[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Lost Tranquility - 16L aquarium  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dap, il am, doar ce am avut un incident cu schimbatul buteliei de CO2 (de unica folosita, 100g) cand infiletam reductorul s-a declansat supapa de protectie. O sa fac un topic separat - i-am facut poze inghetate bocna.
Aici pun poze diseara plantele din spate au facut un 'zid' in spatele pietrelor.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/02/2013 13:44:32


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Banuiesc ca lucrezi tot pe Dennerle. Lucrezi pe gama completa acum?

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dap, Dennerle S7 / E15 / V30 (nu m-am impacat cu A1 e pur si simplu prea des pentru mine).

Si iata, la 1 an si 3 saptamani - un nou inceput! (de fapt glumesc, e acealsi acvariu, dar dupa vacanta de 2-3 saptamani din iarna, fertilizare nema, urmata apoi de niste probleme cu CO2-ul, Pogostemonii au hotarat sa ma lase. I-am reusit a tine vreo 6 luni cat am fertilizat la timp, dar i-am gasit varza dupa vacanta de iarna si nu i-am mai putut recupera).
Cand ma refer la un nou inceput, ma refer la instalatie presurizata Dennerle 300. N-am folosit Flipperul ala pentru acvarii de 300L - ci difuzorul ceramic de la fosta instalatie de Co2.

Pentru inceput instalatia CO2:

image image

image image

image

Si turnul de control al miniaturii:

image

Poze cu acvariul - am incercat in ultimile luni sa tin plante si in spatele pietrelor. Problema e ca trebuie sa le descurc, cresc foarte repede in inaltime si incep a fi fluturate de spraybar. Dar sunt sub control, mai am ceva spatii de umplut, dar asta e problematic doar daca privesti de aproape, privit normal nu se vad asa urate gaurile. La urmatoarea tunsoare replantez. E un trade-off - daca le indes prea mult nu mai ajunge lumina jos la frunzulite si arata rau. Prefer sa arate mai sanatoase decat prea dese..

image image

image image

image

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Probabil printre ultimile poze cu acest acvariu inainte de tunsoare, si dupa.

image image

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumos acvariul, iar veredele acela intens il face sa arate plin de viata.
Pacat ca viata lui se apropie de sfarsit.
Astept sa vedem un alt acvariu, la fel de frumos ca acesta.
Ape limpezi.


Festina lente !
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com