[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Corydoras cu cercuri albe in jurul ochilor  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Smiley
Junior member

Joined: 18/05/2005 18:58:52
Messages: 28
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Date acvariu:
-60x29x40, umplut cu ~50-55l
-substrat : pietris
-plante: valisneria si elodea
-fauna: 3 cory albiciosi, 1 pomacea, 6 guppy + ~10 pui de guppy
-filtru intern resun, debit 300l/h; am scos pungutza cu carbune activ, si am spalat buretele din filtru in fiecare saptamana.
-temperatura : 24-25 grade. a fost cald, si nu am mai pus incalzitorul (azi l-am reintrodus in acvariu)
-incalzitorul (introdus de azi si setat la 25 de grade): o chinezarie de 75 W, cu termostat, pe care scrie Tiangong Automatic Technic
-nu am facut schimburi de apa(cat l-am tinut la ciclat nu am crezut ca este nevoie, si apoi, dupa ce am bagat pestii...au trecut doar vreo cateva zile, n-am apucat sa schimb nimic)

Acvariul l-am tinut la ciclat 3 saptamani, si weekendul trecut am introdus pestii. Azi am observat doua lucruri: ca aparusera puii de guppy(fapt care m-a suprins, dar si bucurat) si ca cei 3 sanitari aveau un soi de cerculet alb, subtire, in jurul ochilor(fapt care m-a cam ingrijorat).
Sanitarii sunt albiciosi, si au ochii rosii. Nu-mi dau seama daca aveau cerculetele albe in jurul ochilor si inainte(banuiesc ca nu, altfel probabil ca asi fi observat). Sunt activi, inaota prin tot acvariul si mananca tot ce gasesc.


Intrebare: cerucletele acelea sunt normale? daca nu, are cineva idee care ar putea fi cauza aparitiei lor?
Smiley
Junior member

Joined: 18/05/2005 18:58:52
Messages: 28
Location: Bucuresti
IP:
Offline

multzam, m-ai linistit
cred ca aparitia guppy-lor aia mici in acvariu m-a cam dezorientat :-)
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com