[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Rookie..need HELP!!!.. gata!! m-a agatat... imi iau acvariu!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
AtoM
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2005 03:17:54
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare!!! ..maestri in acvaristica!!!
Va salut si pe voi ceilalti "rookie" ( asta , daca mai e vreun ratacit ca mine pe aici).

.. Ce sa va spun.. ideea e destul de simpla...
.. acum cca 4 zile am ajuns intamplator la un vechi prieten....DE ALE CARUI HOBBY-URI NU STIAM (tin sa specfic).... si ca tot omu' dupa 5 min de salutari si revederi fericite ce zice baiatu'..hai sa iti arat ultima achizitie...

...ma duce intr-o imensitate de living (am uitat sa spun - omu' are ceva banuti pusi deoparte)..si cand ce sa vezi.....pe un "ditamai peretele" salasluia, maret si triumfator un acvariu cu niste super pesti ( nu ma intrebati speciile ca habar nu am - ROOKIE, si omul la fel; de acvariu se ocupa bineinteles o persoana specializata - el nu face decat sa il priveasca)


...in viata mea nu am vazut un acvariu atat de mare..... ce zic eu acvariu...cred ca era un bazin olimpic...

..oricum ca sa o scurtez...

..dupa ce am vazut olimpicul...omul a inceput sa imi spuna cateva detalii despre el (oricum f putine - atat cat stia si el)...si intr-un final am plecat convins ca vreau si eu acvariu...si nu numai..mai vreau si pesti in el...si chiar si plante...NATURALE..daca se poate....

...acum problema este urmatoarea ...si tocmai de aceea sunt aici si apelez la cunostintele DVS in materie de "pestisori aurii cu 3 dorinte"... posibilitatile mele financiare sunt mult sub nivelul tovarasului cu BAZINUL....
..nu sunt nici la limita supravietuiri dar nici nu ma pot avanta asa de mult pt un HOBBY....spre exemplu nu prea ma lasa inima sa dau 15 -16 milione pe un acvariu cum am vazut prin magazine (...am uitat sa spun ca de atunci m-am apucat de cercetari pe net..incerc sa ma familiarizez cat mai mult cu termeni si accesorii...asa am gasit forumul asta)

...OK...sa zicem ca la mometul actual detin un acvariu (numai sticla fara nimic altceva) de 200L - HOME MADE - care nu curge si din cate am vazut e si rezistent - geam de 8.

...cam atat am putut face ...cu ajutorul altor ROOKIE ca mine in ale acvaristicii...

..de aici am nevoie de ajutorul vostru pt a-l accesoriza si cosmetiza...sa zicem cu produse ca calitate medie (medie superioara - vom vedea la momentul respectiv ce costuri implica)..

..va rog sa ma ajutati cu toate detaliile si bunavointa de care dispuneti..
-filtre
-aeratoare
-sisteme de iluminare
-decoratiuni (am citit ceva despre niste fundaluri 3D sau cam asa ceva)
- pesti ( de apa dulce ) am inteles ca sunt cei mai potriviti pt incepatori
- plante
-FIRME SI BRANDURI PT FIECARE
...si tot ce mai trebuie pt a mai avea un membru "de seama" in randurile voastre

.....SCUZE PT TOATA TELENOVELA ASTA.. daca totusi ati ajuns pana aici..inseamna ca mai e o speranta si pt mine :hammer:

PS: ..sunt din BUCURESTI...daca puteti sa ma ajutati cu niste adrese de PET SHOP-URI unde pot gasi accesorii si "animalutze"...

...astept indrumari si critici....aici sau pe mail
MERSI
[Email] [Yahoo!]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Bine-ai venit in gascä! Cu unele exceptii ai procedat corect pin-acum, iar dacä continui sä-i intrebi pe cei pätiti, inainte de a trece la actiune, o sä te scutesti de-a face greselile pe care le fac marea majoritate a incepätorilor, soldate cu pierderi de vieti pestesti si goluri adinci prin buzunare. Inainte de toate si important: este foarte folositoare (!) luarea la cunostintä a regulamentului acestui forum! Pe urmä, un pas greu dar obligatoriu pentru buna reusitä, va trebui sä afli ce proprietäti are apa de care dispui si ce fel de plante si pesti se simt bine in ea, dintre care ai sä-ti alegi mai tirziu pe cei care-ti plac. De obicei ai nevoie de nisip mai fin sau brut, in functie de pesti si plante un incälzitor cu termostat care are puterea in Wati = volumul acvariului, o pompä de aer cu debit de cca. 200L/orä, 5 metrii de furtun pentru aer, 2 pietre-difuzor, un filtru canisträ cu un volum de cca.4-5L cu material filtrant, eventual, dacä te tine buzunarul, un filtru interior rapid cu puterea de cel putin 10 Wati, un termometru interior cu ventuzä, cä cele de lipit pe sticlä mint si nu pot fi folosite la mäsurarea temperaturii apei pregätite ptr. schimb, si un capac cu douä tuburi de iluminat cu neon pentru plante. I-ti mai trebuie un recipient de 40-50L in care sä poti tine apa tot timpul in vederea declorinärii si aerisiri pentru urmätorul schimb, 1,5m de furtun mai gros pentru schimburile de apä si o gäleatä de 10-15L pe care-o s-o plimbi de colo-colo din cind in cind. Ce-am uitat eu or sä-ti mai spunä ceilalti colegi acvaristi, cä nu te läsäm noi neajutat, dar ar fi bine sä ai o carte de acvaristicä oricind la indeminä, cä si meseria asta se cere invätatä ca oricare alta.

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

AtoM wrote:plante...NATURALE..daca se poate....


AtoM wrote:..va rog sa ma ajutati cu toate detaliile si bunavointa de care dispuneti..
- pesti ( de apa dulce ) am inteles ca sunt cei mai potriviti pentru incepatori
Dupa ce afli unde sint magazine de profil in Bucuresti, spune ce pesti vrei sa tii si apoi va sari lumea cu sfaturi.

AtoM wrote:sunt din BUCURESTI
Completeaza-ti profilu' ca n-o sa mai tinem minte ca esti din Bucuresti ....... virsta asta .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

AtoM wrote: ..sunt din BUCURESTI...daca puteti sa ma ajutati cu niste adrese de PET SHOP-URI unde pot gasi accesorii si "animalutze"...

MERSI


ai putea sa fi un pic mai precis, cam pe unde in bucuresti? ca "satul" e mare
oricum bun aparut printre noi, fa ochii mari si urechile palnie, si n-o sa ai nimic de perdut
AtoM
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2005 03:17:54
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

razvan wrote:

ai putea sa fi un pic mai precis, cam pe unde in bucuresti? ca "satul" e mare
oricum bun aparut printre noi, fa ochii mari si urechile palnie, si n-o sa ai nimic de perdut


mersi pt urarea de bun venit...si pentru cele cateva clarificari si detalii..
..am priceput ca teoria e mai usoara decat practica...vad ca nici in acvaristica nu face exceptie de la regula..
..in Bucuresti stau in zona Mall Vitan..dar pt mine nu e nici o problema sa ajung in orice colt al "satului"...asa ca oricat ar fii satul de mare ..cand ai o "caruta" si cativa caluti...poti merge la filaj de PET SHOPURI...
ideea era daca ma puteti ajuta cu niste nume de magazine specializate si chiar adresa lor precisa daca se poate..astfel incat sa nu mai orbecai in traficul si asa fluent al scumpei noastre metropole..

..cat despre pesti am inteles ca viviparii ar fii cei mai indicati pt mine ca incepator... nu stiu...din ce am vazut eu pe net si prin alte acvarii...ceva pestisori frumusei ar fii... scalarii, beta, xipho..chiar si carasii..dar am auzit ca sunt oarecum aparte un pic de ceilalti..mi-a placut unul tare rau..Ryukin parca era..
...sanitaii? ar trebuii sa imi pun sau nu? ..mai exista niste pesti care consuma algele "ancis.."..sa imi iau si eu?..habar nu am..si oricat as citii..consider ca e mai bine sa aud pareri experimentate si lucruri probate decat generalitati si o gama larga de optiuni.
..acum spuneti-mi voi ..cam cati pesti din ce v-am zis eu ar trebui sa imi pun in acvariu..si ce plante ar fii ok pt ei...
..de asemenea la accesorii..care sunt brandurile cele mai indicate a fii folosite...exclud de la inceput chinezariile..daca tot m-am apucat vreau sa fac un acvariu care sa arate cat de cat binisor...bineinteles..nu cu marcile cele mai scumpe...ceva mediu..AAAA..si ceva f important...vreau neaparat sa imi pun in acvariu un fundal din acelea 3D..unde pot gasii..daca stiti?
..sa zicem ca la ora asta am acvariul din sticla (200L) si as fii dispus sa mai investesc in el cam 6-7 mil cu tot cu pesti si plante...
OK.Recapituland...as fii foarte recunoscator daca as primii niste raspunsuri punctate la urmatoare chestiuni ( de!!! ce sa-i faci !!! asa sunt eu..."scurt" si la obEct):

1.Filtru (intern, nu ma arunct la extern inca) - marca,capacitate, shop unde se gaseste;

2.Aerator (daca am nevoie) - marca, capacitate, shop unde se gaseste ( aici m-ar interesa sa stiu daca pot sa imi iau un furtun din acela perforat care "scoate bule" pe toata lungimea bazinului );

3. Incalzitor - marca,capacitate, shop unde se gaseste; Termometru de asemenea - aceleasi specificatii daca se poate.

4.Substratul - turda, pamant sau nisip ( ce granulatie) si ce grosime a stratului'

5. Am inteles ca trebuie sa existe si un strat de pietris sau chiar pietricele ( ce granulatie e buna) si ce grosime a stratului;

6. Sistem de iluminare - marca pt tuburi, nr tuburi, - ...o precizare ..vreau sa am o lumina care sa ajute la dezv plantelor ( acvariul meu vreau sa fie unul gen olandez, dar nu chiar asa de incarcat - vreau totusi un acvariu de pesti si nu de plante , dar care sa aiba o bogata varietate de plante)..

7.Pesti( cam din fiecare din cei mai sus mentionati) - numar de pesti (mascul, femela), shop de unde sa ii procur

8.Plante - specii care se preteaza la micorclimatul pe care as vrea sa il creez, si de unde le pot procura

9. Si nu in utimul rand - BACKGROUND 3D - locatie, shop unde gasesc sa cumpar.

..Sunt convins ca unele din lucrurile la care caut eu raspuns sunt aberante ( sau cine stie)..dar cum nu am habar de acvaristica...si oricat as citii ....nu am convingerea ca fac un lucru bun...prefer sa aruncati in mine cu ce aveti la indemana decat sa chinui bietii pesti nevinovati.....
..si in final..ce sa ne mai invartim...vreau sa imi fac un acvariu frumusel..

Acum ..astept sa vad daca ma puteti ajuta cu noul meu experiment...
MERSi.. "ochii mari si urechile palnie" :o ....mai precis de atat chiar nu pot fi..
[Email] [Yahoo!]
AtoM
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2005 03:17:54
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Carja Ioan wrote:Bine-ai venit in gascä! Cu unele exceptii ai procedat corect pin-acum, iar dacä continui sä-i intrebi pe cei pätiti, inainte de a trece la actiune, o sä te scutesti de-a face greselile pe care le fac marea majoritate a incepätorilor, soldate cu pierderi de vieti pestesti si goluri adinci prin buzunare. Inainte de toate si important: este foarte folositoare (!) luarea la cunostintä a regulamentului acestui forum! Pe urmä, un pas greu dar obligatoriu pentru buna reusitä, va trebui sä afli ce proprietäti are apa de care dispui si ce fel de plante si pesti se simt bine in ea, dintre care ai sä-ti alegi mai tirziu pe cei care-ti plac. De obicei ai nevoie de nisip mai fin sau brut, in functie de pesti si plante un incälzitor cu termostat care are puterea in Wati = volumul acvariului, o pompä de aer cu debit de cca. 200L/orä, 5 metrii de furtun pentru aer, 2 pietre-difuzor, un filtru canisträ cu un volum de cca.4-5L cu material filtrant, eventual, dacä te tine buzunarul, un filtru interior rapid cu puterea de cel putin 10 Wati, un termometru interior cu ventuzä, cä cele de lipit pe sticlä mint si nu pot fi folosite la mäsurarea temperaturii apei pregätite ptr. schimb, si un capac cu douä tuburi de iluminat cu neon pentru plante. I-ti mai trebuie un recipient de 40-50L in care sä poti tine apa tot timpul in vederea declorinärii si aerisiri pentru urmätorul schimb, 1,5m de furtun mai gros pentru schimburile de apä si o gäleatä de 10-15L pe care-o s-o plimbi de colo-colo din cind in cind. Ce-am uitat eu or sä-ti mai spunä ceilalti colegi acvaristi, cä nu te läsäm noi neajutat, dar ar fi bine sä ai o carte de acvaristicä oricind la indeminä, cä si meseria asta se cere invätatä ca oricare alta.


...in legatura cu regulamentul..daca am incalcat vreo regula..my mistake..si nu se mai repeta. Altfel, sunt anumite lucruri speciale pe care ar trebui sa le stiu despre acest forum? Cat despre proprietatile apei "mele" am inteles ca pot fi modificate oarecum si aduse la parametri, de care am nevoie, prin diverse modalitati.
Mersi pt detalii..dar crede-ma mai am inca nevoie de multe clarificari..si daca pot sa le optin de la voi ar fii super ok...
..am pus totul intr-un post anterior..
[Email] [Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Ca sa primesti pentur inceput ceva infosrmatii, citeste articolele postate aici
apoi, unde ai nelamuriri mai folosesti si butonul de search pe acest forum si daca nu apar chestiuni care sa te lamureasca incerci si vechiul forum si daca vrei lamuriri si mai exacte pui intrebari la diferite sectiuni.
Bine ai venit intre noi si multe succese si impliniri! Inceputul este bun...

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
AtoM
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2005 03:17:54
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Araldq wrote:Ca sa primesti pentur inceput ceva infosrmatii, citeste articolele postate aici
apoi, unde ai nelamuriri mai folosesti si butonul de search pe acest forum si daca nu apar chestiuni care sa te lamureasca incerci si vechiul forum si daca vrei lamuriri si mai exacte pui intrebari la diferite sectiuni.
Bine ai venit intre noi si multe succese si impliniri! Inceputul este bun...


Dupa cum am spus si in posturile anterioare..de citit am tot citit pe net si chiar literatura de specialitate...de cautat de asemenea...am gasit cred... majoritatea forumurilor...si am am tot ciiiiittiiitt si cautat lamuriri exacte...in ideea ca as gasii ceva punctat...
Intr-adevar, informatii sunt de toate felurile si pt majoritatea problemelor...dar imi vor fii utile atunci cand voi avea deja acvariul si microclimatul stabilit..
pana atunci insa..chiar nu se pot da niste raspunsuri exacte ( asa cum am cerut) la problemele din posturile de mai sus?
Mi-e greu sa cred ca printre toti "masterii" de aici nu se gaseste cineva care sa puncteze niste raspunsuri la intrebarile mele...si astfel sa ma apuc si eu sa imi utilez odata bazinul...
Mai am 1 saptamana de alergat dupa treburi si cred ca daca in tot acest rastimp nu gasesc niste raspunsuri exacte ....am sa incep aventura de 1 singur...dar in mod cert o sa se lase cu pierderi de "vieti pestesti"
Oricum , mersi pt incurajari...sunt bune si astea la ceva.
[Email] [Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

AtoM wrote:1.Filtru (intern, nu ma arunct la extern inca) - marca,capacitate, shop unde se gaseste;


Incearca sa te arunci totusi la un filtru extern. E mult mai bun. Si isi "scoate" banii in timp. Sera fil 1100 sau Fluval 304

AtoM wrote:2.Aerator (daca am nevoie) - marca, capacitate, shop unde se gaseste ( aici m-ar interesa sa stiu daca pot sa imi iau un furtun din acela perforat care "scoate bule" pe toata lungimea bazinului );


Nu ai nevoie, oxigenarea se realizeaza cu ajutorul curentului creat de filtru.

AtoM wrote:3. Incalzitor - marca,capacitate, shop unde se gaseste; Termometru de asemenea - aceleasi specificatii daca se poate.


200W Tronic, Thermal, Sera

AtoM wrote:4.Substratul - turda, pamant sau nisip ( ce granulatie) si ce grosime a stratului'


Pietris margaritar, ganulatie 1-3 mm

AtoM wrote:5. Am inteles ca trebuie sa existe si un strat de pietris sau chiar pietricele ( ce granulatie e buna) si ce grosime a stratului;


Nu ai nevoie. Pt restul decorului folosesti pietre de rau, preferabil toate cu aceiasi structura si buturugi.

AtoM wrote:6. Sistem de iluminare - marca pentru tuburi, nr tuburi, - ...o precizare ..vreau sa am o lumina care sa ajute la dezv plantelor ( acvariul meu vreau sa fie unul gen olandez, dar nu chiar asa de incarcat - vreau totusi un acvariu de pesti si nu de plante , dar care sa aiba o bogata varietate de plante)..


Sa obtii 0,5-0,75W / litru. Lungimea tuburilor depinde de lungimea bazinului. 2 pentru plante, 1 pt pesti, 1 day light. Gama Glo, Sera

AtoM wrote:7.Pesti( cam din fiecare din cei mai sus mentionati) - numar de pesti (mascul, femela), shop de unde sa ii procur


Characidae mici (carduri de neoni), 1-2 pesti mari (scalari), pesti utilitari (corydoras, ancistrus), poate 1-2 creveti (amano shrimp)

AtoM wrote:8.Plante - specii care se preteaza la micorclimatul pe care as vrea sa il creez, si de unde le pot procura


Depinde de designul ales, oricum e bine sa nu folosesti foarte multe specii de plante ca iese o varza.

AtoM wrote:9. Si nu in utimul rand - BACKGROUND 3D - locatie, shop unde gasesc sa cumpar.


Gata de cumparat sunt cele de Juwel, imita scoarta de copac, au culoare neagra. Un background foarte decent este un autocolant albastru, care da profunzime acvariului. Un alt background poti sa-l confectionezi singur, materiale (informatii) sunt destule pe net si chiar si aici pe forum.

Toate astea le gasesti in orice petshop care se respecta.


In plus mai ai nevoie de fertilizanti, testere pt apa, ceva medicamente uzuale pt cazuri de urgenta.

In fine sunt multe periferice necesare unui acvariu, dar macar pe cele de baza sa le ai.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
AtoM
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2005 03:17:54
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mersi pt detalii...se vede ca nu va e indiferenta viata bietelor animalute ..
g.g wrote:Sa obtii 0,5-0,75W / litru. Lungimea tuburilor depinde de lungimea bazinului. 2 pentru plante, 1 pentru pesti, 1 day light. Gama Glo, Sera


Am vazut niste contradictii pe forum legat de capitolul lumina. Uni zic sa folosesti Philips TLD830, altii tuburile din gama glo. Ce-i drept de Sera nu am vazut nimic, nici de bine nici de rau. Voi ce ziceti. Pana la urma sa raman la GLO, cu toate ca philips e cam parintele luminii? Oricum m-am hotarat la o lampa cu 3 tuburi - 2 pt plante si 1 pt pesti. Asa am vazut si pe net.


g.g wrote:
AtoM wrote:9. Si nu in utimul rand - BACKGROUND 3D - locatie, shop unde gasesc sa cumpar.


Gata de cumparat sunt cele de Juwel, imita scoarta de copac, au culoare neagra. Un background foarte decent este un autocolant albastru, care da profunzime acvariului. Un alt background poti sa-l confectionezi singur, materiale (informatii) sunt destule pe net si chiar si aici pe forum.

Toate astea le gasesti in orice petshop care se respecta.


Background-urile de la Juwel le-am vazut la Animax si nu prea m-au impresionat. Aveau o singura culoare ( un cenusiu spre negru chiar). se poate schimba culoarea la ele? se pot vopsii? exista o vopsea speciala?
sunt singurele care se gasesc la noi?

Cat despre petshop-urile respecatate!!! care sunt acelea oameni buni? ca in afara de Animax ( de pe Turda si din Carrefour) eu nu mai stiu niciunul. Da-ti-mi si mie niste nume si adrese daca stiti. Nu e prea placut sa nu ai de ales. Am auzit de unul pe la IOR dar habar nu am unde e. pe unde mai stiti altele, in Bucuresti vorbind?
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com