[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hranire Tetraodon  XML
Forum Index » Alte familii
Author Message
Vali_N
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2009 10:22:50
Messages: 8
Location: Costesti.AG
IP:
Offline

Daca acest topic nu este postat corect, rog unul dintre admini sa-l mute la coltul incepatorului, unde putem posta lucruri stupide fara sa se supere nimeni.
Am cumparat acum 10 zile un Tetraodon, probabil fluviatilis din Pitesti. De unde exact, mai bine nu zic ca sa nu fac reclama. Vanzatorul m-a asigurat ca toti pestiucii pe care ii avea acolo se hranesc cu fulgi, iar eu cu seninatate am inghitit galusca. Ca un incepator veritabil, am citit despre el pe internet dupa ce l-am adus acasa si am aflat ca se face destul de mare, iar hrana lui in acvariu o constituie melcii si hrana vie sau congelata.
Problema cu marimea am rezolvat-o. Cand se va face prea mare pentru acvariul de 60 l, va apare la rubrica donatii sau cel mai probabil i se va construi o casa a lui, deoarece sefei a ajuns sa-i placa foarte mult de el.
Cu hrana a fost mai dificil. Am umblat tot Pitestiul pe la pet-urile cunoscute si nu am gasit tubi, larve si nici mancare congelata. Deja la mine de 2 zile nu manca nimic si Dumnezeu stie cat mai facuse foamea la magazin. De fulgi nu se atingea deloc, asa ca am luat o masura disperata. Am cumparat o punga de fructe de mare congelate. Acum il hranesc o data pe zi cu bucati din punga atarnate de o sfoara si, bineinteles, dezghetate. E innebunit dupa calamar si crevete, cu scoicile asa si asa, iar caracatita inca nu am incercat-o. Hrana i-o las cam 2 minute ca la pofta cu care mananca mi-e frica sa nu-i plesneasca burta.
Dupa o saptamana am fost iar pe la acel pet-shop, si din cei aproximativ 20 Tetraodoni mai aveau vreo 4, atat de slabi si cu burta supta, ca puteam sa jur ca le vad oasele. Va imaginati cum arata un peste in mod normal rotofei can are burtica concava.
Pestele meu arata foarte bine, dar daca aveti si alte idei despre cum sa-l hranesc, sunt binevenite (nu mi se pare viabil sa iau din Buresti o punga cu hrana congelata si sa o duc 130 km cu masina).
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Aoleu, pai pesticul tau papa mai bine ca mine Apropos. vezi ca in cantitati mari, fructele de mare cauzeaza guta, o afectiune data de acidul uric (parca) pe care acestea il contin. Bine, ma refer la oameni, pesticii nu stiu cum reactioneaza.
Tetraodonii sunt pestici de apa salmastra (cred ca nu ma insel), ceva mai dificil de tinut de catre un incepator, dar nu imposibil. Vezi ca sunt pesti agresivi, atat cu cei de-un neam cu ei, cat si cu alti conlocuitori. Cred ca ar merge ca hrana si nitica inima de vita.
Mai gasesti aici sau chiar si aici informatii despre ei.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Vali_N
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2009 10:22:50
Messages: 8
Location: Costesti.AG
IP:
Offline

Alber, eu am gasit ca sunt si specii de apa dulce:http://www.fishprofiles.com/files/profiles/426.htm
Intr-adevar, inainte sa il hranesc, pe fundul acvariului am gasit numai capul unui Corrydoras pui. De cand mananca ca la restaurantele de lux, nu deranjeaza pe nimeni.
Aoleu, pai pesticul tau papa mai bine ca mine

Cu fructele de mare cred ca ies destul de ieftin. Am dat 7 lei pe cea mai mica punga pe care am gasit-o si cred ca o sa-i ajunga 1 an. E mai avantajos decat cu hrana congelata, din care as fi luat daca aveam de unde.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nu vreau sa intru in polemica cu tine, dar chiar si acolo unde ai gasit tu, spune asa:
Main Ecosystem: Estuary; Estuary
Care: The care of this fish is very similar to T. Nigroviridis. They require high end brackish water and eventually full saltwater conditions. Feed ghost shrimp, snails, tubifex worms, bloodworms, krill, shell-on shrimp, crabs, clams, and mussels.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Vali_N
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2009 10:22:50
Messages: 8
Location: Costesti.AG
IP:
Offline

Asa este! Scuze.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Ok, nu-i bai . Ideea este sa creezi in acvariul tau mediul propice pentru toate vietuitoarele si plantele. Nu trebuie sa plecam de la premisa "ca merge si asa". Toate plantele si pestii trebuie sa provina din medii similare, astfel incat sa existe legaturi intre ele. Aici ma refer la chimia apei, temperatura, chiar si hranire in cazul pestilor. Iar despre plante, ce sa mai spun, ca e mult mai complicata treaba - parerea mea. Astea toate trebuiesc combinate in asa fel incat sa obtii o "imagine" care sa te satisfaca, sa nu-ti dea batai de cap si sa-ti inveseleasca viata.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

am avut o gramada de feluri de tetraodoni( sunt fondatorul Fan Clubului...), asa ca tot ce pot sa iti spun e ca il hranesti foarte bine si variat cu fructe de mare!

ca o variatie, cum vine vremea frumoasa, mai poti sa ii arunci din cand in cand cate o rama sau melc, atentie la dimensiunea melcului, ca daca e foarte mare o sa il omoare, dar nu o sa apuce sa il manance si o sa se strice in acvariu...

daca tot ai inceput pe drumul asta, iti pot spune un singur lucru: sunt de departe cei mai inteligenti si interesanti pesti! sa iti traiasca!

http://www.seachem.ro
[Email]
Vali_N
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2009 10:22:50
Messages: 8
Location: Costesti.AG
IP:
Offline

Am reusit in sfarsit sa-l pozez. A fost destul de greu pentru ca pur si simplu nu sta deloc. Cu ochii lui imensi raportati la dimensiunea corpului, tot timpul cerceteaza ce se intampla prin acvariu, dar si prin camera. Pur si simplu ma simt urmarit :-) . Iar despre inteligenta nu stiu ce sa mai zic. Am ramas uimit cand sotia l-a chemat pe nume si a venit la geam. Probabil reactioneaza la anumite vibratii din voce pe care le asociaza cu hrana.

Pe baza probelor (adica a pozelor) va rog sa ma ajutati sa identific specia exact, ca sa stiu daca are nevoie obligatoriu de apa salmastra. In caz ca DA, am probleme reale

http://www.acvariu.ro/coppermine/albums/userpics/13889/normal_tetraodon2.JPG
http://www.acvariu.ro/coppermine/albums/userpics/13889/normal_tetraodon3.JPG

Multumesc muuuuuult !
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Green Puffer. Parerea mea

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

Vali_N wrote:Am reusit in sfarsit sa-l pozez. A fost destul de greu pentru ca pur si simplu nu sta deloc. Cu ochii lui imensi raportati la dimensiunea corpului, tot timpul cerceteaza ce se intampla prin acvariu, dar si prin camera. Pur si simplu ma simt urmarit :-) . Iar despre inteligenta nu stiu ce sa mai zic. Am ramas uimit cand sotia l-a chemat pe nume si a venit la geam. Probabil reactioneaza la anumite vibratii din voce pe care le asociaza cu hrana.

Pe baza probelor (adica a pozelor) va rog sa ma ajutati sa identific specia exact, ca sa stiu daca are nevoie obligatoriu de apa salmastra. In caz ca DA, am probleme reale

http://www.acvariu.ro/coppermine/albums/userpics/13889/normal_tetraodon2.JPG
http://www.acvariu.ro/coppermine/albums/userpics/13889/normal_tetraodon3.JPG

Multumesc muuuuuult !


Nu are nevoie neaparat de ape salmastre, insa se simte mult mai bine in 1.010, adica 10g/l apa.

In orice caz, in apa salmastra( densitatea Marea Neagra) am salvat unul exact ca asta, care avea paraziti interni, burtica neagra si supta si nu manca... dupa aceea a ajuns in acvariul lui... e simpatic, daca ai acvariu mare merge sa pui 2-3, daca ai pana in 150l, nu, ca unul invariabil o sa fie mai rau si o sa il fugareasca pe celalalt

http://www.seachem.ro
[Email]
Vali_N
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2009 10:22:50
Messages: 8
Location: Costesti.AG
IP:
Offline

Din pacate minunea nu a durat prea mult. Acum cateva zile Tetraodonul nu se simtea prea bine, adica nu era activ si statea mult pe fundul acvariului. A doua zi a fost Imi pare foarte rau, dar cel putin pentru mine a fost invatatura de minte sa nu mai iau specii de care habar nu am.
La un moment dat nu mai conteaza nici macar bunele intentii
 
Forum Index » Alte familii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com