[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
kryptopterus -  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
sorinhc
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2009 21:33:41
Messages: 152
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sincer nu stiu prea multe despre acest peste si as vrea sa-mi achizitionez si eu cateva exemplare.

Iata ce am mai citit de pe alte situri:

Mărimea maximă (min-max):
13.0 - 15.0 cm ( 5.1 - 5.9 in)

PH-ul: 7.0 - 7.5 7.0 - 7.5

Duritatea apei (dGH): dGH 8.0 - 18.0 N

Temperatura: 24.0 - 28.0 C

Temperament - paşnic.

Locul în acvariu - Nivelurile de jos.

Origine: Asia de Est

Durată de viaţă: 5-6 ani.

As vrea sa stiu de la cei care au acest peste in acvariu cat mai multe (hranire, cum se inteleg cu alti specii, la ce este cel mai sensibil, si multe altele). Din cate am citit si aici (traiasca functia search dar din pacate aici nu a prea gasit mare lucru) este un peste destul de sensibil (oare?) si nu as vrea sa-i pierd f. repede.

image

image

image

Cred ca nu am reusit sa pun poze

Editat de Lofty: Ti-am pus eu pozele si am unit cele trei postari consecutive.
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

S-a mai incercat tinerea unui card . Fara rezultate bune. Dar mai multe cauze si-au spus cuvantul in acest deznodamant. Poti incepe sa te documntezi citind aici sau aici. Mai cauta cu "gogu" si "glass catfish". Vei gasi multe articole referitoare la acest peste, ramane doar sa "cerni" informatiile.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sorinhc wrote:Sincer nu stiu prea multe despre acest peste si as vrea sa-mi achizitionez si eu cateva exemplare.

Iata ce am mai citit de pe alte situri:

Mărimea maximă (min-max):
13.0 - 15.0 cm ( 5.1 - 5.9 in)

PH-ul: 7.0 - 7.5 7.0 - 7.5

Duritatea apei (dGH): dGH 8.0 - 18.0 N

Temperatura: 24.0 - 28.0 C

Temperament - paşnic.

Locul în acvariu - Nivelurile de jos.

Origine: Asia de Est

Durată de viaţă: 5-6 ani.

As vrea sa stiu de la cei care au acest peste in acvariu cat mai multe (hranire, cum se inteleg cu alti specii, la ce este cel mai sensibil, si multe altele). Din cate am citit si aici (traiasca functia search dar din pacate aici nu a prea gasit mare lucru) este un peste destul de sensibil (oare?) si nu as vrea sa-i pierd f. repede.


Este foarte sensibil la schimbarile bruste de pH.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Am avut cindva, mi se par destul de sensibili, le place in cird, deci sa fie in numar mare si-s oarecum timizi. Le place sa stea in curentu' de apa.
Cam atit iti pot spune din experienta personala .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Daniel32
Junior member

Joined: 12/10/2007 15:41:07
Messages: 36
Location: Galati
IP:
Offline

Am un card de 5 bucati. Ii hranesc cu tubi si se simt bine. Intr-adevar stau in curentul de apa si dupa tufe de plante.Tot in legatura cu acesti pesti ma framanta un gand pe care vreau sa-l impartasesc cu voi. La un moment dat am avut doar doi intr-un acvariu. Dupa un schimb de apa am gasit a doua zi un fel de manunchiuri gelatinoase transparente pe fundul apei. Nu erau atasate de nimic si se miscau in curent. Am si melci in acel acvariu iar icrele lor sunt tot transparente dar depunerile sunt mult mai mici, foarte adezive si niciodata nu au depus oua pe fundul acvariului. Am sifonat in graba pentru ca trebuia sa plec la servici si pentru ca am citit peste tot pe net ca au fost doar cazuri foarte rare de reproducere in acvarii. De atunci nu am mai gasit acest fel de depuneri gelatinoase pe fundul acvariului si ma framanta gandul ca poate am aruncat icre de "glass fish". Voi ce spune-ti a fost un melc mai original? Am cosmaruri

Am citit ce au scris alti forumisti mai sus si pot afirma de asemenea ca poti avea o rata mare de deces la pestii cumparati. Pestii sunt prinsi in salbaticie sunt transportati mii de km in conditii mai bune sau mai rele si din cauza acestui fapt si a sensibilitatii lor vis-a-vis de chimia apei rata deceselor e mare. Dupa un esec eu am aplicat urmatorul "truc" si am avut succes. Am vazut cand magazinul a fost aprovizionat cu lotul de pesti. Am lasat sa treaca cateva zile si am vizitat pestanii cat de des am putut. Am cercetat cu atentie sa vad daca toti sunt sanatosi. Un peste de sticla sanatos e transparent(cu cat se simte mai bine cu atat e mai transparent) are mustatile orientate inainte si lungi, se tine de grup. Dupa ce ai fost sigur ca pestii s-au aclimatizat si nu ai observat semne care sa te ingrijoreze cumpara-i. Nu ii baga in acvarii de carantina doar daca acvariul este mare (ii streseaza). Stiu ca nu e ca la carte dar eu i-am pus direct in acvariul mare. Ai grija sa aiba din prima hrana vie, un curent mic de apa, plante dupa care sa se ascunda. Schimba apa des dar incet. Am schimbat-o odata turnand mai repede apa din lipsa de timp si am avut un deces. Nu cred ca ce ti-am spus e solutia magica pentru evitarea deceselor dar la mine a mers. Succes!
sorinhc
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2009 21:33:41
Messages: 152
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ar fi interesant sa aflam si parerea celor care comercializeaza acesti pesti. E careva pe aici?
[Yahoo!]
sorinhc
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2009 21:33:41
Messages: 152
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa cum spuneti si voi (si documentatia mea de pe nea gogu o confirma) acesti pesti iubesc sa stea in curent. Cum rezolv aceasta problema? (nu vreau sa stea mai tot timpul spre suprafata apei ca doar e un peste de fund) O pompa foarte mica doar pt. asa ceva amplasata undeva langa substrat (sugestii eu nu am gasit niciuna pe net) ar rezolva aceasta problema.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ai mei stateau mereu in jumatatea superioara a acvariului. Chiar si cind nu aveau chef sa stea in curentu' de apa (destul de rar) ....... tot sus erau. Nu mi s-a parut deloc c-ar prefera fundu' acvariului.

Poze: smilie ... Poze cu plante
neonu
Junior member

Joined: 07/02/2008 11:24:25
Messages: 82
Location: bucuresti.berceni
IP:
Offline

Au vazut mult timp in hornbah dar de ceva timp i-au vandut. Erau interesanti. Daca au rezistat in horbach inseamna ca nu sunt chiar asa de sensibili.
sorinhc
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2009 21:33:41
Messages: 152
Location: Bucuresti
IP:
Offline

neonu wrote:Au vazut mult timp in hornbah dar de ceva timp i-au vandut. Erau interesanti. Daca au rezistat in horbach inseamna ca nu sunt chiar asa de sensibili.


Asta cam asa e. Tot respectul pt magazinul ala (jos palaria la multe) dar unele acvarii aratau cam naspa (pesti morti ).
[Yahoo!]
vampirex
Member
[Avatar]

Joined: 08/02/2009 16:09:44
Messages: 132
Location: Timisoara - Sagului
IP:
Offline

stiu ca nu s-a mai scris demult pe aici, dar vroiam sa va spun ca ieri am vazut Kryptopterus la Animax - TM, si sunt acolo de vre-o saptamana, cred ca le merge foarte bine, in prima faza nici nu i-am observat asa de " transparenti" erau :-)

invatacel ... dar plin de entuziasm
[Email] [Yahoo!]
ovyman
Junior member

Joined: 23/03/2009 13:21:57
Messages: 47
Location: Timisoara
IP:
Offline

confirm si eu ca sunt la Animax in TM, dar mare grija acolo am tot vazut pesti morti in acvariile lor, nu vreau sa le fac publicitate proasta si eu tot de acolo ma aprovizionez.
[Email]
sorinhc
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2009 21:33:41
Messages: 152
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am gasit pe net kryptopterus bicirrhis si kryptopterus macrocephalus (care traieste la temperaturi de la 22 la 36 grade). Este adevarat ce am gasit pe internet? Cum pot deosebi acest peste de celalalt? De unde pot sa achizitionez?

Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ma indoiesc ca pestii traiesc in mediu natural la 36 C. Probabil e o greseala. Cred ca-i vorba de 22-26 C.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com