[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
care-s pestii ucigasi ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cristiandincluj
Junior member

Joined: 26/06/2005 09:05:05
Messages: 9
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

dragi colegi (v-a numesc asa pt.ca de 3-4 saptamini mi-am luat si eu acvariu),am o nelamurire in ceea ce priveste genocidul zilnic de la mine din acvariu.
mi-am luat acvariu,apoi niste plante apoi niste pestisori.
am respectat cu sfiintenie aproape tot ce am citit pe aicea.
problema mea e ca nu cunosc toti pestii pe care i-am luat si nu stiu unde sa vad poze cu ei ca sa-i cunosc pe fiecare cum i-i cheama.
stiu doar ca mi-am luat neoni,guppy,molly,scalari,xifo,platti,zebre,ceva sanitari si inca 2,3 rase care habar nu am ce sint.
acestia din urma ,e vorba de niste pestisori albi si care au niste linii negre verticale pe tot corpul (4 linii ) sint deosebit de activi si cam ei fac legea in acvariu.
pt ca am remarcat ca dupa ce mi-am reimprospatat acvariu cu o alta tura de pesti ,astia din urma i-i cam fugareau pe toti.nu-i vorba ca se fugaresc si ei intre ei toata ziua dar ceva nu e normal ca am observat chiar eu cum il ciocaneau pe un guppy .care cred ca o sa moara.
zilnic gasesc cite un pestisor mort in acvariu.
deci :
1.cum se numesc ?
2.care sint incompatibilitatile dintre specii (adica care cu care nu trebuie tinuti impreuna in acvariu) ?
nu am gasit nimic in acest sens pe aicea
multumesc anticipat
[Email] [Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Daca au si putin rosu sau galben atunci pot sa fie niste sumatrani. In cazul asta trebuie sa ii scoti fie pe ei, fie pe ceilalti pesti ca sa ai pace in acvariu.
Arata ca astia de aici?

Acvariul meu
[Email]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

cristiandincluj wrote:dragi colegi (v-a numesc asa pentru.ca de 3-4 saptamini mi-am luat si eu acvariu),am o nelamurire in ceea ce priveste genocidul zilnic de la mine din acvariu.
mi-am luat acvariu,apoi niste plante apoi niste pestisori.
am respectat cu sfiintenie aproape tot ce am citit pe aicea.
problema mea e ca nu cunosc toti pestii pe care i-am luat si nu stiu unde sa vad poze cu ei ca sa-i cunosc pe fiecare cum i-i cheama.
stiu doar ca mi-am luat neoni,guppy,molly,scalari,xifo,platti,zebre,ceva sanitari si inca 2,3 rase care habar nu am ce sint.
acestia din urma ,e vorba de niste pestisori albi si care au niste linii negre verticale pe tot corpul (4 linii ) sint deosebit de activi si cam ei fac legea in acvariu.
pentru ca am remarcat ca dupa ce mi-am reimprospatat acvariu cu o alta tura de pesti ,astia din urma i-i cam fugareau pe toti.nu-i vorba ca se fugaresc si ei intre ei toata ziua dar ceva nu e normal ca am observat chiar eu cum il ciocaneau pe un guppy .care cred ca o sa moara.
zilnic gasesc cite un pestisor mort in acvariu.
deci :
1.cum se numesc ?
2.care sint incompatibilitatile dintre specii (adica care cu care nu trebuie tinuti impreuna in acvariu) ?
nu am gasit nimic in acest sens pe aicea
multumesc anticipat


bine ai venit
da si tu detalii catzi litri are acvariu' tau
cam multzi pesti acolo, si multe rase, ai facut o amestecatura.
cei rai cu dungi, cred ca sunt tetrazone ( ar ajuta mult o poza la ei).
mare amalgam de pesti ai acolo.
ramai ori numai cu viviparii, ori cu scalarii si neonii, dar asta depinde de marimea acvariului tau., sumi ( tetrazonele) cam nu ai cu e le asocia, la fel si zebrele.

cel mai bine, da mai multe detalii in legatura cu volumul acvariului, si dimensiuniile acestuia, filtre, lumina, etc., si dupa o sa vina sfaturi.

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
cristiandincluj
Junior member

Joined: 26/06/2005 09:05:05
Messages: 9
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

dupa ce am vazut pozele pe care mi le-a trimis colegul acata (multumesc mult pentru ajutor ) am dedus ca aceiia sint sumatrani .apropo sumatrani sau tetrazoni sint acelasi lucru ?
si ca nu-i pot tine impreuna cu guppy,xifo, si cu celilalti ...
asa ca o sa urmeze o perioada de izolare pt ei.
mai am un acvariu vechi ,din perioda copilariei si cred ca o sa-i transfer acolo . smilie
in privinta la ceea ce m-a intrebat colegul adi_ci23 pot sa va spun ca e un acvariu de 43-44 de litri din acestea noi care sint in comert ,cu neon montat gata pe capac cu un incalzitor cu termostat (e reglat pe 22 grade ) si cu un filtru cu aerisitor.
si am luat cite 2 perechi din fiecare specie.
era aglomeratie la inceput dar acum dupa toate aceste crime odioase e destul de gol.
astia criminalii (sumatrani) nu prea au treaba cu neonii dar a observat ca si pe scalarii cei noi adusi i-au luat la fugareala.
e unu negru (scalar) tare simpatic care deja cred ca a prins frica de ei ...
ca tot il muscau de coada...
apropos cine ma mai poate ajuta cu un sfat,orice il rog tare mult sa o faca ,nu de alta dar e pacat de atitia pestisori care sufera din cauza prostiei mele.
pe ym am autososasssistance si sint destul de mult timp on line.
asa ca v-a astept si acolo.
multumesc mult tuturor binevoitorilor
[Email] [Yahoo!]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

in acvariu ala potzi sa tzi maxim 10 neoni, dar nici 10. mai poti sa tzi si un sanitar, cu conditzia ca acesta sa nu fie hoplo ( pune un cory)
incearca sa capi de restul pestiilor. nici macar vivipari nu potzi tzine in el, se inmultzesc ca naiba, si te tresesti intr-o luna cu 100 de pesti, si atunci sa te vad.

pune si tu o adresa viabila de yms, sau ia contact cu mine pe yms, ca eu nu am reusit

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Moshule la cat de mare e acvariu si la cati/ce pesti ai zis ca ai se produce un genocid de toata frumusetea akolo . Incerca sa te reprofilezi pe un acvariu de vo 100si de l daca vrei atatia pesti
PS scapa de sumatrani
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

cristiandincluj wrote:...apropo sumatrani sau tetrazoni sint acelasi lucru ?

Da. Si acelasi "lucru" cu Barbus sumatranus, Barbus tetrazona, Capoeta tetrazona sau Puntius tetrazona.

cristiandincluj wrote:...si ca nu-i pot tine impreuna cu guppy,xifo, si cu celilalti ... asa ca o sa urmeze o perioada de izolare pentru ei...

De ce sa-i izolezi? Du-i inapoi la magazinul de unde i-ai cumparat. Poate ca n-o sa mai primesti banii inapoi pe ei, dar... stii vorba aia cu "lucrurile" care se platesc pe lumea asta, nu?
In plus, e cea mai buna cale ca sa-i scutesti de alte suferinte pe ei si pe tovarasii lor de acvariu.

Sau ai putea face altceva: daca-ti place temperamentul sumatranilor, pastreaza-i pe ei si du restul pestilor inapoi. Rezultatul te va satisface, crede-ma!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
stanm
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2005 00:43:58
Messages: 51
Location: Timisoara (Dambovita)
IP:
Offline

Sumatranii nu sunt violenti, ei "ciupesc" ceilalti pesti din joaca.
Pe de alta parte, ei se simt bine numai in grupuri de minim 5 si atunci se alearga intre ei si nu au treaba cu nimeni.

Asa cum au zis si ceilalti, tu ai (sau ma rog, ai avut :o ) prea multi pesti in cei 44 litri.
Eu tin 4 xipho si 6 sumatrani in acvariu (70 litri) si nu au luat xipho caftoi de la ceilalti niciodata, si ii am de un an si jumatate...

Asadar, ca si concluzie: sumatranii pot convietui cu viviparii tai dar trebuie sa aiba loc si sa fie si un grup consistent.

Q.
[Email] [Yahoo!]
cristiandincluj
Junior member

Joined: 26/06/2005 09:05:05
Messages: 9
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

domnilor,am executat operatiunea stramutare smilie .adica i-am mutat pe
nastrusnicii sumatrani in alt acvariu.
stiu ca o sa rideti cind va zic ca i-am pus intr-un acvariu de 15 l dar era ala pt puieti si numai ala l-am avut
deocamdata e liniste acum.
iar la nastrusnica ideea exprimata de colegul dalles m-am gindit si eu...adica sa-i duc inapoi la magazin :p .dar e duminica si e inchis :p
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cristiandincluj wrote:iar la nastrusnica ideea exprimata de colegul dalles m-am gindit si eu...adica sa-i duc inapoi la magazin :p .dar e duminica si e inchis :p

De ce ti se pare atit de "nastrusnica"? :o Eu as zice ca e de bun simt! Si cu cit ii dai mai repede, cu atit mai bine pentru ei, ca nu stiu cit de nemaipomenit se simt in 15l...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

cristiandincluj wrote:am respectat cu sfiintenie aproape tot ce am citit pe aicea.
.......
neoni,guppy,molly,scalari,xifo,platti,zebre,ceva sanitari si inca 2,3 rase
In 40 litri :alright: ?
Ce anume ai respectat cu sfintenie? Unde ai citit aici ca trebuie sa bagi in acvariul ala cam jumate din speciile dintr-un petshop ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
cristiandincluj
Junior member

Joined: 26/06/2005 09:05:05
Messages: 9
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

pai am citit pe undeva ca la un pestisor i-i ajunge cam 1 litru de apa.cred ca se referea la guppy dar am considerat ca e valabil si pentru ceilalti.cel putin pina cind sint miculuti.
acuma eu am procedat ca la carte in sensul in care l-am intrebat pe cel de la petshop daca pot sa stea impreuna toti pe care i-am cumparat de la el.si cum el a zis ca da ,nu am vazut nici o problema.
mai ales ca nici nu-i cunosc inca pe toti cum i-i cheama.
mai am o specie care inca nu am aflat cum i-i zice.
ca pe astia nastrusnicii pe care i-am izolat ,am aflat deja
specia astalalta se aseamana cu sumatranii in sensul ca au niste linii verticale doar ca au decit 2 linii .linia din spate e putin mai estompata dar totusi e vizibila clar.au o inotatoare caudala ( ca sa vedeti ca am citit deja ,in domeniu ) care este transparenta ,au inotatoarea de deasupra ca si cea de dedesupt adica ambele sint negre insa cea de dedesupt incepe cam din dreptul celei de-a doua linii verticale si se continua pina se intilneste cu inotatoarea caudala.
au un bot de parca ar fii niste buldogi si o burta care seamana cu o gusa.
de fapt mai au o linie verticala peste ochi
inca ceva ce am observat la ei:
cind i-i bag in apa mai rece decit cea din acvariu (cca 24 ) le dispar liniile
oare ce peste o fii ?
sint linistiti si se fugaresc ei intre ei cind i-i apuca .
e pereche cel putin asa mi-a zis vinzatorul
m-ar ajuta pt identificare ceva poze asa cum m-a ajutat colegul si am identificat sumatranii
ca nu stiu unde sa gasesc poze cu pestisori
cine-mi spune ce rasa sint ?
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

cristiandincluj wrote:pai am citit pe undeva ca la un pestisor i-i ajunge cam 1 litru de apa.cred ca se referea la guppy dar am considerat ca e valabil si pentru ceilalti.cel putin pina cind sint miculuti.

Eu cred ca nici la guppy nu se referea, pentru ca acesta are nevoie de 6 litri per exemplar. Citeste urgent Volumul acvariului si numarul pestilor

cristiandincluj wrote:...mai am o specie care inca nu am aflat cum i-i zice... ...au niste linii verticale doar ca au decit 2 linii .linia din spate e putin mai estompata dar totusi e vizibila clar.au o inotatoare caudala ( ca sa vedeti ca am citit deja ,in domeniu ) care este transparenta ,au inotatoarea de deasupra ca si cea de dedesupt adica ambele sint negre insa cea de dedesupt incepe cam din dreptul celei de-a doua linii verticale si se continua pina se intilneste cu inotatoarea caudala.
au un bot de parca ar fii niste buldogi si o burta care seamana cu o gusa.
de fapt mai au o linie verticala peste ochi...

Banuiesc ca e vorba de Gymnocorymbus ternetzi. Seamana cu cei din poza de mai jos?


image


cristiandincluj wrote:inca ceva ce am observat la ei:
cind i-i bag in apa mai rece decit cea din acvariu (cca 24 ) le dispar liniile
oare ce peste o fii ?

Iti spun eu ce e: e un peste chinuit. smilie
Cand te mai joci cu ei, egalizeaza temperatura celor doua bazine, nu le mai face dusuri scotiene! Pestilor tropicali nu le prieste un astfel de tratament!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
cristiandincluj
Junior member

Joined: 26/06/2005 09:05:05
Messages: 9
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

...asta e colegule dallas !!!
asa ca dupa cca o luna de cind am acvariu am identificat si ultima rasa pe care o am.deci dupa citeva reprize de genocid puternic am facut azi dimineata recensamintul.deci mai am:
1.am 2 Gymnocorymbus ternetzi.
2.am 3 betta
3.am 2 femele de guppy
4.am 3 scalari
5.am 4 neoni
6.am 3 zebre
7.am 1 platti
8.am 4 sanitari ( is de 2 feluri si aia :2 care matura si scormonesc substratul si 2 care ling sticla acvariului ).
deci in total sint 22 de pestisori in acvariul de 43 de litri.
si 3 sumatrani in cel de 15 litri
am citit cu atentie articolul referitor la Volumul acvariului si numarul pestilor si tot nu mi-am dat seama daca sint prea multi .
pai la inceput era agitatie sanatoasa in acvariu:
erau peste 40 (cam 1 litru de pestisor)
acuma sint 22 deci le revine cam 2 litri pe pestisor.
inca un aspect al problemei:
cind le dau de mancare (nu o fac prea des si urmaresc daca papa tot si cu pofta ) neonii nu urca sus la mancare ei papa doar bucatele care coboara inspre fundul acvariului .
e normal comportamentul lor ?
...si mi-e tare greu sa ma decid de care sa tin.
am citit ca guppy nu sint pretentiosi dar din 7-8 citi am avut au mai ramas doar 2 deci nu prea cred ca rezista conditiilor super optime pe care li le ofer:
apa schimbata (cca 15 litri-saptamanal),incalzitor cu termostat(pe 22 de grade),filtru cu aerisitor.
astept sa vad ce se mai intimpla.....
v-a tin la curent..
poate o sa scriu si un roman de actiune pe aceasta tema
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cristiandincluj wrote:....acuma eu am procedat ca la carte in sensul in care l-am intrebat pe cel de la petshop daca pot sa stea impreuna toti pe care i-am cumparat de la el.si cum el a zis ca da ,nu am vazut nici o problema....?

Vinzatorul ce era sa-ti zica? Doar interesul lui era sa-si vinda marfa. Te-a "mirosit" ca nu stii care cu ce se maninca! Si sa stii ca a proceda ca la carte nu inseamna sa intrebi vinzatorii.

cristiandincluj wrote:....mai ales ca nici nu-i cunosc inca pe toti cum i-i cheama.?

Aici e greseala ta. De ce cumperi fara sa te informezi? Daca nu tii minte denumirile, ia un creion si o hirtie si noteaza cum ii cheama. Asa poti obtine mai usor informatii despre respectivii. E mai bine sa faci "un studiu de piata", decit sa dai din colt in colt dupa aceea.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cristiandincluj wrote:...mai am:
1.am 2 Gymnocorymbus ternetzi.
2.am 3 betta
3.am 2 femele de guppy
4.am 3 scalari
5.am 4 neoni
6.am 3 zebre
7.am 1 platti
8.am 4 sanitari ( is de 2 feluri si aia :2 care matura si scormonesc substratul si 2 care ling sticla acvariului ).
deci in total sint 22 de pestisori in acvariul de 43 de litri.
si 3 sumatrani in cel de 15 litri
am citit cu atentie articolul referitor la Volumul acvariului si numarul pestilor si tot nu mi-am dat seama daca sint prea multi .


Daca tot nu-ti dai seama ca ai o amestecatura, deja e grav. smilie De numarul lor nu mai zic nimic. Poate ai sa realizezi si singur ca nu e bine deloc.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

cristiandincluj wrote:am citit cu atentie articolul referitor la Volumul acvariului si numarul pestilor si tot nu mi-am dat seama daca sint prea multi .

..............

din 7-8 citi am avut au mai ramas doar 2 deci nu prea cred ca rezista conditiilor super optime pe care li le ofer:

Trebuie sa depasesti un prag pihologic: sa accepti cruda realitate ca alea nu sint conditii optime :alright: .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Smiley
Junior member

Joined: 18/05/2005 18:58:52
Messages: 28
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cristiandincluj wrote:am citit ca guppy nu sint pretentiosi dar din 7-8 citi am avut au mai ramas doar 2 deci nu prea cred ca rezista conditiilor super optime pe care li le ofer:
apa schimbata (cca 15 litri-saptamanal),incalzitor cu termostat(pe 22 de grade),filtru cu aerisitor.
..............


conditiile tale sunt de fapt sub minimale. pe langa filtru si termostat (care cred ca ar trebui setat putin mai sus), ar trebui sa nu aglomerezi acvariul (ceea ce tu faci) si sa sifonezi saptamanal substratul (nu pomenesti nimic de asta).
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

mai oamenilor, eu cred ca omul asta are o problema, sunt sigur de asta.
dupa mai mut timp de discutzii pe yms cu el, nu a inteles nimic. nu vrea sau nu poate, asta fara sa il jignesc.
el vrea pestisori coloatzi, multzi sa aiba ce privi. inafara de asta nimic nu conteaza, pestii nu sunt chiar atat de scumpi, si isi permite sa isi cumpere cat de multi.
eu zic ca cu el nu e nici o sansa. in afara de tampenii puerile, de copil , altceva nimic.
pe langa faptul ca mi-am pierdut o bucata buna de timp cu el, la sfarsitul convorbiri , sa aud o gramada de injuraturi si jigniri.
pacat ca nu pot pune aici toata discutia, sa invetze si altii un limbaj atat de "elevat" a unui mahalagist . se pare intradevar ca unii din tara asta, tin din tot sufletul sa dea dovada de "cultura", si sa demonstreze ca e "roman".
domnule, cristiandincluj, e cazul sa pui mana pe carte, cultura si limbajul se fac citind, si daca nu reusesti, problema cred ca e "la mansarda", iar un control psihiatric este absolut necesar, cu cat e mai repede, cu atat mai bine

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adi_ci23 wrote:mai oamenilor, eu cred ca omul asta are o problema, sunt sigur de asta.

Din pacate se pare ca nu e singurul. Cam multi ciudati in ultima vreme pe aici...
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com