[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
TRIPAFLAVIN?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
phrack
Junior member

Joined: 27/06/2005 13:46:12
Messages: 7
IP:
Offline

mi-am cumparat o sticla de asta ca pestii mei cam se lasa pe o parte pe fund si dupa un timp mor.Cum se administreaza asta?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Citeste Despre medicamente.
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Filtreaza apa prin carbune activ cel putin o saptamana. Conditioneza apa pe care o pui in acvariu cu sera aqutan. Fa schimburi mai dese de apa.
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

mor din cauza administrarii de tripaflavin, sau ai luat tripaflavinul pentru ca mor pestii?

tripaflavinul nu este un "medicament universal" este doar un dezinfectant. daca ai vre-o boala mai grava in acvariu, tripaflavinul e cam frectie la un picior de lemn.

da detalii despre conditiile de viata ale pestilor, eventual de simptomele premergatoare mortii, ca sa incercam sa identificam boala(daca ea e raspunzatoare) sau cine stie ce alte conditii de mediu...

mai zilele trecute, un coleg forumist, dupa ce nea lasat sa ne batem capul cu o "boala" a pestilor, vine la sfirsit si zice "mai, dar sa stiti ca le-am turnat si o galeata de otrava" .... deci da toate detaliile.
phrack
Junior member

Joined: 27/06/2005 13:46:12
Messages: 7
IP:
Offline

pai majoritatea is guppy.Au un mediu de viata calumea..faza ii ca seara opresc pompa ca deranjeaza..atat.Pana acum toti s-au simtit bine da au inceput sa lase unii cam 3 ore pe fund apoi dupa 5 ore sa se lase intro parte parca ar fi paralizati si dupa aia mor :
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca le opresti pompa ii otravesti. De asta ti-am zis ca trebuie apa filtrata prin carbune activ o saptamana. Simptomele sunt de otravire.
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Citi pesti ai si cit de mare este acvariu?
Nu mai opri aerarea.
Si nu in ultimul rind, de ce ai pus tripaflavina? :o
phrack
Junior member

Joined: 27/06/2005 13:46:12
Messages: 7
IP:
Offline

Dolly wrote:Citi pesti ai si cit de mare este acvariu?
Nu mai opri aerarea.
Si nu in ultimul rind, de ce ai pus tripaflavina? :o

pai cum sa nu opresc aerarea?cum se otravesc?pompa mea face un zgomot cam mare si seara e cam deranjant .am pus tripavlavia ca o am de un preten si lui ii functioneaza cand i sau imbolnavit pestii!
a, 30 pesti in acvariu de 20 litri
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

phrack wrote:pai majoritatea is guppy.

citi sunt in citi litri de apa ?

phrack wrote:Au un mediu de viata ca lumea..

parerea ta .. parerea lor, avind in vedere ca "cam mor" nu cred ca e aceeas.

phrack wrote:faza ii ca seara opresc pompa ca deranjeaza..atat.

atit este de ajuns ca sa nu mai aibe oxigen in apa de ajuns... "pompa" e de aer, sau e filtru intern? daca sunt multi pesti in foarte putina apa( in genul 20 pesti in 15 l de apa) poti sa fi sigur ca pestii tai mor "asfixiati". daca ai filtru intern si te deranjaza zgomotul facut de barbotarea apei la admisia de aer de pe la stutzul de sus, seara foarte simplu poti baga "celalalt cap" al furtunului pe unde trage aer..in apa . si zgomotul va disparea.. o sa zici ca nu se mai oxigeneaza apa.. o sa te linistesc, spunindu-ti ca "curentul" de apa creat la suprafata apei, oxigeneaza mai bine decit o perdea de bule!!!!!!!!.
phrack
Junior member

Joined: 27/06/2005 13:46:12
Messages: 7
IP:
Offline

eu aveam un preten de avea pesti in prostie si nu mureau in acvariu de 30 litri..si nu avea pompa deloc!
phrack
Junior member

Joined: 27/06/2005 13:46:12
Messages: 7
IP:
Offline

deci ce sa fac? nu e mai bine sa las pompa sa mearga ziua de la 8 la 12 decat sa nu o pun deloc?ii o pompa cu burete
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

phrack wrote:deci ce sa fac? nu e mai bine sa las pompa sa mearga ziua de la 8 la 12 decat sa nu o pun deloc?ii o pompa cu burete

Nu mai bine renunti la "pasiunea" asta? Ca nu faci decit sa-ti bati joc de bietii pesti...
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca nu ai aerare, mor bacteriile denitrifiante din filtru si pestii mor otraviti cu nitriti si alti compusi nocivi ai azotului. Indiferent daca ai pus tripaflavin sau nu, o sa-ti moara in continuare. Tu faci cum crezi.
[Yahoo!]
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Cred ca filtrul este un burete atasat la o pompa de aer - vibrator care baraie destul de mult. Asa ca nu cred ca merge carbunele activ. Daca vrei sa reduci zgomotul de vibrator incearca sa il suspenzi intr-un ciorap de dama intr-un cui, sau pune-i o carpa sub el. Nu stiu daca esti dispus sa investesti in acest hobby, dar daca nu vei lua masuri repede, cred ca in maximum 2-3 zile nu vei mai avea pesti.
Incearca sa citesti si articolul despre ciclul azotului
http://www.acvariu.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=78&Itemid=29

I shut my eyes in order to see...
phrack
Junior member

Joined: 27/06/2005 13:46:12
Messages: 7
IP:
Offline

Dolly wrote:
phrack wrote:deci ce sa fac? nu e mai bine sa las pompa sa mearga ziua de la 8 la 12 decat sa nu o pun deloc?ii o pompa cu burete

Nu mai bine renunti la "pasiunea" asta? Ca nu faci decit sa-ti bati joc de bietii pesti...

nu am de gand sa renunt ca imi place fff mult..si inca nu o murit chiar asa de multi.Incerc sa ma perfectionez si sa am grija de ei tot mai mult.Acum ma gandesc la cine sa mai dau pesti sa nu fie mai multi de 15
multumesc la toti!
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Ar fi bine sa lasi niste apa la declorinat (in niste bidoane de 5 l fara capac, macar o zi, ca sa elimine clorul) si sa schimbi partial din apa din acvariu - 15-20% pe zi. Astfel vei dilua otravurile (nitriti, nitrati, etc) si pesti vor avea mai multe sanse.

I shut my eyes in order to see...
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

phrack wrote:a, 30 pesti in acvariu de 20 litri

pina si pt mine, un biet incepator, e clar, e ca si cum ar sta 70 de oameni intr-un autobuz. oare cit ar rezista oamenii aia?

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Daca nu poti sa tii pompa tot timpul atunci cumpara un filtru , daca iti place cu adevarat acvaristica eu zic ca poti sa mai dai 200.000 in plus.Filtrul este mult mai slentios si mai bun decat buretele bolborositor.Daca vrei sa poti tine un acvarui cu pesti sanatosi citeste articolele de pe site incepand cu
ghidul incepatorului : http://www.acvariu.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=50&Itemid=29

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
phrack
Junior member

Joined: 27/06/2005 13:46:12
Messages: 7
IP:
Offline

se pare ca o sa cumpar un filtru.Mai am o intrebare...ce imi recomandati pentru curatarea mizeriei?pesti sanitari [ce specie] sau melci?
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

phrack wrote:se pare ca o sa cumpar un filtru.Mai am o intrebare...ce imi recomandati pentru curatarea mizeriei?pesti sanitari [ce specie] sau melci?


un furtun si o galeata.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com