[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
burta umflata  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
gupcelmic
Junior member

Joined: 03/02/2008 19:08:49
Messages: 26
Location: bucuresti
IP:
Offline

Salutare, acvaristilor! Am o problema cu un xipho, azi l-am vazut cand am ajuns acasa. Mi s-a parut ca e cam umflat si, intr-adevar, l-am privit si din lateral dar mai ales din fata se vede ca are o burta nefiresc de mare. Si parca pe una din partile laterale ale burtii se vede si o pata usor sangerie, asa ca o vanataie rosietica.
Am acvariul de 60 litri, in care convietuiesc "bolnavul", un molly, 4 pristella si 2 sanitari. Ce-o fi? Va suna cunoscut? O fi contagios? Il izolez? Cum il tratez? Help! Multumesc.
gupcelmic
Junior member

Joined: 03/02/2008 19:08:49
Messages: 26
Location: bucuresti
IP:
Offline

Scuze, am uitat sa precizez ca pare destul de apatic, inoata alene pe la suprafata iar la ora mesei a ignorat pur si simplu mancarea (fulgi). El, care era primul care baga la ghiozdan ......... Ceilalti sunt bine....inca.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Dropsy! Adica hidropizie! Boala bacteriana. Izolare peste, tratament cu antibiotice, sanse mici de scapare. Chiar daca vindeci infectia bacteriana, rinichii sunt cam distrusi si acel balonament abdominal nu cedeaza. Da un search dupa dropsy sau hidropizie pe forum, sau pe net si vei afla multe lucruri discutate. Daca vei avea lucruri neclare, intreaba-ne aici!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
gupcelmic
Junior member

Joined: 03/02/2008 19:08:49
Messages: 26
Location: bucuresti
IP:
Offline

Maiculitza , am auzit de dropsy!!! Care este cauza imbolnavirii? Am facut eu ceva gresit? Cu ce anume se trateaza?
Imi pare rau de el, a fost primul pestic pe care l-am luat si, culmea, a supravietuit unui gris anul trecut prin primavara...........
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Cauza imbolnavirii: o bacterie (Aeromonas) care traieste in mod normal, ca nepatogena, in acvariu, a devenit brusc patogena ptr acel peste....motivul? Daca zici ca pestele are cel putin un an, ar putea fi un exemplar batranel, slabit. Sau, ai gresit tu ceva recent in acvariu....un schimb de apa intarziat...
Se trateaza cu antibiotice. Baktopur, tetracicline, etc....da un search pe forum...recent s-a mai discutat despre tratamentul acesteia.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
gupcelmic
Junior member

Joined: 03/02/2008 19:08:49
Messages: 26
Location: bucuresti
IP:
Offline

Multumesc foarte mult de raspunsuri! Am mai cautat, din pacate nu prea pare sa aiba leac boala asta ........... O fi tarziu daca-l izolez maine? Ceilalti pesti se pot contamina?
Chiar saptamana trecuta am schimbat apa, incerc sa-mi dau seama ce-am gresit..........
Ca tot veni vorba, cam cat traiesc xipho, molly, pristella?
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Xiphophorus peaceful Lifespan: 4 years....adica traiesc in conditii linistite pana la 4 ani...ai un peste tanar. La molly este intre 3-5 ani, iar la pristella 5 ani sau mai mult.
Ceilalti pesti s-ar putea contamina, dar infectia asta are o contagiozitate redusa si depinde mai mult de rezistenta generala a organismului celorlalti pesti.
Izoleaza-l maine, incearca un tratament cu antibiotice. Alege unul de aici http://www.feamane.org/pages/fish_meds.html ...ai si dozele trecute. Bun ar fi Minocycline, cauta-l in farmacii pentru oameni, produsul Minocin. Dar nu-ti fa sperante mari...eu inca nu am vazut un peste bolnav de dropsy vindecat.
Nu te mai gandi ca ai facut tu o greseala....nu e obligatoriu. Se poate ca pestele sa fi avut o "cadere" a rezistentei organismului din cauze independente de tine.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
gupcelmic
Junior member

Joined: 03/02/2008 19:08:49
Messages: 26
Location: bucuresti
IP:
Offline

Multumesc inca odata de sfaturi, dar din pacate dimineata l-am gasit mort ............ Diseara, cand ajung acasa o sa schimb cam 40% din apa (e bine?) si oare sa pun o pastila de Bactozym la filtru, ca tratament preventiv pt.ceilalti, care n-au nimic deocamdata? Nu stiu, sunt tare suparata..........
dianacorbeanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/04/2009 08:23:50
Messages: 65
Location: sibiu
IP:
Offline

Am avut si eu o problema asemanatoare cu o zebra, tot umflata si un punct rosu care parca pulsa. Eu am vazut ca avea si solzii un pic zburliti, dar m-am gandit ca poate are icre, ca nu mai avusem zebre pana atunci. A murit in 2 zile si eu habar nu aveam ca e bolnava.
Asa ca nu am luat nici o masura sa o izolez.
Acum sunt cu ochii pe ei, dar nu am pus nici un medicament ca deja au d-astea prin acvariu pentru alte probleme.
Oare e neaparat sa pun ceva in apa?Ca o sa am mai multe medicamente decat apa.
[WWW]
ursoicristian
Unripe member

Joined: 16/08/2011 16:03:33
Messages: 2
IP:
Offline

Salutare la toata lumea.

De cateva luni sunt si eu in lumea celor care detin un acvariu(la rugamintile acerbe ale fetitei mele).Un acvariu mic 30l,trei carasi,patru zebre,3 gurami si mai sunt cativa pe care nu-i cunosc (am sa pun o poza).Pana acum totul a fost ok,am urmat instructiunile pe pe forum privind amenajarea si intretinerea acvariului,dar de curand a aparut o problema cu una din zebre,mai exact de doua zile sta nemiscata pe o parte dar misca ochiii si branhiile.Am separat-o de ceilalti pesti intr-un bol destul de mare,iar cei de la pet shop mi-au spus ca poate este gestanta iar ca medicament mi-au dat o solutie dezinfectanta pentru acvarii sa pun cateva picaturi.
Nu stiu daca acesta este remediu si daca am procedat bine si de aceia va rog daca se poate sa ma ajutati.

O zi buna,
Cristi.
0740180769
ursoicristian@yahoo.com
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Bine ai venit Crustian!

Daca ai fi " urmat instructiunile pe pe forum" nu ai fi avut TOTI acei pesti intr-un acvariu de 30 de litri. Ca sa iti dau un exemplu, un singur caras are nevoie de aproximativ 50 de litri de apa, tu ai 3 carasi acolo + alti pesti de talie mare, gourami, ...PLUS zebre si altii pe care nici nu ii poti identifica momentan. Te inteleg ca ai vrut sa faci un gest frumos pt cea mica, dar asa cum ne-ai descris tu situatia acum, o sa cam devina o pacoste acvariul pentru tine. Nu stiu cat de dispus esti sa inveti (cere timp si poate si oarecare investitii, depinde de ce ai luat pana acum ca aparatura), dar daca lasi lucrurile asa cum sunt sigur vor mai aparea probleme.

Ofera detalii cat mai multe cu privire la acvariu, apatura, pesti(pune poze daca poti) chiar si despre hrana. Tot conteaza. Eu zic sa citesti macar link-urile utile din stanga paginii sus ca sa iti faci o idee.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Pana acum nu este nimic ok. Nu stiu unde ai citit tu intructiuni pe forum despre amenajarea acvariului dar 3 carasi in 30 litri si cu alti pesti pe langa nu prea e ok. Eu zic sa mai citesti in continuare ca esti departe de adevar. Iar scosul pestilor si mutatul lor aiurea in alte vase fara acomodare mai rau le face.

Detalii despre filtru, medii filtrante, schimbul de apa, etc nu dai?

Dezinfectantele de acvarii mai mult ca sigur se folosesc fara pesti in ele, daca o fi dezinfectant de acvariu ala si nu altceva. Doar ca idee ca vad o tendinta generala de a executa fara a gandi, daca tu ai avea vreun parazit intestinal care te-ar umfla foarte mult tu ai folosi ca tratament frectii cu spirt la genunchi? Nu stiu daca intelegi analogia.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
ursoicristian
Unripe member

Joined: 16/08/2011 16:03:33
Messages: 2
IP:
Offline

Pushkatu wrote:Bine ai venit Crustian!

Daca ai fi " urmat instructiunile pe pe forum" nu ai fi avut TOTI acei pesti intr-un acvariu de 30 de litri. Ca sa iti dau un exemplu, un singur caras are nevoie de aproximativ 50 de litri de apa, tu ai 3 carasi acolo + alti pesti de talie mare, gourami, ...PLUS zebre si altii pe care nici nu ii poti identifica momentan. Te inteleg ca ai vrut sa faci un gest frumos pt cea mica, dar asa cum ne-ai descris tu situatia acum, o sa cam devina o pacoste acvariul pentru tine. Nu stiu cat de dispus esti sa inveti (cere timp si poate si oarecare investitii, depinde de ce ai luat pana acum ca aparatura), dar daca lasi lucrurile asa cum sunt sigur vor mai aparea probleme.

Ofera detalii cat mai multe cu privire la acvariu, apatura, pesti(pune poze daca poti) chiar si despre hrana. Tot conteaza. Eu zic sa citesti macar link-urile utile din stanga paginii sus ca sa iti faci o idee.

Salut,
Acvariul este un Hailea luat din pet shop cu tot cu filtru si lampa,nisip ,plante artificiale care a fost ciclat in prealabil multa vreme .Cat despre apa o schimb de doua ori pe saptamana nu mai mult de 30% iar hrana fulgi(la recomandarea celor de la pet).Solutia cu acest acvariu de 30 l este de moment,carasii sunt mici deoacmdata,cand vor creste voi cumpara altul mult mai mare.
Intrebarea era ce asi putea face pentru acea zebra.

Multumesc anticipat.

[Thumb - 15092011(006).jpg]

Stefania
Unripe member
[Avatar]

Joined: 16/09/2017 10:22:00
Messages: 2
Location: Buzau
IP:
Offline

Buna ziua! Am un peste labirint. I s a umflat burta(sper ca zic bine burta) . Aceasta este de culoare alba si pare sa explodeze . De mancat,mananca. Ce are ?

Stefania andreea
[WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
crichet90
Unripe member

Joined: 02/10/2021 10:31:05
Messages: 1
IP:
Offline

Buna ziua!!!am si eu o problema!!am schimbat apa la pesti akum 4 zile!!!unul dintre ei a murit avea burta umflat?!!!acum aproape toti au burta cam umflat?!!
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1187
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai multe detalii,poze??
[WWW]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com