[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
discusi mari cu discusi mici  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
allex
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2003 22:44:50
Messages: 89
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

acvariu 216 l

3 discusi de cca 1an

as dori sa-i "inmultesc", dar momentan n-am gasit pe piata locala decat discusi micuti, de cca 4-6cm..oferta e de 10 bucati

e ok sa-i combin?

1.se "dau" cei mari la ei?

2.e riscant? in sensul ca ma gandesc sa nu apara probleme la cei micuti, diverse boli specifice varstei sau datorate stresului mutarii sau altele...

Cei mari sunt mai putini sensibili acum la mici modificari de conditii de apa (temperatura, ph etc).

Nu stiu ce sa fac.. Sunt convins ca trebuie sa fie mai multi si nu gasesc mai mari...

Ce ziceti?
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Nu prea poti sa-i mai combini. Discusii au o anumita varsta cand isi aleg perechea si, din cauza asta, trebuie sa fie toti cam din aceeasi generatie. Cei ajunsi la maturitate nu vor sta sa-i astepte si pe cei mici sa se "coaca". Se vor alege intre ei, apoi vor incepe sa-i alunge pe cei mici de pe teritoriul lor.
De fapt, cred ca cei mici vor incasa cafteala imediat ce ii vei baga peste cei batrani. O regula in acvaristica spune ca, pentru a avea pace intr-un bazin, se introduc mai intai pestii mici si abia dupa cateva zile si pestii mari.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Liviutz
Member
[Avatar]

Joined: 11/12/2002 20:50:47
Messages: 116
Location: Bucuresti, Piata Alba Iulia
IP:
Offline

Nu baga discusi mici cu discusi mari. Precis o sa-i ostracizeze in vreun colt !
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Un motiv "sanatos" sa nu bagi pitici peste cei mari ar fi ca piticii trebuie hraniti foarte des. Adultii e suficient de doua ori pe zi (chiar odata).

Poze: smilie ... Poze cu plante
allex
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2003 22:44:50
Messages: 89
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

merci.. am hotarat sa nu-i combin.. cred ca e mai bine asa.. o sa astept sa gasesc mai mari putin
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com