[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ce sa fac?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
sykes
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2005 21:00:40
Messages: 59
IP:
Offline

acum 2 zile femela mea de platy s-a lovit foarte rau mai precis acum nu mai are buza de sus pur si simplu si-a smuls-o cand era separata pt ca trebuia sa faca pui.Am separat-o observand la ea mai multe semne ca trebuie sa faca pui<burta foarte mare , pata de culoare aproape neagra si cu toate astea inca nu a fatat desi era se
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

...pur si simplu si-a smuls-o...

De una singura? Asa cum iti vine si tie acum sa-ti smulgi parul?
Nu mi-o lua in nume de rau, nu vreau sa fiu malitios dar asta e... trebuie avuta mare grija la manipularea pestilor.
Ceea ce urmeaza e de bun simt si cred ca stii deja... trebuie sa ai grija ca rana sa nu se infecteze. In conditiile date putina sare (dizolvata anterior, concentratia mai mica totusi decat cea pe care o gasesti in posturile "celui vechi" si adaugata treptat-cateva ore bune) si/sau eveventual niste albastru de metil. Daca ai separat-o cu apa din bazinul din care provine poti face si schimburi partiale de apa.
Asigura-te ca parametrii apei sunt cei potriviti speciei: pH 7.0 - 8.0; dH 9.0 - 19.0 Temp 18 - 25°C (mai degraba spre limita superioara ca-i grabeste metabolismul) si daca i-a venit sorocul de a naste o va face.

Observa daca se mai poate hrani, daca da atunci mai are o sansa se a supravietui, daca nu...
Ca sa nu observi cum se hraneste... chiar cu progeniturile sale... niste plante (plutitoare) puse in bazin dau sanse mai mari puilor.

P.S. Atentie pe viitor la textul postului ca se termina in... coada de peste. Succes!

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com