[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
izolare beta bolnav  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
shrek
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/12/2004 18:13:10
Messages: 36
Location: BACAU
IP:
Offline

Va rog sa-mi spuneti daca am facut bine.Beta cred ca are catifea (e moale de tot,sta ascuns,burta usor umflata si albita,inotatoare fragmentate).Am luat apa din acvariu si am pus-o intr-un borcan de 1 litru.Am dizolvat o lingurita de sare iodata in el si am pus pestele acolo.Acum ,nu stiu mai departe cat sa-l las asa,sa mai pun sare,cand sa schimb apa din borcan ? Acvariul e ok,bine intretinut,ceilalti pesti (neoni,cory,tetra) sunt ok.Nu ma pricep la medicatii mai alambicate,asta am citit pe aici si am actionat in speranta sa nu-l pierd.
shrek
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/12/2004 18:13:10
Messages: 36
Location: BACAU
IP:
Offline

am mers mai departe,ca sunt in criza de timp.Am fost la petshop si am luat pastile de sera bactopur.Am schimbat 20% apa in acvariu,am spalat filtrul si am pus o pastila in acvariul mare (50 l).Separat intr-un vas de 1 litru am pus apa din acvariu (sa fie la aceleasi conditii),am pus un varf de lingurita de sare grunjoasa,o picatura de albastru de metil si am dizolvat 1/2 de pastila sera.Voi muta pe beta acolo circa jumatate de ora,apoi in acvariul mare,unde se dizolva pastila .Cam asta e,sper sa reusesc.Daca ma puteti ajuta,chiar va rog...
shrek
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/12/2004 18:13:10
Messages: 36
Location: BACAU
IP:
Offline

L-am scos dupa circa 40 de minute si l-am pus in alt recipient cu apa din acvariu in care am adaugat doar un varf de lingurita de sare grunjoasa dizolvata.Traieste,dar e moale,mai vine din cand in cand la suprafata sa ia o gura de aer si se duce sa stea pe fundul vasului.M-am ferit sa-l bag inca in acvariu,ma gandesc sa-l mai tin in carantina.I-am pus niste granule (hrana),dar nu se prea atinge de ele.Cand era sanatos,astea erau favoritele lui.Ce sa mai fac - i-i mai fac o baie in vasul cu bactopur sau sa-l mai tin asa izolat ?Multumesc.
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pestele tau e femela sau mascul?
Daca are aripioarele franjurate, tratamentul cu baktopur direct era bun. Parerea mea e sa nu-l mai supui unor modificari suplimentare de mediu, pentru ca este slabit si variatiile sistemului tau ii fac si mai mult rau. Lasa-l pe tratamentul cu baktopur direct pe care il faci in acvariul mare. Fa schimburi mai dese de apa si conditioneaza apa cu sera aqutan.
[Yahoo!]
shrek
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/12/2004 18:13:10
Messages: 36
Location: BACAU
IP:
Offline

E mascul.In acvariul mare s-a dizolvat deja o pastila de bactopur.Asa ,m-am gandit si eu pana la urma sa-l pun inapoi in acvariu (cel putin aici e filtrare,aerare) si sa schimb cate 10 l de apa la cel mult 2 zile (acvariul are 50 l).Pana acum schimbam de doua ori pe saptamana.Nu stiu daca sa mai pun alta pastila sera,sa nu faca rau celorlalti pesti sau plantelor.
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Trebuie sa adaugi baktopurul proportional cu apa pe care o schimbi din acvariu. Si mai trebuie sa urmezi cu strictete indicatiile din prospect si in privinta duratei tratamentului. De fapt, tratamentul trebuie facut cel putin 5 zile, iar in cazurile mai grave, pana ce pestele se vindeca absolut complet. Altfel, risti sa faci bacteriile imune la antibiotic si nu-ti vindeci nici pestele. Tratamentul nu face rau celorlalti pesti si nici plantelor. Ce temperatura ai in acvariu?
[Yahoo!]
shrek
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/12/2004 18:13:10
Messages: 36
Location: BACAU
IP:
Offline

26 grade (setarea termometrului).Vara asta e si temperatura camerei.Duminica am schimbat 10 litrii de apa si am pus o pastila de bactopur.Maine as mai schimba 10 litri si ar trebui sa pun un sfert de pastila.Si tot asa.In prospect scrie 1 pastila la 50 litri - cat are acvariul meu.Intrebare : beta i-si va mai reface 'podoaba' sau ramane asa 'handicapat' ?
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E bine un sfert de pastila la 10 litri inlocuiti. Da, Betta isi reface inotatoarele. Da semne ca e mai bine?
[Yahoo!]
shrek
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/12/2004 18:13:10
Messages: 36
Location: BACAU
IP:
Offline

Eu zic ca e mai bine.Sta cam izolat dar mananca,inoata,nu mai face tururi largi de bazin ,dar pare ok.M-am zbatut pantru el ,mai mult pentru pustiul meu care tine in mod deosebit la beta.Am asteptat mult pana au adus pestii astia la petshop si am luat doar unul ca nu permit conditiile din bazin mai multi.Multumesc pentru sustinere.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com