[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Zgomot  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

O intrebare intrebatoare: ce pompa de aer are cel mai mic zgomot? Ma refer dintre cele de pe piata? Nu de alta dar am avut un resun care dupa 1 luna si jumatate a inceput sa scoata un zgomot super meserias - gen cursele de masini de pe chei. In disperare de cauza am mers la un magazin Mare la ifose dar mic la servire si am aflat ca acea garantie se refera la... Nu stiau nici ei prea bine (deh, importatorul, o firma dintr-o zona cu mult gaz nu le-a spus mare lucru) dar au baiguit ceva despre detalii constructie. Mari oameni mari caractere!!! (inca o firma de mare angajament pe care, conform contabilitatii, am trecut-o pe lista neagra a "furnizorilor incerti" - suna mai frumos "clienti dubiosi" - dar nu ma apuc sa le fac reclama) Am trecut pe prietenii polonezi - aquael. Dezamagire din nou.
Asa ca intrebare intrebatoare: ce pompa are zgomotul cel mai mic?

I shut my eyes in order to see...
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

In principiu o pompa de calitate (a se citi ca e confectiontata bine cu materiale de calitate).
Daca nu s-a rezolvat problema incearca sa o desfaci si sa ii aranjezi membrana in asa fel incat magnetul sa nu mai bata in electromagnet (cand desfaci iti dai seama la ce ma refer), eventual s-ar putea sa tebuiasca sa schimbi membrana).
Sau cu zgomot si mai putin un powerhead.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Am vazut recent pompele de aer Tetra. Sint beton.

Poze: smilie ... Poze cu plante
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Am vazut recent pompele de aer Tetra. Sint beton.


Asa-i, si nu sunt decat cu 30-35% mai scumpe, deci poate se merita... eu am una, e beton! sta pe masa si nu o auzi nici macar noaptea...

http://www.seachem.ro
[Email]
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Le-am vazut si eu in Animax acum cateva zile. Nu stiu daca tocmai cu 30-35% mai scumpe tinand cont ca cea mai mica, pentru o galeata de 50l era aproape 40 de lei. Oricum forma e din Star Trek.

I shut my eyes in order to see...
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com