[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ajutor  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
sykes
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2005 21:00:40
Messages: 59
IP:
Offline

De curand am facut rost <gratis>de mai multe bucatii de geam de 6mm si vreau sa imi construiesc un acvariu dar nu stiu cat de mare il pot face <cati litri fara a avea surpriza sa ma trezesc cu apa peste mine>
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

pai din cate am observat eu , cu sticla de 6 mm poti face un acvariu de 90-100 litri , mai mult de atat inseamna sa te risti aiurea.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Vezi ca exista un post referitor la sticla, http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=150
Mi s-a parut foarte bun, iar formulele care apar aici le-am regasit si in teoria placilor (rezistenta materialelor).
Oricum, eu nu as folosi o coloana de apa mai mare de 40cm.
Daca il faci prea lung va trebuii sa ii montezi si intaritoare fiindca face "burta" (la mine la o lungime de 80cm, sticla de 10. am 3mm burta).

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

si daca ii pui mult hulitele intaritoare, burta dispare!!
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Pentru o lungime de 70 cm si inaltime de 40 cm coloana de apa, fara intaritoare, sticla de 6 mm face o 'burta' de 2 mm. La 95 cm lungime si 40 cm inaltime coloana de apa , deformarea era de 8 mm ( diferenta intre masuratorile la capat, la peretele lateral, si la mijlocul fetelor mari ). ( Cel putin asa am masurat eu cu ruleta mea chinezeasca , si am ajuns foarte repede la concluzia ca trebuie sa lipesc totusi intaritoare). La dimensiuni de maxim L 70, l 35 si h 40 ( cm) ( 30 cm inaltimea coloanei de apa) , daca sticla este de calitate superioara si nu prezinta zgarieturi , bule de aer sau incluziuni, ai putea ai putea sa te aventurezi la "fara" intaritoare. Personal si sincer, la lungimi peste 70 cm si pana la 90 cm, as folosi sticla de 8 mm, iar peste 90 , sticla de 10 mm. Niciodata nu vei avea siguranta absoluta in a ramane fara surprize neplacute, dar intaritoarele iti dubleaza sansa de a scapa cu parchetul 'neirigat' .
[Email]
sykes
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2005 21:00:40
Messages: 59
IP:
Offline

Eu m-am gandit sa il fac de 100 lungime 50 inaltime si 25 latime. Ce parere aveti?pot sa il fac sau nu
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

pai e prea lung si ai nevoie de intarituri cu siguranta si i`o zic ca-i prea ingust (iti vei da seama mai tarziu)

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
liviujosceanu
Member

Joined: 06/06/2004 00:45:45
Messages: 139
Location: Craiova, cv 9
IP:
Offline

este prea ingust !! nu o sa para frumos . latimea e prea mica .. acum .. faci cum vrei dar dupaia o sa iti para rau ca ai stricat geamurile eu am latimea de 44 si tot mi se pare prea mica
[Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

La dimensiunile alea iti trebuie stical de 8 ca sa si reziste. Si cu intaritoare este foarte riscant.
daca chair vrei iti propun un 80/35/45 si cu intarituri. e undeva pe la 130L.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
schizotron
Epicus Aquaticus
[Avatar]

Joined: 10/01/2005 16:06:25
Messages: 290
IP:
Offline

25 de centimetri o fi o dimensiune buna la alte chestii dar in nici un caz nu e o latime de acvariu acceptabila. nu o sa poti realiza vre-un decor valabil in chestia asta

acvila non capit mushte
[Email] aim icon
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

sykes wrote:100 lungime 50 inaltime
No way la sticla de 6 mm !

sykes wrote:25 latime
Prea ingust.


Presiunea pe geamul din fata (sau spate) n-are legatura cu latimea. E functie doar de lungime, inaltime si ....... densitatea lichidului din acvariu .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

al meu e asa: 100/40/40, din sticla de 6 mm, cu fund de 8mm, si intaritoare.
nu are burta de loc, chiar are un deficit de 2 mm ( fetzele de sticla erau curbe, asa e sticla la romani smilie , si atunci le-am asezat cu burta spre interior)

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com