[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Rookie!!! Care sunt mai bune: Philips TLD 830 sau Gama GLO?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
AtoM
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2005 03:17:54
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare Acva-Masterilor

HELP!! Incepator la apa!! Aruncati colacul!!!

...ma tot chinui de 10 zile sa aflu cat mai mutle detalii despre accesorii si ce inseamna sa utilezi un acvariu "k la carte" pt ca m-a lovit asa dintr-o data pasiunea pt animalutze frumos colorate
...Am tot citit si postat pe forum diverse "dileme de incepator" astfel incat mi-am facut o parere si am achizitionat deja din accesorii..
..la ora asta detin:
- bazin 200 litri (100L x 40l x 50h) - din sticla de 8
- filtru Fluval 3 Plus
- pompa Hagen Optima Air Pump
- incalzitor Hagen Thermal Compact 200W

Urmatorul pas ar fii sistemul de iluminat. Tocmai de aceea postez aici pt ca am citit mii de pareri pro si contra diverselor branduri, astfel incat imi este f greu sa ma decid care ar fii potrivita pt acvariul meu (INCA O DATA - SUNT INCEPATOR).
Am gasit o lampa (la Animax- e singurul petshop pe care il stiu in Bucuresti - asta va fii un alt post legat de Petshopuri) - cum spuneam - o lampa cu 3 tuburi- la 80cm lungime si despre care vanzatorul mi-a spus ca ar fii suficienta pt ce vreau eu (ar fii cazul - la 2.800.000 cat cer ei pe ea). da-ti-mi voi variante mai ieftine sau mai bune in banii astia, daca stiti.

Acum, din cate am citit stiu sigur ca vreau o lumina care sa ajute la cresterea plantelor. Vreau sa imi fac un acvariu destul de "plantat" ca sa zic asa - dar nu chiar "olandez". Iar ca pesti --pt inceput - viviparii - toata lumea ii recomanda pt incepatori. Oricum acvariul va fii de pesti nu de plante - asta ca sa fiu sigur ca imi puteti da un raspuns concret.

Dilema este urmatoarea:
- Ce tuburi sa folosesc pt lampa respectiva?
sau
- Este suficienta lampa pt volumul acvariului? se gasesc tuburi performante la lungimea de 80cm?
- Philips TLD 830 se gasesc la dimensiunea de 80cm sau au o dimens standard? Care tuburi sunt mai bune Philips sau Gama GLO? sau ce brand imi recomandati ? (cu toate ca Philips e cam tatal, mama luminii)

Chiar sunt in "ceata" si daca ma puteti ajuta cu ceva detalii ar fi super ok.

Hit me, gentle!!! :hammer:
[Email] [Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Pai sunt de 90 cm cele de 30W si de 60 cele de 18W ..si mia sus nu te intereseaza ca depasesc acvariul.
Folossti ce vrei tu..e uas zice ca cel mai frumos e sa faci o combinatie de 3 tuburi de 30W.
Solutii mai ieftine..simplu..intr-un capac construit de tine sau vreun cunoscut mai priceput (daca e cazul).
Te duci la vreun magazin care comercializeaza electronice, cauti balasturi pentru neoane de 30W si cumepri si cu cabluri, staertere tot ce mai trebuie si apoi cauti tuburi de 30W..ti-am spus...cel mai bine combini si gata.
Si pe ansamblu sigur iesi mai ieftin.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Este un articol despre iluminat si neoane pe vechiul forum. Ii zice "Despre tuburi fluorescetne" scris de Leonard Costian. Foarte bun. Face o sinteza din ce gasesti pe internet despre iluminat acvarii in care iti descrie cam tot ce trebuie sa stii despre iluminat. Eu unul prefer tuburile specializate Hagen (seria glo) care sunt cam scumpe. Ca sa-ti faci idee am dat 260.000 pe un tub aqua glo de 18w, pe care l-am pus in combnatie cu doua tuburi standard de la philips. Nu iti recomand sa faci asta fiindca la trei zile tebuie sa sterg de alge peretii acvariului. Citeste intai articolul pe care ti l-am recomandat si daca mai ai nelamuriri mai intreaba

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
AtoM
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2005 03:17:54
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pooops wrote:Este un articol despre iluminat si neoane pe vechiul forum. Ii zice "Despre tuburi fluorescetne" scris de Leonard Costian.


Am citit articolul. Bun si cuprinzator ca si multe altele de asemenea. Dupa acum am spus am citit o groaza de articole de gen dar aveam nevoie de o confirmare.

pooops wrote: Eu unul prefer tuburile specializate Hagen (seria glo) care sunt cam scumpe. Ca sa-ti faci idee am dat 260.000 pe un tub aqua glo de 18w, pe care l-am pus in combnatie cu doua tuburi standard de la philips. Nu iti recomand sa faci asta fiindca la trei zile tebuie sa sterg de alge peretii acvariului.


De ales o sa aleg tuburile de 30W in mod cert. Si de asemenea cert or sa fie in numar de 3.
Acum combinatia ma intereseaza - pun si philips si aqua glo..sau numai un singur brand?
tu de la care dintre ele ai facut alge? philips sau aqua?

mersi...
[Email] [Yahoo!]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Am facut alge de la philips td 54. Un tub care de obicei nu e folosit in acvaristica, ci la iluminatul incaperilor. Din lipsa de fonduri, am luat tuburi din cele ieftine folosite la iluminat. In general se folosesc combinatii. Eu as folosi 2 Philips TLD 830 si un aqua glo, cred ca asta o sa si fac. O sa le scot pe cele doua cu pricina si o sa pun tot din astea.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Ca sa tii si plante in acvariul ala iti trebuie minim 100 de wati iar cele mai recomandate pentru treaba asta sunt Philips TLD 830 si Philips Aquarelle.E aberant sa dai atatia bani pe o lampa cu 3 becuri.
TLD 830 se gasesc mai rar la lungimea de 90 de cm asa ca daca nu gasesti iei 6 neoane si 3 suporti a cate 2 neoane cu drosere si ce naiba mai au in ele.Tot ce trebuie sa faci e sa pui neoanele in ele si sa le legi la curent.Daca faci asa o sa ai fix 108 wati.Eu mi-am cumparat tld 830 de la Brico Store cu 80.000 neonul si 250.00 suportul.Pentru ce ai tu nevoie te costa cam 1.230.000.Aquarelle din cate stiu sunt 200.000 bucata dar eu nu am cumparat.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Daca pui 3 poti pune de exemplu cate unul din fiecare. Aquaglo sunt ceva mai scumpe...
Printre altele mai poti incerca si cu Osram Flora

Indicat ar fi daca ai posibilitatea sa vezi ceva acvarii luminate cu diferite tipuri de tuburi fluorescente pentru ca sa iti poti face o idee despre cum lumineaza fiecare.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
AtoM
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2005 03:17:54
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Ca sa tii si plante in acvariul ala iti trebuie minim 100 de wati iar cele mai recomandate pentru treaba asta sunt Philips TLD 830 si Philips Aquarelle.E aberant sa dai atatia bani pe o lampa cu 3 becuri.


..sincer sa fiu si mie mi se cam pare aberant sa dau atatia bani pe o lampa ( care nu e nici mai mult nici mai putin decat un suport cosmetizat)...
...dar...tot la fel de sincer sunt cand spun ca da bine pe un acvariu asa cum il am eu...am vazut unul identic chiar la ei. Si tinand cont ca un capac cu suport cu tot pt acvariul meu, prevazut cu o lampa cu 2 tuburi de 60cm, costa la ei 4.800.000 cred ca totusi am sa imi achizitionez lampa. Stiu Jhonny ca simplii suporti de neone sunt mai ieftini si nu mi-ar fii foarte greu sa ii adaptez; totusi aspectul estetic are "ceva greutate" in alegerea mea.
..asa ca o sa raman la suportul cu 3 tuburi si am sa folosesc in mod cert 2 TLD 830 (asta daca gasesc la 90cm - la BricoStore aveau de 90cm ? )..iar pt al 3 tub am sa vad - ori Aquarelle ori Aqua Glo.
De Osram nu stiu ce sa zic! Are randament?
Mersi pt detalii
[Email] [Yahoo!]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Sa stii ca e absurd sa dai 2.8milioane de lei pe un suport, dar..... daca dispui de resursele financiare necesare acestei achizitii,
Ca idee, eu pe acvariul de 150l din sticla de 10 pe care mi l-am facut, cu totul (sticla, silicon, pesti, iluminat, filtru, etc...) m-a costat 3 milioane; eu zic ca, decat sa dai banii astia pe suportul ala, mai bine iti iei un filtru bun.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Pentru plante prefer 830 si Osram Floura.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

nu te da cu capul de pereti esti abia la inceput ai timp mai tarziu dupa cum ai spus daca vrei un acvariu la care nu te intereseaza plantele nu prea ai treaba cu TLD 830 sau osram fluora poti folosi aqarelle de la philiphs dar chiar si asa totusi fa o combinatie cu tld 830 spectrul lui aquarelle e pe albastru si vei avea probleme cu algele si atentie la ce plante pui si cati wati pe litru vei avea algele atata asteapta sa gresim un pic si boom

Ogar batrin dar.... cu miros fin
AtoM
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2005 03:17:54
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pooops wrote:Ca idee, eu pe acvariul de 150l din sticla de 10 pe care mi l-am facut, cu totul (sticla, silicon, pesti, iluminat, filtru, etc...) m-a costat 3 milioane; eu zic ca, decat sa dai banii astia pe suportul ala, mai bine iti iei un filtru bun.


..esti un fericit ..de fapt suntem romani , ce sa mai!! (lucruri multe cu bani putini )...Mersi mult pt detalii..
.oricum dupa cum am zis ...mi-am propus un buget de 6-7 mil pt acvariul asta. sper sa ma incadrez si cu tuburi si cu lampa, pesti, plante, filtru si ce mai e pe acolo.. La filtru am hotarat deja..momentan Fluval 3 Plus.

Tuburi, in mod cert TLD 830 (2 buc) iar acum sa vad al treilea..se pare ca o sa renunt la Aqua Glo si o sa aleg intre Aquarelle si Fluora.
..cu algele voi vedea..daca or sa apara am sa strig pe aici dupa ajutor...momentan am sa tin cont de sfaturile voastre si de ce am lecturat pe aici.

sa vedem ce iese..in weekend-ul asta il pun la punct..si cred ca saptamana viitoare imi pun si pestii in el..nu mai pot astepta mai mult de o sapt..nu mai am rabdare (oricum unii zic sa pui pestii dupa 2-3 sapt de la instalarea acvariului, altii zic ..ca dupa 2 ore - fiind vorba de vivipari - poti sa ii "sacrifici"; eu am sa fiu undeva pe la mijloc - 1 saptamana)

...comin' back soon...
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Si cele la 250.000 tot suporturi sunt dar de 2 neone , si arata foarte bine , poate nu m-ai inteles bine dar tot ce trebuie sa faci tu la suportul ala este sa-l prinzi de capac in 2 holzsuruburi , sa-i pui nenoanele si sa-i pui cablul care merge la priza.Daca preferi sa dai de 5 ori mai mult e alegerea ta sunt banii tai numai ca iti spun din start ca nu merita.In plus daca ai de gand sa faci capac la acvariu neoanele si suportii oricum nu se vad.Nu te arunca cu capul inainte ,ami bine da o fuga pana la Brico Store si vezi suportii si te interesezi si daca au nenoane de 90 de cm.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

In cazul in care nu gasesti TLD 830 Philips de 30W la 90cm lung. dispun eu de 3 tuburi de astea nou noute (nu au fost deloc utilizate); cu tot cu suportul lor.
Daca esti interesat de achizitionarea lor da un PM sau yahoo messanger!

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

> johnny6600 - poate ca suportul pe care vrea sa-l cumpere Atom, e facut special pentru acvaristica...are si reflector inclus...protectie la umezeala etc.
> Atom...are? :d

image
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Si totusi , oare merita? Suportul de care zic eu nu are nic reflector nici nu e izolat contra umezelii dar functioneaza de 4 luni fara probleme.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
AtoM
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2005 03:17:54
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

...am vazut tot ce se poate numii suport de neoane "nespecifice" acvaristicii....
..sincer, Jhonny, chiar sunt prea "brutale" pt a fii puse pe un acvariu...mersi inca odata pt staruinta ta in a-mi proteja fondurile dar chiar nu am gasit nimic care sa fie cat de cat estetic..

BLeeD wrote:> johnny6600 - poate ca suportul pe care vrea sa-l cumpere Atom, e facut special pentru acvaristica...are si reflector inclus...protectie la umezeala etc.
> Atom...are? :d


...lampa are intr-adevar oglinda de reflexie , dar nu stiu daca are si protectie la umezeala..e posibil sa aiba din moment ce este prezenta intr-un magazin de accesorii, iar vanzatorul mi-a spus ca este speciala pt acvarii...

...oricum si la asta trebuie sa renunt pt ca am fost sa o cumpar si am aflat cu stupoare ca are niste dimensiuni cam atipice (are 84 cm lungine - nici 90 nici 60)..si am inteles ca numai unele dintre tuburi se potrivesc...

..am gasit, in schimb niste chestii misto...despre care mai citisem pe forum dar nu le vazusem pe nicaieri...am gasit niste drosere faine, care au ca sistem de prindere a tubului - 2 capacele; sunt si misto si sunt si usor de pozitionat in orice mod si pe orice latura a acvariului. Pe langa asta sunt si super ok la bani = 3 suporturi cu toata instalatia aferenta ma duc undeva la 1.100.00 (11 lei , ieftin nu )...

..problema este intr-adevar cu TLD 830 , Osram Flora, sau Philips Aquarelle. Nu prea se gasesc din cele de 90 de cm. Aveti idee unde as putea gasii asa ceva, ca am cautat tot , sau aproape tot Bucurestiul.
..am nevoie de indrumari cat se poate de repede...vreau sa imi termin acvariul weekend-ul asta ( sau sa il fac praf )

Kata..daca mai ai TLD -urile alea da-mi si mie un pret la ele, pe prv.
..Mersi
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com