[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De unde cumpar Killie ?  XML
Forum Index » Killie
Author Message
PAPILLON
Junior member

Joined: 25/02/2009 11:24:02
Messages: 36
Location: Constanta
IP:
Offline

SALUTARE !


Exista in tara noastra crescatori sau distribuitori de Killie ?
De unde pot sa cumpar ?
Daca mai sunt interesati poate facem o comanda colectiva de la un crescator necunoscut din Asia !

ps:nu imi doresc raspunsuri de genul(am vazut acum 3 luni in cora,era seara si intuneric)
[Yahoo!]
PAPILLON
Junior member

Joined: 25/02/2009 11:24:02
Messages: 36
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare iubitorilor de Killie !



Pentru ca am tot cautat in ulltima vreme acesti pesti va anunt ca am gasit un mare crescator de Killie fish in Bulgaria.As dori sa stiu daca sunt si alti doritori de la noi din tara.Nu e vorba de o comanda ferma ci pur si simplu de a mi face o idee daca voi face drumul pentru doi pesti sau pentru 100.Daca sunteti interesati poate imi spuneti si ce specii cautati.Preturile vor fi cele ale producatorului la care se vor adauga eventuale pierderi pe care le vom suporta impreuna(asa cred ca este corect)

Cu prietenie,
Papillon
[Yahoo!]
plecos
Junior member

Joined: 16/06/2002 05:57:17
Messages: 17
Location: iasi-Constanta
IP:
Offline

Salut,
putini iubitori de killie in tara asta dar si mai putini cunoscatori!Killie sunt in general pentru acvaristii avansati,in ciuda celor spuse si scrise de multi.Nu sunt nici pe departe pesti usor de reprodus (cu exceptii bineinteles)si de asta probabil ca nu sunt raspinditi in Romania.
Afla ca sunt mare fan killie si sunt si crescator a vreo 20 specii.Mai cunosc un entuziast care are si el vreo 20 specii si impreuna ne gandim la mai mult ,adica la o expozitie balcanica ce va avea loc anul acesta in septembrie la Sofia si unde suntem invitati.
Deci,exista killie si in tara noastra...
Referitor la crescatorul din Bulgaria despre care ai aflat,sunt nenumarati in tara lor si au si asociatie care face expozitii anuale (BKA)CU APROXIMATIV 80 DE SPECII!Daca vrei mai multe detalii,contacteaza-ma!

RKA 001MF
[Email]
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

nu recomand thailandezii....mai bine cumpara din Europa,sunt destui crescatori.fii atent la temperaturile exterioare.sa nu fie mai putin de 13-15 grade.altfel dai banii degeaba.sunt destui crescatori si la noi in tara care mai au icre si fac schimburi...

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
tudosie eugen
Member
[Avatar]

Joined: 20/02/2009 22:49:17
Messages: 182
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

Sunt frumosi, m-am "procopsit" si eu cu unul frumusel.
http://i33.tinypic.com/2a8me89.jpg
Acum .... cred ca vrea si el prieteni .... switch to searching mode ..... ... done
Deci as dori sa stiu de pe unde as putea "face rost" de cativa companioni de "suferinta"

Multumesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/11/2009 22:43:24

[Email] [Yahoo!]
andrei.a
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/09/2009 15:07:55
Messages: 80
Location: Bacau
IP:
Offline

exact asa erau vre-o 4-5 intr-un petshop in bacau.....oamenii de acolo nu au stiut sa imi confirme daca e vorba de killie.... deci nu m-am bagat mai adanc...

do, or die trying
[Email] [WWW] [Yahoo!]
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

ajung zilele astea prin Bacau.daca te intereseaza sa iti aduc cate-va exemplare mai "usoare" ,contacteaza-ma!

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
vlad.a
Member
[Avatar]

Joined: 27/11/2010 11:11:12
Messages: 282
Location: Brasov
IP:
Offline

sa nu mai deschid alt topic... ma intereseaza sa cumpar asa ceva Nothobranchius spec. affin melanospilus

image

Daca exista oferte va rog sa ma contactati pe tel. 0722 598 140 sau email antemiu@yahoo.com ori chiar pe PM aici pe forum, multumesc!

Acvariile mele: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15728.page#137004 & http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14003.page#141253
[Yahoo!]
plecos
Junior member

Joined: 16/06/2002 05:57:17
Messages: 17
Location: iasi-Constanta
IP:
Offline

Poti comanda icre de pe Aquabid.
Daca esti interesat exact de aceasta specie,cunosc crescatorul bulgar care o detine,pretul pentru un pachet cu 35 icre este aprox 30 euro.Este o specie greoaie insa si necesita experienta in nothobranchius sp.Daca vrei mai multe detalii,ma poti contacta la tel 0735335334.
Eu ti-as recomanda alti nothobranchiusi care se preteaza pt incepatori daca nu ai experienta necesara in domeniu.

RKA 001MF
[Email]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

papillon,
as sugerea sa te documetezi mai amanuntit ref la killie, ce conditii le oferi, hrana cu ce pesti asociezi etc,
fara suparare plecos,care sunteti cei doi crescatori din iasi al celor 20 de specii???

fostul user ozy
[WWW]
plecos
Junior member

Joined: 16/06/2002 05:57:17
Messages: 17
Location: iasi-Constanta
IP:
Offline

In Iasi,actualmente ,exista mai mult de 2 crescatori de killie,iar impre3una,avem peste 35 de specii !Eu personal,desi am renuntat la multe specii "mai comune"de killie,fara falsa modestie,detin cel putin 25 de specii.Nu le mai tin contabilitatea caci multe dintre ele sint periodic doar sub forma de icre.

RKA 001MF
[Email]
simpfzoli
Membru de baza

Joined: 05/05/2011 20:05:49
Messages: 458
Location: satu mare
IP:
Offline

asemenea icre am vazut pe ebay.uk are o garamada de feluri
[WWW] [Yahoo!]
tudosie eugen
Member
[Avatar]

Joined: 20/02/2009 22:49:17
Messages: 182
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

Imi doresc killie (nu lineatusi), daca aveti o sursa de incredere ... va rog sa imi spuneti.

Multumesc.
[Email] [Yahoo!]
Agyu
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2011 14:34:45
Messages: 53
Location: Targu Mures-RO/Almelo-Netherlands
IP:
Offline

Eu am luat gardneri maturi in Mures,de la un crescator
[Email] [Yahoo!]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

din pacate in Romania nu doar killie sunt rari si la rainbowfish stam cam la fel, gaesti 2-3 specii si asta e
[Email]
Agyu
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2011 14:34:45
Messages: 53
Location: Targu Mures-RO/Almelo-Netherlands
IP:
Offline

Se poate comanda de pe http://www.nevertebrate.ro/Aphyosemion-gardneri australe,gold,cap lopez...,de la 9 la 12 Ron/buc,sau este crescator de gardneri in Mures,vinde cu 5 ron pestii de 3-4 cm,eu de vre-o 4 zile am luat de la el
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Killie
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com