[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Compatibilitate  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Black Neon tetra/ Neonul Negru, Nu se impaca deloc cu creveti red Charry shrimp, am sa pun poze mai tarziu, sper sa se inteleaga.
in poza este un neon cu un crevete in gura :-) matur

2 clicuri pe poza apoi Zoom, pentru a se vedea mare.

image

daca stiam una ca asta ... mi-a ucis pana acuma circa 20 creveti, poate mai multi.
Cand am bagat de proba 5 creveti nu au aveau o treaba. stateau printre ei, m-au prostit pestii
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Poze mai clare. L-am prins pe killer in actiune :-)
image
image
Click de 2 ori ptr vizualizare mai mare
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Neonii negri cu cei rosii sunt la fel ca si comportament??? Pt ca eu am neoni rosii si vreau sa imi iau red cherry care imi plac fff mult sa fie probleme ca in acest caz? Nu e vre-un coleg care are neni rosii si red cherry sa imi dea mai multe detalii?
Multumesc!
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Multi vor spune ca merg, multi ca nu merg. Altii vor spune ca nu vei avea pui de creveti in acvariu, altii ca daca ai ceva moss, crevetii se vor inmulti.
Parerea mea strict personala este ca ar trebui facut acvariu separat pentru creveti. Acolo vor trai linistiti, se vor inmulti si toata lumea va fi multumita.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

alber wrote:Multi vor spune ca merg, multi ca nu merg. Altii vor spune ca nu vei avea pui de creveti in acvariu, altii ca daca ai ceva moss, crevetii se vor inmulti.
Parerea mea strict personala este ca ar trebui facut acvariu separat pentru creveti. Acolo vor trai linistiti, se vor inmulti si toata lumea va fi multumita.

fost cesrobis
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Pe mine nu ma intereseaza sa-i reproduc imi plac foarte tare si mi-ar place sa ii am in acvariul asta alaturi de neoni. Atunci o sa imi iau numai femele ca sunt mai mari si am scapat puiuti care sa fie pe post de hrana vie ceea ce nu mi-ar fi placut deloc. Numai sa nu moara de dor de...

This message was edited 1 time. Last update was at 10/02/2010 23:47:55

Kreator
Member
[Avatar]

Joined: 23/07/2004 00:01:56
Messages: 190
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Merg foarte bine neoni rosii cu red cherry.
La inceput neonii vor vor fi curiosi, dar apoi se vor obisnui cu crevetii. Despre pui... eu am covor de glosso destul de des si am observat ca acolo stau piticii, dar am vazut unii iesiti la plimbare si ignorati de neoni.
Totisi nu trebuie sa ignoram comportamentul nativ al neonilor.

<<-->>
methos
Member

Joined: 14/03/2005 18:12:03
Messages: 162
Location: Deva, Hunedoara
IP:
Offline

eu cred ca depinde de individ...de ex: neonii mei rosii nu au nimic cu crevetii.
Discusii mei nu au nimic cu crevetii......in afara de un singur exemplar, care nu are nimic cu crevetii decat daca ii fug prin fata, cand i se activeaza instinctul de vanator si ii fugareste. 90% din cazuri nu ii prinde si isi pierde interesul. 10% ii mananca

oricum am aprox 1.000.000 de creveti, deci 10-20 cat mananca el pe luna e ok mother nature at work

This message was edited 1 time. Last update was at 11/02/2010 12:43:02



[WWW]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Crevetele ala din gura neonului e mort de mai bine de 4-5 ore. Stiu pentru ca am avut cateva probleme cu red cherry si dupa ce mor abia dupa cateva ore incep sa se albeasca. Si cum ai mentionat ca ai bagat de proba 5 creveti sa nu fi murit vreunul din cauza neadaptarii iar cadavrul sa fie papat de acel neon. Eu am avut pentru o luna de zile creveti cu tetrazona, 15 bucati si nu am vazut pe niciunul cu vreun crevete la coltul gurii.

PS Stiu ca e de aproape an postul la care fac referire dar orice informatie in plus nu strica.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/02/2010 13:29:05


Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com