asta face toata ziua... vaneaza coada carasului. Deci trebuie sa ma grabesc cu gasitul unei case noi pentru caras, pana nu-l aduce scalarul in pragul nebuniei.
A trecut mai bine de o luna de cand am pus plantele si nu mi s-au topit inca, ba chiar anubiasul a dat o frunza noua.
Singura problema care ma deranjeaza e culoarea coridorasilor panda. Sunt cam palizi, uneori isi pierd culoarea neagra de pe inotatoarea dorsala si nu inteleg de ce.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Faye wrote:Am relocat 2 din cei 3 carasi si am luat in schimb 4 scalari mici, mici, cam la 3-4 cm. Am socotit eu ca am timp sa-i gasesc locuinta noua celui de-al treilea caras, pana mai cresc scalarii. Problema e ca unul dintre ei a facut o fixatie pentru coada carasului si il urmareste prin tot bazinul, il ia prin invaluire si-l ciupeste de coada. Asta face toata ziua... vaneaza coada carasului. Deci trebuie sa ma grabesc cu gasitul unei case noi pentru caras, pana nu-l aduce scalarul in pragul nebuniei.


Marita-l repejor.
Ciupiturile de pe coada sunt locuri bune de colonizat pentru bacterii.

Faye wrote:
A trecut mai bine de o luna de cand am pus plantele si nu mi s-au topit inca, ba chiar anubiasul a dat o frunza noua.


Asta e de bine

Faye wrote:
Singura problema care ma deranjeaza e culoarea coridorasilor panda. Sunt cam palizi, uneori isi pierd culoarea neagra de pe inotatoarea dorsala si nu inteleg de ce.


Le dai si ceva mancare dedicata?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Pai le dau tetra discus, spirulina, si o data la 3 zile hrana congelata (artemia, daphnia, ciclopi, larve de tantari rosii, krill), plus ce se mai gaseste in bucatarie pentru ancistrusi si din care ciugulesc si cory; mazare, dovlecel, castraveti, cate o frunza de salata.
Testele de apa au iesit bine... poate doar PH-ul e un pic cam mare 7.6

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Scalarii mei cred ca sunt de vita nobila. Se hranesc numai cu caviar. O fi bine?
Depun cory trilineatus ca nebunii, din doua in doua zile, iar scalarii stiu! Se tin dupa cory si culeg toate ouale depuse. Iar ca sa fie siguri ca n-au ratat vreunul, verifica fiecare frunzulita in parte de doua ori. Nu-s prosti deloc.
Am reusit si eu sa sa gasesc 9 icre, pe care le-am pus in alt acvariu. Au eclozat 5 si au murit toti puiutii cam la o saptamana... cred ca de foame. Le-am pus tetra discus faramitata pana la stadiul de faina si galbenus de ou fiert, se pare fara succes. O sa mai fac o tentativa de a obtine puiuti, dupa ce gasesc o cultura de banana worms, am inteles ca ar fi suficient de mici pentru orice alevin.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Speram ca iti va reusi data viitoare

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Mici modificari pe care le-am facut in ultimu' timp. Am mai adaugat anubiasi si plante de suprafata si am renuntat la microsorum care arata cam ciuruit.
image
Urmarea a fost ca dupa ce am introdus plante, mi-a aparut si un biofilm incapatanat de care nu reusesc sa scap. Am montat un skimmer de suprafata pe in-ul filtrului extern, dar nu e prea eficient. E posibil sa dozez prea mult fertilizant?

Dupa ce am renuntat la carasi si am mutat zebrele in alt acvariu primesc remarci de genu': "E dragut, da' pesti nu bagi?" in conditiile in care AqAdvizor imi spune ca bazinul e 94% populat. Ar mai merge si niste neoni rosii?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Imi place cum arata acvariul tau!
Poate ar mai merge niste plante in partea dreapta?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Multumesc. In partea dreapta mai sunt doi pui din anubiasul mare, dar nu se vad de buturuga. Ii astept sa creasca.

Cam care e distanta optima dintre plantele de suprafata si sursa de lumina?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

La multi ani! Sa va aduca noul an bazine imense, pesti frumosi si sanatosi, saci de bani, sanatate, fericire si frumusete interioara!

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Un setup simplu si de efect, imi place.

P.S. era poate mai frumos filmulteul daca cadrul era drept ...sper ca m-am exprimat corect

Utopia Reef 400
My Aquariums
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Multumesc!
In ceea ce priveste unghiul filmarii, am o scuza (eu intotdeauna imi gasesc scuze ). Am filmat cu telefonul, iar pe coltul respectiv am pe ce sa sprijin aparatul astfel incat sa nu iasa filmuletul batait de la tremurul mainii.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumos!
Imi place mult de tot, bravo!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Faye wrote:Multumesc!
In ceea ce priveste unghiul filmarii, am o scuza (eu intotdeauna imi gasesc scuze ). Am filmat cu telefonul, iar pe coltul respectiv am pe ce sa sprijin aparatul astfel incat sa nu iasa filmuletul batait de la tremurul mainii.


Sanchi, recunoaste vecino ca nu vrei sa-ti vedem reflexia din sticla acvariului


Foarte frumos bazinul, sarbatori fericite!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Bai, ce m-a prins! Eram nemachiata...
Multumesc frumos tuturor.
Sarbatori pline de veselie si un nou an asa cum imi doresc eu pentru mine!

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Imi place si mie bazinul , scalarii alb/negrii inton cu albul crengilor si negru fundalului : armonios , placut = evolutie frumoasa; la multi ani

This message was edited 1 time. Last update was at 31/12/2014 21:32:49

[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Astazi La multi ani mie! Am implinit un an de cand stau cu mainile in apa!

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

La mai multi!
Hai sa vedem si o poza, daca tot e sarbatoare

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Acum fix un an:
image
Si astazi:
image

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ei, da, alta mancare de "peste"

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com