[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Lumina verde  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Ce parere aveti despre aceasta discutie? Ma refer desigur si la articolele pomenite acolo.

Plantele folosesc lumina verde

Toate cele bune.
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

imi voi face un bazin aquascape cu neoane de baie, d`alea banale, albe , si o sa vedem daca merge sau nu ....

daca am succes ... fac post pe barreport

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
onur99
Junior member

Joined: 31/01/2009 17:53:40
Messages: 83
Location: constanta
IP:
Offline

Cei de la ADA au becurile HQI de 8000k cu adaos de lumina verde de unde si denumirea ADA GREEN. Am comandat eu 2 becuri care trebuie sa soseasca si o sa pun niste poze cu acvariul plantat. Cu toate ca in procesul de fotosinteza culoarea verde nu este agreata de plante. Momentan am bec BLAU de 6500k cu o tenta de culoare albastra plantelor le merge foarte bine.
[Email] [Yahoo!]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

cu neoane din cele albe de baie am avut eu vechiul acvariu, si mai frumos decit plantele i-mi cresteau algel , cresteau repede frumos si de toate rasele desi acvariul era superplantat cu plante cu crestere rapida valisneria echinodorusi si altele, era o jungla de plante , pesti nici nu mai aveau loc si totusi prosperau algele de la neoanele albe...nu te sfatuiesc sa incerci..
iar pentru neoanele verzi...cred ca au acelasi efect pe care il au lampile halogen portocalii de la raioanele cu fructe in supermarket-uri. adica fac portocalele portocalii la culoare iar cind ajungi acasa sunt verzi

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
Razvan Radu
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/02/2009 00:48:34
Messages: 59
Location: Constanta
IP:
Offline

Studiul la care se refera Tom Barr nu stiu cat de elocvent este pentru plantele acvatice. Adica una este spanacul care creste in plin soare si alta este hygrophila la care lumina ajunge filtrata de coloana de apa, de frunzele copacilor, etc. Deci anumite secvente din lungimea de unda se cam pierd. Zic si eu... si dupa o lectura mai atenta vad ca zice si el!
Tom Barr wrote:Water, angle, turbidity of the water/color etc, and lower light make the environmental factors much different for aquatic plants than those of terrestrial plants.
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com