[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
de ce mor pestii ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
pestisorul de aur
Junior member

Joined: 16/03/2009 20:35:40
Messages: 41
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

dupa ce in ultima luna am avut 3-4 cazuri de dropsy pe care le-am tratat cu baktopur direct si bacto tabs (au murit, dar tratamentul a fost preventiv pentru ceilalti)...in aceasta luna au mai murit 2 gourami ,2 betta un xifo si 2 scalari fara nici un semn de boala extern...testele sunt stabile de 2 luni, aceleasi valori :
t=27 C
pH=7
kH=6
gH=9
NO2=0,1
NO3=30
CO2=24(calculat din tabel)

mancarea de 6 zile e bakto tabs, nu le dau altceva, tratamentul e de 7 zile

in apa nu mai pun decat vitaminele de la jbl, feropol 24 pt plante si aquasafe cand schimb apa, o data pe saptamana 25%

am mai pus bacteriile de la jbl, filter start

spuneti-mi, va rog, ce nu fac bine, de ce ar fi putut sa moara atatia pesti fara nici un simptom extern ???????

filtrul e extern, jbl profi e900, filtrare suplimentara cu carbune activ dupa tratament, jbl carbomec ultra
UV jbl cristal clear 9W montat pe returul filtrului
CO2 de la tetra (spray cu difuzor)
pompa de aer tetra cu perdea de bule

Cand faci ceva bine de prima data, nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost...
[Yahoo!] aim icon
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Mor in continuare pentru ca tu ai in acvariu o infectie cu bacteriile responsabile de producerea asa numitei DROPSY, adica hidropizie, boala in care intervin Aeromonas, Pseudomonas si Vibrio, specii de bacterii conditionat patogene care ajung in acvariu prin intermediul apei sau a mancarii, traiesc bine mersi acolo, dar in anumite circumstante devin patogene. Boala in sine nu este foarte contagioasa, dar prognosticul este nefavorabil. Altfel spus, tu in ultima luna ai avut 3-4 mortalitati de dropsy, ceea ce inseamna ca ai bacteriile in acvariu, iar 2 gourami ,2 betta un xifo si 2 scalari mi se pare a fi un amestec nereusit de specii, datator de tensiuni, batai, dispute teritoriale, poate chiar supraaglomeratie, adica exact factorii favorizanti care exacerbeaza patogenitatea acestor bacterii.
Nu ai simptome evidente pentru ca adesea boala poate evolua atipic, cu inapetenta, sau anorexie, decolorare, oboseala, letargie, stat la suprafata adica simptome necaracteristice si lipsa acelei dilatatii abdominale caracteristice.
Iar ca sfat unic pe care ti-l pot da, din experienta mea si a unor prieteni cu aceasta boala: RESETEAZA-TI ACVARIUL de la ZERO!!! Adica, golit de apa, pesti, plante si tot ce mai ai acolo. Spala-l, usca-l, dezinfecteaza-l, lasa-l uscat o perioada si abia dupa aia refa acvariul punand totul nou in el, adica substrat, pesti...plantele le poti dezinfecta si refolosi. Bineinteles, golit filtru, spalat, uscat...adica reciclarea completa a acvariului.
Altfel nu vei scapa de aceasta boala...crede-ma!!!
Baktotabs, Baktopur, multe alte antibiotice, sunt apa de ploaie in aceasta boala!
Mie mi-a murit o intreaga populatie de gurami adulti, reproducatori, pana am resetat total acvariul. Unui prieten i-au murit toti scalarii, neonii si apistogramele pana cand a ascultat sfatul meu si si-a refacut acvariul...deci, este decizia ta!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com