[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtrarea cu turba, cat de recomandata este?  XML
Forum Index » Apa
Author Message
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

La un pet shop din Constanta, proprietarul mi-a recomandat sa folosesc pe langa carbune activ si un strat de turba; are niste turba Sera, care banuiesc eu ca respecta niste standarde de calitate.
Acuma eu m-am documentat, am cititit pe iternet si am vazut ca parerile sunt impartite. Ca principiu, turba retine ionii de calciu si magneziu plus metalele grele (despre metalele grele mi-a zis cel de la magazin). Ca efect ar fi ca reduce duritatea apei. Ori in Constanta apa este foarte dura.
Acelasi efect il are si asupra ph-ului.
Cine a folosit, poate sa imi impartaseasca si mie din experienta lui, pls?
PS
Am in acvariul de 150l: 4 gurami, 5 scalari, 4 neoni, 3 ancistrusi, 2 sanitari din aceea care umbla pe substrat (nu stiu cum le zice, sunt albi spre cenusiu cu pete maronii pe ei) si 2 melci.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Ca sa fiu mai precis, merge facuta combinatia carbon activ primul mediu iar turba sa fie al doilea?
Nu cumva elementele eliberate de turba in apa sunt absorbite de carbonul activ?
Am vazut pe pagina de la sera ca in unul din filtrele lor, un compatiment era fie pentru turba fie pentru carbon activ.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Turba elibereaza in apa tanin si acizi humici. Daca o folosesti concomitent cu un mediu de carbune activ, s-ar putea ca acesta sa elimine substantele turbei.
Interesanta problema, oricum. Ar fi bine sa mai auzim si alte pareri. Desi folosesc turba de relativ mult timp, nu m-am gandit la asa ceva pana acum pentru ca nu mi-a trebuit niciodata carbune activ.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ori una ori alta! Nu merg amandoua cu folos.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Da, imi este clar acuma.
Am citit si la Fluval, care atentioneaza la filtrele lor sa scoti carbunele activ cand bagi turba, ca ii anuleaza afectele (si mai mult ca sigur se uzeaza mai repede carbunele).
Ce m-a intrigat a fost sfatul vanzatorului de la magazin (de fapt am inteles de la alta vanzatoare ca el este proprietarul), parea destul de bine intentionat (daca stau si ma gandesc bine sigur este bineintentionat: isi vinde marfa ).
Multumesc de sfaturi.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Cärbunele activ absoarbe insecticide, ierbicide, pesticide, fungicide, coloranti, medicamente, substante huminice, etc... Unele sortimente aciduleazä apa sau si eliminä in apa acvariului substante oträvitoare apärute in procesul de productie. Este necesarä verificarea calitätii inaintea folosiri. Dacä se urmäreste filtrarea apei din acvariu prin cärbune activ si, ulterior inbogätirea ei cu substante huminice, se filtreazä prin cärbune apa pregätitä ptr. schimb si se adaugä substantele huminice dupä indepärtarea cärbunelui. In acvariu se introduce cärbunele in scopul absorbtiei medicamentelor, substantelor huminice, sau se foloseste drept catalizator in procesul eliminärii resturilor de clor, ca urmare a oxidärii de cätre acesta a materiei organice.

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Gata, am scos carbonul activ si am pus turba.
500g la un bazin de 150l.
La cat timp trebuie schimbata in mod normal?

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
gogolanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 20:27:20
Messages: 66
Location: SIGHISOARA
IP:
Offline

turba folosita in apa dura coloreaza foarte mult apa, duritatea nu va scadea doar kh-ul si ca atare sar putea sa se vada si un pic la ph. Activitatea de reducere a ph-lui la turba ca durata de viata activa este asemanatoare cu cea a carbunelui activ, dupa aia doar coloreaza apa fara alt efect, dar la apa aia dura tiar trebui la cita apa ai in acvariu, mai multa turba, iar cind va avea efectul de reducere a ph-ului nu o sa mai vezi pestii in acvariu asa de colorata se va face Incearca cu sera ph minus si obtii aproape acelasi efect fara sa mai colorezi apa
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

In momentul de fata ma intereseaza reducerea duritatii. Cei de la Sera pe eticheta spun ca asta face. Pe paginile de internet pe care am navigat spun ca 200g turba la 100l reduc duritatea cu 10 unitati. Asta m-a si interesat. Cel putin pe gurami pot sa zic ca se observa. Si-au intensificat culorile.
Cat despre ph, cei de la Sera, pe eticheta spun ca in cazul in care faci filtrarea cu turba sa urmaresti mai des valoarea ph-ului.
Acuma ce sa zic, or sti ei ce or sti, ca doar nu sunt de azi de ieri, si au rezistat pe o piata, cum noi doar visam sa avem.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

pai e normal !!!
turba reduce ph-ul (acidifica apa), iar ph-ul "lucreaza" pe invers cu duritarea, adica o apa dura, e bazica, iar o apa moale e acida .
Batracianus
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2805
Location: Pitesti cartier Sătrăiesti
IP:
Offline

razvan wrote:pai e normal !!!
turba reduce ph-ul (acidifica apa), iar ph-ul "lucreaza" pe invers cu duritarea, adica o apa dura, e bazica, iar o apa moale e acida .

turba face ceva de genul:acizii humici eliberati de ea leaga Ca si Mg sub forma unor complecsi inactivi dpdv biochimic(osmotic cutare) ,deci acestia nu dispar ci trec din forma ionica in forma semicovalenta,intrand in componenta unor anioni complecsi (liganzi);aceasta are loc ca prima faza, pana sunt legati toti cationii din volumul respectiv, dupa care acizii humcii eliberati in exces scad pHul pana la echilibru

Cine sapa capra moarta a altui vecin prieten la nevoie de dimineata,se cunoaste ca de departe ajunge sa cada singur
[Email] [Yahoo!]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Dupa ce vreo doua luni am tot schimbat sicompetat apa de la robinet, saptamana trecuta, fara a o trata cu nimica, am trecut la filtrarea cu turba, asa cum am scris si mai sus.
Azi mi-am cumparat un tester GH de la Tetra.
Rezultate:
Apa de robinet are 20 grd.
Apa din acvariu are 14 grd.
Concluzie:
Filtrarea cu turba da rezultate in scaderea duritatii apei.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Ai lasat si carbunele activ? Apa a capatat o culoare inchisa?

I shut my eyes in order to see...
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu, nu am lasat carbunele activ. L-am scos si l-am inlocuit cu turba.
Din sfaturile pe care le-am primit pe forum, chiar in acest topic, si din ceea ce am citit pe internet, este contraindicat sa ai ca medii filtrante si turba si carbune activ simultan.
In privinta apei, s-a intunecat si a capatat o culoare galbuie.
Insa ca rezultate, se merita, scalarii si guramii au inflorit :jumpers: daca pot sa zic asa.
Ieri am adaugat vreo 10 ml de solutie pH- de la Sera si azi am masurat iarasi duritatea. Am 13 dGH. Inca nu am tester de pH, dar cred ca nu l-am dus prea jos, mai ales ca inte GH si pH exista o interdependenta.
Tinand cont ca in acvariu am 2 cochilii mari de melci, ceea ce implica o tendinta de crestere a duritatii apei, sunt multumit de rezultate.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Nici scalarii, nici guramii nu au nevoie de cochiliile de melc, iar daca efectul lor estetic este dubitabil in acvariul de apa dulce, efectul asupra duritatii (cu care te lupti tu) este insa asa cum l-ai mentionat si tu. O creste.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Ideea cu cochiliile de melc nu imi apartine si nici nu mi se pare o idee buna. Insa apartine cumnatului meu; cum acvariul sta la socrii mei, fiindca eu nu am unde sa il tin la mine in garsoniera, am fost de acord, dar tin sub control duritatea. Si acuma tot 13dGH este.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com