[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Pe al meu sot il bate gand de construit acvariu. Si cum el cu romana mai va, ma puse pa mine sa mai intreb cate ceva. La un acvariu 90x30x40, daca avem geamuri de 6mm pentru pereti si 10mm pentru fund (citii treaba ce-i scris pe site referitor la sticla, dar la grosimea de geam pentru fund sunt dimensiuni standard, asa ca am incercat sa interpolez eu nitelus - daca il faceam din otel ma pricipeam eu mai bine... ), mai trebe' si altceva in afara de silicon pentru acvarii?
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

decat sa fac fundul de 10 si restul de 6 eu l-as face pe tot din sticla de 8 mm ceea ce ar fi mai mult decat de ajuns.Si , pe langa asta i-as face si latimea la 40 cm pt ca 30 e cam putin.Din cate stiu eu la volumul asta de apa nu ai nevoie de intaritoare.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

....si decit sa ne certam,
mai bine un cintec vesel sa cintam ....

rogu-te, pentru multumirea sufletului meu ;) fa 90-ul ala 1.20 - 1.30 sa incapa neoanele de 36 W ca lumea!! ;) si daca pui 2 intaritoare longitudinale si unul transversal la mijloc... poti sa dormi linistita .

nu te supara daca torn gaz pe foc, dar (zic eu) ca ti-ar fi mult mai usor din punctul asta de vedere
bafta in realizare
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com