[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
discus, ancistrus si inmultire...  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

salut, am o prietena care are un acvariu mare (300l), populat cu 3 discus si 3 ancistrus din care o femela uriasa, de 4 ani.acum problema: discusii au depus, de citeva ori dar dispar ouale ... avem 2 dileme; sa fie ei insusi cei care l-e maninca stresati de a-l 3-lea discus sau infractoarea sa fie femela de ancistrus, sau ceilalti 2 mai mici??

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Cele doua dileme au un singur raspuns: posibil toti cei 6 sa fie icrofagii bazinului. Desi, personal as exclude, dupa ce am vazut SARCOFAGU Faraonului si DISCUSII lui proprietate personala, aia de nu-i vad toti...cititorii , deci, as exclude perechea depunatoare! La cat de mari sunt, cat de grijulii parinti sunt, cat de calmi is cu icrele, nu cred ca ei sa si le manance, oricat de stresati ar fi de prezenta unui al 3-lea. E totusi, un bazin mare/.....cum spuneam, am vazut discusi depunatori superbi, intr-un bazin cu 10-12 discusi mari, si icrele erau intacte. Deci...ancistrusii....

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

mda, asa am presupus si noi...si ca sa nu deschid un topic nou, oare daca o sa depuna scalarii mei icrele lor vor avea aceeasi soarta?, am si eu doi ancistrusi mai tineri un an si jumatate?!

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Pai, e greu de prevazut...scalarii sunt, zic eu, mai luptatori decat discusii. Dar, cred ca vei putea afla pe pielea scalarilor

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

As veni si eu cu niste observatii personale.
Am o pereche de discus care pana acum cred ca a depus de mai mult de 10 ori si de fiecare data SI-AU MANCAT ICRELE. Intradevar sunt in acvariu de 300l cu alti 5 discus si 11 cardinal tetra(Paracheirodon axelrodi sa nu se iste confuzii,vazusem un topic pe aceasta tema) si 4 SAE mici, dar i-am vazut pe ei mancand icrele. Adevarul este ca nu ma agit sa salvez din pui caci decomdata nu am conditiile/spatiul necesar cresterii lor. Ciudat este ca au grija vreo 2-3 zile de ele apoi le mananca, si nici nu vad ca icrele sa moara.
Despre scalari ce pot sa zic. Parintii sunt mult mai rai decat discusii, am 2 perechi la care parintii sar din apa ca sa-mi atace mana. Totusi le ia ceva vreme sa invete sa devina parinti si primele serii de icre au sanse sa fie mancate de ei. Cele doua perechi sunt in acelasi acvariu impreuna cu niste xifo. S-a intamplat ca sa depuna in acelasi timp, fiecare pereche intr-um colt iar xifo sa stea terorizati prin mijloc. De obicei perechea cu femela cea mai puternica are locul cel mai bun si daca se intampla ca cealalta pereche sa depuna prima cei mai puternici cam dau iama prin icrele lor. Interesant este ca am remarcat la inceput si schimbari de parteneri. Masculul de la perechea mai slaba(de fapt aceasta pereche mai slaba sunt parintii celorlalti doi) mai scapa sa fecundeze si din icrele celelalte, pana s-a prins cel tanar ce are de facut. Si bineinteles ca avea si grija de ele, asa ca la un moment dat aveam trei parinti pentru un set de icre. In schimb femela mai batrana si mai slaba era gonita/batuta atat de masculul cat si de femela tanara. Din cate am observat eu femelele au rol decisiv in alegerea locului de depunere. Dupa depunere de aerare se ocupa mai mult femela iar de paza mai mult barbatul(desi fac schimb de locuri).
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

multumesc mult pt raspunsuri, si inca o intrebare: cind o sa depuna, avind in vedere ca nu vreau sa fac multi pui(nu am un alt acvariu sa ii cresc) pot sa ii las impreuna parintii si pui?, ii vor minca ?, pe toti sau selectia naturala i-si va urma cursul si unii vor fii mincati iar alti v-or supravietui?, sau v-or fii mincati de cealalalta pereche??...(cam multe intrebari intr-una )

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Aaaaa..de data asta pot sa spun si eu ceva...la ciclide, in acvariu comunitar, cred ca puii nu au nici o sansa. Sau no...cine stie, 1 pui la cateva generatii de icre mai scapa.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

In bazinu' cu vreo 20 adulti, una din perechi depune si tine larvele pina ias la zbor. Sau le muta pe fantele Fluvalului care le trage. Astia doi nu si-au mincat niciodata icrele.

Alteori, perechi separate papa icre regulat.

Poze: smilie ... Poze cu plante
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Daca sunt la primele depuneri cele mai mari sanse sunt ca icrele sa fie mancate/sa moara inainte sa eclozeze. daca nu si daca perechea este destul de puternica ai sanse sa vezi puii inotand in jurul parintilor dar numai pentru cateva zile pana ce filtrul sau ceilalti pesti le vor veni de hac.
Cand am avut o singura pereche in acvariul cu xifo si oto am reusit sa tin puii cu parintii vreo 4 zile pana cand parintii i-au calauzit catre sorbul filtrului(Hang on Back). Ciudat este ca am reusit sa salvez o buna parte din cei trasi de filtru(pe vremea aceea aveam si un loc disponibil ptr pui).
Tu daca vrei pui de scalari va trebui ca la un moment dat(depinde de tine cat vrei sa vezi din grija parinteasca) sa-i scoti din acvariul comunitar. Chiar daca ti doar perechea reproducatoare cu puii va trebuii sa-i separi caci atunci cand vor vrea sa depuna din nou cele mai mari sanse sunt sa-si manance primii pui.
Succes
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com