[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Broscuta bolnava  XML
Forum Index » Alte familii
Author Message
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Prietena mea are o broscuta cu tample rosii intr-un acvariu de 40 de litri cumparat acum o luna si ceva.Acvariul are substrat pietris , o insula facuta din pietre si apa pana la jumatate.Filtrarea apei este facuta de un filtru resun .Problema este ca broscuta nu mai mananca de vreo saptamana si sta numai cu ochii inchisi.Am cumparat calciu si o sticluta ce contine un complex de vitamine , inclusiv vitzamina A.Problema e ca starea ei nu s-a imbunatati si nu stim ce sa-i mai facem.Cum am putea s-o ajutam ?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Din cate stiu eu pot sa fie 2 ipoteze:
1 - broscuta ta a intrat in hibernare - nu e cazul cu temperaturile de afara
si
2 - are ceva probleme la ochi - cred ca OCUVIT de la farmaciile umane rezolva treaba asta. Din cauza asta nu vede si nu mai mananca. Stiu de la un prieten care a chemat un oftalmolog sa ii trateze broscuta.

Poate te mai ajuta si altcineva.

Acvariul meu
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

johnny6600 wrote:o broscuta cu tample rosii intr-un acvariu de 40 de litri
Ma tem ca asta e problema. Cred ca problema a aparut pe fondul igienei proaste a acvariului.
Nu mai zic altceva pentru ca s-a discutat subiectu' la momentu' respectiv.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Ant
Junior member

Joined: 16/11/2004 13:22:25
Messages: 31
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. la doctor cu ea ca e posibil sa aiba otita (sunt picaturi speciale pentru broscute dar cam scumpe)
2. curatat acvariul (spune-i sa renunte la substrat ca acumuleaza mizerie multa)
3. tratamentul prescris sa fie urmat cu regularitate + bai de soare

cat e de mare broasca ?
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:
johnny6600 wrote:o broscuta cu tample rosii intr-un acvariu de 40 de litri
Ma tem ca asta e problema. Cred ca problema a aparut pe fondul igienei proaste a acvariului.
Nu mai zic altceva pentru ca s-a discutat subiectu' la momentu' respectiv.

Probabil ca ai dreptate dar din pacate eu nu pot avea grija de ea , e broscuta ei asa ca nu ma pot duce eu sa-i schimb apa sau s-o scot la soare.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ant wrote:... la doctor cu ea ca e posibil sa aiba otita ...

Mai de graba conjunctivita! Otita se face la urechi, dupa cite stiu eu... :sic:

@johnny6600: mergi cu ea la un veterinar - exista niste injectii care i se pot face sau poate sa-i dea un tratament.
Ant
Junior member

Joined: 16/11/2004 13:22:25
Messages: 31
Location: Bucuresti
IP:
Offline

asa-asa conjunctivenie (e prin zona si cealalta )

bai de soare = acvariul aezat de asa natura incat pe insula care spuneai ca o are sa bata soarele direct, ca iese singura broasca. Sau macar o lampa cu UV
Si urgent la doctor ca altfel in curand o sa ne multumesti de sugestii dar din pacate broasca s-a dus intr-un loc mai bun si mai luminos
[Yahoo!]
Endo_ro
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2004 01:14:46
Messages: 81
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am si eu o broasca d'asta, insa n-am auzit de amenajare cu substrat in viata mea, adica ca la pesti inteleg. :o
De ce ma mir ? smilie Pentru ca daca nu-i schimb apa la 2-3 zile, ma ia de nas de la usa. :somn:
Din cate stiu e conjunctivita si e naspa ca altcuiva i-a murit din cauza asta.
La doctor cu ia cat mai repede si o sa-i dea ceva, parca picaturi, dar nu stiu de care, o sa-ti zica el.

Oricum, daca Doamne fereste !!! si ma prinzi in una din zilele in care n-am avut timp sa-i schimb apa, cre' ca ti-o dau gratis !!! :jumpers:
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Apa o schimba mai rar uneori chiar si la 7 zile dar apa nu se imputea pentru ca exista filtru.In ultimele 2 saptamani am pus-o sa schimbe apa la 3 zile dar cred ca deja se imbolnavise broscuta.Dupa spusele tale banuiesc ca tu nu folosesti.Cat despre substrat daca nu ai auzit nu inseamna ca nu se foloseste , presupun ca in mediul lor natural exista pietre , nu ?
Din cate am inteles au cumparat un medicament pentru ochi de la farmacii cat depre veterinar mi-a promis ca o va duce.Cand?N-am idee eu o tot stresez dar nu ma asculta.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

la mine nu se impute apa si nici filtru nu am.
Legat de tratament ori o trateaza mai repede ori . Si cel mai bine (nu vreau sa fiu rautacios) mai bine o scapi de aceasta "mare povara", daca ai ajuns sa tragi de ia pentru animalutul ei.
Sincer nu cred ca are nici conditii prea bune, din moment ce dupa o luna sa si imbolnavit. Eu am 3 broaste (una mai recenta) de 5-6 ani si nu a avut nici una nimic pana akum.
Sper sa nu te simti jignit, dar vorbim despre binele animalului ca iubitori de animale.

PS cred ca a venit momentul sa te duci tu cu broscuta la veterinar

bafta
[Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Asa cum vad ca au confirmat si ceilalti, are probleme la ochi. Deci urgent la doctor, nu neaparat veterinar. SI un oftalmolog o poate trata sa stii. Cauza este mai mult ca sigur faptul ca a fost tinuta in curent de aer. Probabil cu geamul deschis, etc.

Acvariul meu
[Email]
Ant
Junior member

Joined: 16/11/2004 13:22:25
Messages: 31
Location: Bucuresti
IP:
Offline

" la mine nu se impute apa si nici filtru nu am. "
idem si la mine ... o schimb saptamanal , n-am substrat (am avut o tentativa dar parca era balastiera acolo la cat sapa animalu' ) , am doar niste roci (formatul groto-insula) , lucrez la ceva format ditr-o singura bucata ca m-am saturat de ikebana in fiecare week-end si animalu' sa nu aprecieze si sa distruga :-) , manca-l-ar tata pe el (cred ca e corcit cu o cartitza la cat sapa ).
[Yahoo!]
Ant
Junior member

Joined: 16/11/2004 13:22:25
Messages: 31
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hmmm, nu exista edit ?

Ce dimensiuni are broscuta ? Ca si asta conteaza sa stim ...
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Broscuta are in jur de 5 cm , e destul de mictua.De cand ii face tratamentul pentru ochi am vazut ca si-a mai revenit.Astazi chiar a mancat iar cand o scoate la soare are tendinta sa deschida ochii.E ciudat deasupra acvariului era un bec de 60 w dar cand e acela e aprins tine ochii inchisi.E posibil sa fie becul prea puternic?
Problema cea mare e ca acvariul nu primeste lumina de la soare asa ca singurul mod de iluminare e cel artificial.Oricum dupa masa , cand bate soarele in balcon broscuta e scoasa intr-o lada sa se "bronzeze".

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Endo_ro
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2004 01:14:46
Messages: 81
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt de acord ca se poate tine broasca intr-un acvariu amenajat, dar m-am mirat pentru ca mi se pare mai mult de lucru.
Personal, am avut si eu filtru la ea, dar nu-l mai folosesc pt. ca nu prea face fata. smilie
Stiu ca nu e recomandat, insa a mea s-a invatat cu mancare obisnuita. :-P Ba mai mult, daca nu-i dau o bucata de carnat, friptura, carne de vaca sau de pui, pregatita ca pentru noi oamenii, nu fiarta sau cruda, face ca naiba in acvariu, chiar daca o indop cu de-alea de care haleste ea.
Rezultatul ? E sanatoasa tun !!! Da' sa vezi apa dupa aceea !!!!
Ultima data a mancat 2 pesti cruzi si unul prajit in malai, cu tot ce trebuie. :sic:

Si inainte o scoteam prin casa, se baga sub pat si mai iesea dupa 2-3 zile cand i se facea foame. Acu' ma urmareste cand ii spal acvariul si vine dupa mine s-o bag inapoi ca sa haleasca.

Si inca ceva. A avut si a mea o tentativa de conjunctivita, in sensul ca o gaseam cu ochii piliti insa dupa ce o bagam sub apa calduta i se deschideau. Nu i-am dat medicamentatie, ci i-am pus incalzitor in apa si am tinut-o la caldura.
Poate ca era doar o faza usoara.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu cumva a avut apa prea rece?
Temperatura apei trebuie sa fie in jur de 27-30 de grade, altfel raceste! Si conjunctivitele de cele mai multe ori apar din acest motiv. Spune-i prietenei tale sa-i cumpere si o lampa UV, care este necesara pentru asimilarea vitaminei D. Lampa se foloseste de 2-3 ori pe saptamina 10-15 minute.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

A fost cu broscuta la veterinar si i-a zis sa-i dea vitamine si sa tina apa la temp de 30 grade.Am inteles ca e mai bine acum , multumesc tuturor pentru sfaturi.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Alte familii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com