[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Now  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
fanty
Junior member

Joined: 23/02/2009 19:34:59
Messages: 16
Location: bucuresti
IP:
Offline

Sall...as vrea si eu sa achizitionez un acvariu....binenteles apoi urmand pesty .......are ceva dak as lua un acvariu....de 20 L???
[Yahoo!]
vampirex
Member
[Avatar]

Joined: 08/02/2009 16:09:44
Messages: 132
Location: Timisoara - Sagului
IP:
Offline

salut,
eu tocmai mi-am luat unu de 20 de litrii, acuma depinde ce ai de gand cu el

.... si eu sunt la inceput uite aici
[Email] [Yahoo!]
fanty
Junior member

Joined: 23/02/2009 19:34:59
Messages: 16
Location: bucuresti
IP:
Offline

cat te-a costat?
[Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Un acvariu de orice dimensiune poate deveni unul frumos. Cu toate astea, desi poate suna paradoxal, pentru un incepator, un acvariu mai mare este mai usor de stabilizat. Daca totusi vrei sa incepi mai incetisor, personal iti recomand macar unul de 50 de litri.

Iti mai recomand doua lecturi foarte interesante, dar mai ales foarte utile: "Ghidul incepatorului" si "Ciclul azotului". Te vor scuti de multe dezamagiri si frustrari ulterioare.

De asemenea, cutuma pe acest forum este sa nu scriem ca pe IRC. Daca nu iti cer prea mult, te rog nu mai scrie cu "k" in loc de "ca" sau alte prescurtari consacrate pe IRC.

Toate cele bune.
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

salutare si bine ai venit pe forum...parerea mea e ...sa citesti cu foarte mare atentie Aici " si Aici " si Aici "
apoi sa te decizi ce pesti/plante vrei sa ai ...si sa fii sigur ca le achizitionezi un acvariu pe masura
dar desigur...asta e doar parerea mea...

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
fanty
Junior member

Joined: 23/02/2009 19:34:59
Messages: 16
Location: bucuresti
IP:
Offline

....ce pesti sunt recomandati???adica sa nu faca mizerie sa se manance intre ei....etc....si sunt curios cat costa un pestisor??? :-)
[Yahoo!]
Betta.X
Member
[Avatar]

Joined: 25/12/2008 21:46:31
Messages: 229
Location: Petrosani - HD
IP:
Offline

Pai pesti ti recomandam dupa marimea acvariului tau.Spune-ne ce capacitate o sa aibe si iti vom recomanda pestisorii .
[Email]
fanty
Junior member

Joined: 23/02/2009 19:34:59
Messages: 16
Location: bucuresti
IP:
Offline

dimensiunile acvariului 41 x 22.5 x 33 cm........
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Vei avea cam 27 l apa in acvariul ala si vei putea tine foarte putini pesti mici.De exemplu 4 - 5 masculi guppy.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
fanty
Junior member

Joined: 23/02/2009 19:34:59
Messages: 16
Location: bucuresti
IP:
Offline

scz....nu e cel de mai sus.... ....ar fi super mic....docamdata nu l-am luat ca sa iti pot spune concret ce dimensiuni are....sambata ma voi duke sa achizitionez...

Dar totusi mai am o intrebare daca de ex: Imi cumpar niste pesti (o pereche) iar aceea se inmultesc din cate am mai citit trebuie sa ii tin la distanta cam 1 luna pana cresc mari.....pentr a nui manca cei mari.......ce fac impartesc acvariul in 2 buc??? sau ii pun in alt acvariu....binenteles facut de geamgiu ......daca imi puteti spune si mi-e .... ma puteti contacta si pe id de mess fanty_fanty09...daca vreti
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Puii se cresc separat,in alt acvariu,si e mai complicat.Vei creste si pui insa mai tarziu,cand vei sti mult mai multe despre acvaristica! Eu ti-am recomandata masculi de guppy(NU perechi) tocmai pentru a nu se inmulti.Alege un acvariu de minim 50 l, va fi mai usor de intretinut si vor incapea si ceva mai multi guppy in el daca te hotarasti sa iei aceasta specie.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
fanty
Junior member

Joined: 23/02/2009 19:34:59
Messages: 16
Location: bucuresti
IP:
Offline

si cat ar costa.....un acvariu de 50l??
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Depinde de unde il cumperi.Stiu ca in Hornbach are oferte foarte bune la acvarii,unele sunt deja echipate cu filtru,incalzitorcapac,etc. Cand ai timp du-te si uita-te putin pe acolo,preturile sunt mici fata de alte locuri unde se vand acvarii.Sau mai poti incerca in obor sau unde vin oamenii la voi cu pesti si acvarii facute de ei la vanzare.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

fanty wrote:....ce pesti sunt recomandati? ...cat costa un pestisor?...41 x 22.5 x 33 cm...scz....nu e cel de mai sus... duke... pentr a nui...etc

Inteleg ca esti elev, dar nu inteleg de ce nu intelegi ca vrem sa te intelegem si ca graba strica treaba. Intelegi?

Viziteaza in primul rand cateva magazine de profil. O sa-ti faci macar o idee despre bugetul necesar. Apoi, ar fi bine sa mai citesti un pic pe aici, sa te hotarasti ce pesti iti plac, sa te informezi despre pestisorii respectivi si sa verifici daca le-ai putea oferi conditii bune (spatiu si compatibilitate) si abia apoi sa treci la actiune.

Cu cat acvariul e mai mare, cu atat posibilitatile de populare se maresc.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
fanty
Junior member

Joined: 23/02/2009 19:34:59
Messages: 16
Location: bucuresti
IP:
Offline

eu nu vreau .... sa imi fac acvariu la geamgiu sau mai stiu eu pe unde....vreau sa ma duc sa il cumpar de-a gata.....cu tot....sau daca gasesc mai iefrin cu ma putine imbunatatiri.....id mess??:-/
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Atunci mergi in Hornbach,dupa cum ti-am spus.Acolo sunt facute deja si poti lua si fara imbunatatiri cred.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
fanty
Junior member

Joined: 23/02/2009 19:34:59
Messages: 16
Location: bucuresti
IP:
Offline

nu stiu daca in BuCuReSti exista acest magazin ''HORNBEATCH''..... ...dar am vazut pe net un magazin cu acvarii...etc....si cred ca o sa ma duc sa vizitez este cam departe orhideea de mn....dar ma voi duce ..... nush de unde pasiunea asta a mea cu pesti....a aparut de o data ...vazand pe net cateva poze ...am prins drag de ei;))
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Sunt 2 Hornbach in Bucuresti , uite aici site-ul lor unde ai harti care iti arata cum sa ajungi acolo si orarul,mijloacele de transport in comun care duc acolo,etc. : http://www.hornbach.ro/home/ro/html/index.phtml . Roaga-i pe parintii tai sa te duca acolo in week-end de exemplu

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Intelegem ca te-ai invatat sa scrii "mn" "sh", aici te rugam sa scrii corect, asa ca la scoala .

Poze: smilie ... Poze cu plante
fanty
Junior member

Joined: 23/02/2009 19:34:59
Messages: 16
Location: bucuresti
IP:
Offline

Intelegem ca te-ai invatat sa scrii "mn" "sh", aici te rugam sa scrii corect, asa ca la scoala .
_________________
Poze: ... Poze cu plante


O sa ma straduiesc sa fac chestia asta....[/url][/list][/code]
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com