[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
vibrator ff bun?!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

hey, guys, care e cel mai puternic vibrator?
am vazut prin magazine - în Constanţa - resun 6602, 6603 6604, 6902 cu 2 iesiri.
pe care să o iau pt un acvariu de 450 l?
am mai avut una mai veche cu 2 ieşiri dar, după ce am luat o pânză de aer, nici nu a umflat-o măcar.

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plantele sunt cel mai bun generator de oxigen. Daca totusi constati ca nu e de ajuns, directioneaza jetul de la filtru spre luciul apei sa creeze mici unde la spurafata apei.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Pompele Resun sunt asa si asa. Eu am unele care au crapat imediat si unele care merg de le-a uitat D-zeu. Iti recomand o pompa Resun 9603 cu doua iesiri. E brici daca o nimeresti buna.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

tks, viv
totusi, asa, ptcultra me generală. ce altfel de po,mpe mai sunt ca, prin cta nuam vazut decat resun
si daca aveti idee g7uys, cum pot vedea de pe eticheta care emai buna?=

in ce se masoara capacitata lor? in bule pe minut=?

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

este specificat undeva pe eticheta un debit( Q de obicei) in litri pe minut, in functie de inaltimea coloanei de apa ...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

furnici wrote:in ce se masoara capacitata lor?
In litri/minut.
Sau cmc/minut.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Am inteles ca exista un model de TetraTec mai precis modelul 100 care tine cam 100 de galoane - tu ai la 450 l cam 118 galoane. Am sa ma uit dupa masa sa vad daca exista si la ce scor.

I shut my eyes in order to see...
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Din tabelul de date tehnice de la resun http://www.resun-china.com/anniou/Eng/product3.HTM cred ca pentru 450 l trebuie un debit de minim 4,5 l/min la o presiune de 0,012 MPa.

I shut my eyes in order to see...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Chestia asta cu x litri de aer/minut la un acvariu de y litri e o timpenie (si inca una mare) smilie . Eu nu mai am pompa de aer la acvariul de 1200 litri. Dupa calculele firmelor ar trebui sa pun o armata de pompe de aer.

Debitul aerului depinde intr-adevar si de marimea acvariului. Dar intr-o masura mica. Trebuie luate in considerare:
- numarul si marimea pestilor
- plantele
- temperatura
- mizeria din apa
- or mai fi si altele da' nu-mi vin in minte .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Exista o pompa tetra ca tine un acvariu de 600 l - cel putin ei asa se lauda - dar pretul e
@Marele Alb - macar pentru placerea tetrazonelor de a "studia" buretele de la pompa nu cred ca voi renunta vreodata la ea. :bpc:

I shut my eyes in order to see...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cory wrote:nu cred ca voi renunta vreodata la ea. :bpc:
N-am spus sa renuntati la pompele de aer. Doar ca uneori sint inutile si ca nu prea exista legatura intre marimea acvariului si debitu' de aer..

Poze: smilie ... Poze cu plante
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Sunt absolut de acord cu asta, mai ales daca acvariul e bine plantat sau daca acvaristul foloseste suprafata apei ca absorbant de O2 (ce misto e de cei cu acvariile marine care au instalatia de valurele!! - mai putin misto e pretul unui marin )

Din cate vad eu, furnici vroia un vibrator pentru panza de aer - am senzatia ca e vorba de furtunelul ala cu gaurele care face o "perdea" de aer - mai mult efect vizual decat beneficiu adus pestilor (parerea mea, hiccc , intrucat dupa ce am vazut ca imi diziva acvariul in doua, am mutat furtunelul in zona balconului) Normal ca in conditiile astea, cred, presiunea exercitata asupra "perdelei", implicit asupra aerului este data de volumul de apa. Cred, ca in cazul asta poate fi vorba de o corelare intre volumul acvariului si pompa, in alte cazuri asta se poate rezolva mutand piatra de aer sau buretele - dupa caz - mai sus fata de fundul acvariului scazand astfel presiunea pe care pompa o are de inlaturat.

offtopic: La cata fizica am debitat cred ca profa de fizica din Misu Caftangiu' m-ar pupa!!! :hammer:

I shut my eyes in order to see...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cory wrote:mai mult efect vizual decat beneficiu adus pestilor [i](parerea mea, hiccc
Si a mea ....... efect vizual care mi se pare negativ .......

Cory wrote:presiunea exercitata asupra "perdelei", implicit asupra aerului este data de volumul de apa.
Nu de volumul de apa din acvariu ci de adincimea pina la care este obligata pompa sa impinga aerul.

Cory wrote:asta se poate rezolva mutand piatra de aer sau buretele - dupa caz - mai sus fata de fundul acvariului scazand astfel presiunea pe care pompa o are de inlaturat.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

offtopic: dom'le, ce bine ca n-am chulit prea mult la fizica ca sa studiem fizica bulelor din halba de bere.

I shut my eyes in order to see...
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

mă bucur că am reuşit să provoc şi io la o dicuţie aşa de aprinsă
că văd că corry şi marele alb s-au cam încins. good 4 u!
dar am uitat să amintesc că acvariul ăla de 450 l o să fie unu' olandez şi doar cu ff putini pesti, eventual discuşi sau ciclosoma severus daca mai găsesc altceva nu mai vreau că am tot avut şi rechini şi caraşi, somni, scalari, moly etc.
deci....... :o ?

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Nu stiu in cazul respectiv cat de utila este pompa..si ce scop ar avea in afara de a grabi eliminarea dioxidului de carbon din apa, care la un acvariu olandez cum vrei sa faci e crucial. In al doilea rand..severum in acvariu olandez..mai greu, si parerea mea e ca si discus datorita temperaturii mai inalte pe care nu toate plantele o tolereaza bine (ma rog, daca se face ceva tematic e ok)

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

subscriu la parerea lui Araldq. Am vazut niste severum (cel putin asa pareau) maturi - sunt alintati de catre posesor cu numele de platici - si pot sa spun ca plantele naturale au avut o viata destul de scurta - 2 saptamani. Nu de alta, dar cred ca au o vocatie de designeri de interior - muta tot - din nefericire uita sa le replanteze. Sper sa ma insel si sa fie niste severum antiecologisti ca altfel olandezul o sa cam fie sub ape

I shut my eyes in order to see...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

furnici wrote:că văd că corry şi marele alb s-au cam încins
Nu s-a incins nimeni. Mi se pare o discutie linistita .

furnici wrote:acvariul ăla de 450 l o să fie unu' olandez şi doar cu ff putini pesti, eventual discuşi sau ciclosoma severus
Cum e un acvariu olandez cu cichlasome n-am idee .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:
furnici wrote:acvariul ăla de 450 l o să fie unu' olandez şi doar cu ff putini pesti, eventual discuşi sau ciclosoma severus
Cum e un acvariu olandez cu cichlasome n-am idee .

Pai nu e olandez cu cichlasome, e cu ciclosome!!!! ) Cu astia se poate, cum nu?... :sic:
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

offtopic: dom'le, io m'am c-am incalzit putin da' am dat drumul la o galeata de apa pe mine si imi trecu fierbinteala. Apropo de vibrator, am luat un Tetra si e escelent de mirobolant - zau ca isi merita banutii (valeu de buzunarul meu!!!!!!)! - scoate bule multe grase si tacute.

I shut my eyes in order to see...
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com