[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Despre cichlasoma nigrofasciatum  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Am primit de vreo 4 luni , vreo 40 de Nigrofasciatum, erau asa pana in 1-2 cm cand i-am primit.De la inceput mi-au placut ca erau cu personalitate si se aruncau ca disperatii pe mancare. Problema e ca acvariul are cam 130 litri. Am vazut in urma cu ani ,vreo 6 Oscari, intre care unul dominant facea legea si teroriza cativa din aia mai slabi.Nu imi place stilul ala de teroare. Am citit undeva ca cel mai bine, ca sa fie evitate bataile dese, e ca sa fie o densitate mare de pesti, astfel ca masculii alfa sa evite bataile, cumva ca ar fi prea dese etc( am pus etc ca am impresia ca e mai complicata explicatia).
Intrebarea mea este, cati crede-ti ca pot pastra maxim din astia vreo 35-40 de bucati ca sa stea in acvariul asta ? Imi pare rau sa ii dau cand mai cresc, dar nu cred ca o sa am incotro?Dimensiuni acvariu aprox 55cm(L)x50cm(l)x50 cm(h).
Multumesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/03/2018 17:00:28


[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Am vazut filmuletul asta interesant cum salveaza pesti de o anumita marime care nu au loc in acvarii mici, iar petmagazinele nu ii iau ptr ca sunt prea mari si ei ar fi condamnati
https://www.youtube.com/watch?v=fLk6IlPSh2k
Big Tanks, Big Fish, and Big Rich - Touring Ohio Fish Rescue
Da e bun un loc dinasta. Si eu cand vor creste, am sa fac cadou cati nu vor putea sta in acvariu asta de 130 de litri.
Deci pana la urma intrebarea ramane cati Chiclasoma nigrofasciatum pot tine din astia 40 atunci cand vor fi adulti ,mie imi place sa fie densitate mare de pesti ,dar totusi nu pot depasi o limita.
Va multumesc!

[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

- Bazinul tau este mic, si nu ma refer la volumul de apa ci la "suprafata" lui... in mod normal, eu nu as tine mai mult de 2 perechi acolo.
- Daca il umpli de pietre, lemne, radacini, ghivece, etc. (ca sa le oferi "refugii"), atunci ai putea tine acolo 2-3 masculi si 6-7 femele.
- Nigro e un peste agitat si destul agresiv... masculii cresc pana pe la 12-13 cm lungime. Nu vei avea liniste acolo niciodata.
- Treaba cu "hai sa tin mai multi, ca le diminuez agresivitatea" merge doar in anumite conditii si doar cu anumiti pesti.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Multumesc mult maestre Koala.

Cand mi-a spus un amic in ale acvaristicii, cu care ne mai ajutam, eu pe el cu plante si el pe mine cu pesti,ca are niste pui de Nigrofasciatum i-am luat, ca mie imi plac cardurile de pui de pesti. Si nu m-am gandit ce o sa fac cu ei cand sunt mari. Dar efectiv m-am indragostit de ei. Sunt altceva decat am tinut eu pana acum, Anabanatindae,Vivipari,carasi,scalari,cardinali,neoni,zebre etc.

Sunt cu personalitate, jucausi,iuti.Parintii lor tineau in sah vreo 10 Oscari in acvariul unde ii tinea amicul meu ,ca sa pazeasca puisorii. Atunci cand mi i-a adus, erau intr-o sticla de 2l ,in jumate litru de apa.Intre timp unii au mai mult de 5 cm. Iar sa imi fac un acvariu de mai mult de 300 de litri momentan e imposibil.Deja am depasit cota cu un acvariu, ca am 6 la o media de aproximativ 100-110 litri. Dar candva vine vremea mea cand ma mut la tara am sa ma desfasor si iau unul mare.
Multumesc mult de sfaturi

[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com