[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Carasi- bolnavi  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Pirania
Member
[Avatar]

Joined: 12/02/2005 00:21:07
Messages: 217
Location: Tartasesti
IP:
Offline

Acum 3 zile am cumparat de la pet shopul din Moghiorosh 2 carasi negri cu ochii bulbucati de 4cm . Problema este ca unul dintre ei avea deasupra unui ochi si sus la baza cozii fix unde se termina inotatoarea de sus, avea 2 pete albe , cam de 2mm pe 2mm care pe langa asta par a fi si niste rani (mai ales cea din spate dupa astea 3 zile pare sa fie in carne (putin). Al doilea caras nu avea nimic vizibil dar azi am vazut ca i-a aparut si lui un mic punct asemanator pe spate in varful inotatoarei.
Carasii sunt acum intr-un acvariu de 180l,26"c, filtrat f bine si cu inca 2 carasi aurii mai mari (10 cm). Cei mari , pe care-i am de un an nu au nimic decamdata , dar maine cred ca sa-i scot pe cei noi in alt acvariu.
Singurul lucru pe care l-am facut pana acum a fost sa-i scot ieri si azi pe cei 2 carasei si sa-i dau pe zonele acelea cu verde de malachit.
Va rog daca aveti idee despre ce boala ar fi vorba si sa-mi dati cateva sfaturi despre tratamentul pe care sa-l administrez. :help2:
[Yahoo!]
Pirania
Member
[Avatar]

Joined: 12/02/2005 00:21:07
Messages: 217
Location: Tartasesti
IP:
Offline

Da aseara pana astazi , la caraselul mai afectat , unde avea pata pe spate deja se vede carne vie (rosiatica) si s-a extins. M-am uitat pe niste siteuri si banuiesc ca ar fi fungus sau bacterial infection (asa scria) dar nu sunt sigur , erau doar niste poze care semanau. Pestisorii in momentul asta sunt in drum spre pet shop cu sotia pt niste explicatii.
[Yahoo!]
Pirania
Member
[Avatar]

Joined: 12/02/2005 00:21:07
Messages: 217
Location: Tartasesti
IP:
Offline

Mda... a fost cu pestii la pet-shop, nu am aflat ce diagnostic aveau, i s-a recomandat un posibil tratament (ceva la vre-o 20ron) care cica ar putea fi o solutie, ca sa incercam, dar nu e sigur, bla bla bla. Pana la urma dupa o discutie fara rezultat cei de la pet-shop au returnat banii... pacat , imi placeau pestii respectivi si daca ne-ar fi zis ca are bacteria X care se trateaza cu solutia Y luam medicamentul si tratam pestii.

P.S. - daca stiti cumva in zona Dr Taberei- militari vre-un pet shop unde pot gasi carasi negri cu ochii bulbucati sanatosi sa imi spuneti si mie (in afara de pet shopul din Moghioros si cel nou de la Tricodava care sunt aceeiasi firma)
[Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com