[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Setup nou - femto aquarium!  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Chiar te rog sa ne tii la curent.
In acvariul facut special pt creveti, unde inca n-am rcs (dar vor veni), nu am incalzitor si sta temperatura la 23 de grade (urca si la 24, depinde cum e in camera). Dar in schimb am femele cu oua de tiger shrimp...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La mine in acvariul cu discusi, din 15-20 de RCS cred ca am acum vreo 100-150 de toate marimile. In cateva luni.
Si asta cu toate ca sint vanati de perechea de discusi diamond pe care am luat-o acum 2 luni.
Si am pH 6,5 KH 2-3, GH 3, fara amoniac si nitriti si NO3 cred ca in jur de 10, iar temperatura 27 de grade.
Schimb 50 de litri la 400 in fiecare zi, si adaug KH buffer si minerale pentru discusi. Si am o stiva de creveti

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
AngelTudorache
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/07/2010 15:35:09
Messages: 71
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Dario dario ce mai fac? cum ti se par ca si comportament? sunt timizi sau pretentiosi la mancare?
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline



Incepusem acvariul cu gandul cum o sa am grija de ei, si acum numai la ei nu ma mai gandesc. Din cateva motive:

a) la inceput am avut 2-3 incidente cu ei sarind din acvariu. Noroc ca eram acasa si tin acvariu pe masa si i-am auzit zbatandu-se si i-am pus repede la loc.
b) nu i-am vazut niciodata mancand (decat o singura data cand am pus artemia, si au infulecat 3-4 si s-au plictisit). Ii vad ciugulind de pe lemn cateodata, probabil vad ei ceva acolo. Mancarea care o dau la creveti, crevetii o fac bucati mici mici, si se topeste aproape - deci presupun ca mananca din acele resturi care plutesc pe acolo.
c) nu-i prea vad stau ascunsi, si si-au delimitat teritoriul, iar cand se intalnesc se fugaresc un pic apoi fiecare inapoi. Cred ca am 2:1 dar nu stiu ce si cum, 2 sunt mai infoiati si cozi mai mari, si presupun ca sunt masculii, iar altul are cozile mai negricioase si mai mici, deci presupun femela.

Sunt si curiosi si timizi, daca umbli in acvariu vin sa se uite si dupa aceea fug imediat.

Sincer, sunt draguti asa mici, dar nu prea as tine un acvairu cu ei. Sunt teritorialisti, nu le place lumina, si rareori cand se misca, se misca foarte repede si in linii drepte asa.
Cand hranesti niste pesti, cumva e satisfacator sa-i vezi venind la mancare - chiar si cory care gasesc repede pastila aceea pentru ei, dar dario dario - nici gand sa se umileasca in halul asta . Nu stiu cum traiesc dar se descurca.

Asa ca ei imi dau pace, eu le dau pace si cam atat

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cateva poze din acvariul mic - dar de data asta cu vietuitoarele caci pogostemonul ma enerveaza..
Am sentimentul ca daca il deranjezi de cateva ori, se blocheaza din crestere. Asta pentru ca am doua palcuri de pogostemon, 2 tulpine inghesuite dupa buturuga intr-un colt unde nu am umblat niciodata si altele in fata unde am umblat de multe ori cand am facut curat si cand am tot taiat / replantat ei caci le-au dat foarte repede radacini in lateral si sa-i mai separ.

E, acolo dupa buturuga totul e ok (adica cresc, au frunze verzi, cu toate ca au si ceva varfuri galbene - dar presupun ca e din cauza ca lipseste curentul de apa in acel colt si le vin mai greu nutrienti.
Insa in fata, unde am tot umblat la ei (si al naibii substrat de shrimpi e asa de moale ca imediat se deranjeaza) s-a intamplat de mai multe ori sa scot tulpinele, sa nivelez, si sa le infig inapoi. Si nu merg. In acvariul de 16L i-am pus si n-o sa-i mai ating. I-am inlocuit si pe cei din fata, astept sa se prinda. Nu o sa mai fac curat pe substrat, insa o sa maresc schimburile de apa.

Asa ca doar poze cu animalute

RCS un exemplar frumos (presupun femela dar nu vad saua):

image image

Dario Dario (pestele are cam 1.5 cm cu tot cu coada):

image

This message was edited 1 time. Last update was at 10/02/2012 22:44:26


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Superb crevetele

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
AngelTudorache
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/07/2010 15:35:09
Messages: 71
Location: Ploiesti
IP:
Offline

totul arata super bine..
mai vrem poze..
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa mic e dario , eu stiam ca ajung undeva in jur de 3cm?
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pe net am gasit ca nu se fac mai mari de 2cm:

"Usually a little less then 0.8"/2cm for males and only around 0.5"/1.3cm for females; it is the smallest known percoid fish species."
http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Dario&species=dario&id=41

Unul din ei s-a decolorat - e alb tot. Nu pare a fi bolnav insa - si in link-ul de mai sus, poza 3 - se vede si acolo un scarlet badis alb (in dreapta, iar ei zic ca in stanga e masculul - deci presupun ca in dreapta ar fi femela). Nu am gasit insa foarte multe detalii pe net doar ca la unii dario dario se intampla sa se decoloreze.
Daca betta ar pati asa ceva, m-as alarma instantaneu.
Poate as incerca un tratament, dar nimic din comportament nu e schimbat ... (inoata la fel, mananca la fel). Le mai dau daphnia inghetata in weekend, vad ca mananca. Si nici nu pot sa-i mai prind, tarziu am realizat ca n-am nici o sansa sa alerg dupa ei in acvariul de 8l - sunt FOARTE rapizi si mici.
Doar poate, sa scot 90% din apa sa mai las doar 1cm pe fundul acvariului, dar nu o sa fac asta, pestele nu pare a avea nimic.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In link-ul trimis de tine, in poza 3 cu perechea, pestele alb (decolorat) este femela. E posibil ca si pestele tau sa fi lasat vestmantul de pui si sa-l fi luat pe cel de femela adulta. Nu stiu sigur evident pentru ca nu prea m-a interesat acest pestisor. Daca o fi asa... spor la puiuti!

This message was edited 1 time. Last update was at 11/02/2012 22:26:48

[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Multumesc am inteles ca se impreuneaza asemanator betta un pic, tot asa intr-o imbratisare, dar deocamdata se evita cu success, pestele alb e cam haituit. Sa vedem. Conditii mai bune nu am pentru ei deocamdata adica sa-i controlez sau sa fiu atent la oua, si nici nu cred ca-i mai pot scoate din acvariul mic si cu buturuga si dens plantat.

Sa vedem. Postez aici daca apare ceva

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com