[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema cu plantele, ca de melci am scapat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
DSF
Unripe member

Joined: 07/07/2004 13:12:18
Messages: 4
IP:
Offline

Am un acvariu pentagonal, 60x60x50.
Problema este ca niciodata nu am reusit sa reglez lumina astfel incat sa-mi creasca plantele decent si sa nu ma umplu de alge.
Am incercat cu bec normal de 100w - alge cat cuprinde
Becuri neon ( din acelea care consuma putin)- plantele nu cresteau de loc
Acum mi-am luat un neon de la un Pet Shop- din ala subtire ca nu am loc de neon gros. Asta bate putin mai mult ultraviolet, dar plantele nu cresc de loc.
Am avut o problema cu melci (banuiesc ca erau din aceia comuni de balta) si credeam ca imi mananca plantele - am scos tot din acvariu (cam 1 kg de melcisori) .
Am refacut stratul cu argila,nisip de filtru ( de la fabrica de apa).
Problema e ca tot nu cresc plantele, mai rau se dezintegreaza.
Pesti am vreo 10 (gupi, xifori, si neoni).
Ajutati-ma cu un sfat ? Ce lumina sa pun ?
CristiCiju
Junior member

Joined: 01/05/2005 19:40:36
Messages: 61
Location: Radauti
IP:
Offline

Da' CO2 bagi in acvariu? Ca la mine nu au mers plantele pana nu am facut o bomba cu apa, zahar si drojdie.
[Yahoo!]
DSF
Unripe member

Joined: 07/07/2004 13:12:18
Messages: 4
IP:
Offline

Desi am avut acvarii vreo 5 ani binenteles cu intermitente ca mureau subit pestii si ar trebui sa am ceva experienta, nu stiu mai nimic de CO2
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Melcii nu au treaba cu plantele sanatoase. Nu trebuia sa ii arunci chiar pe toti. Iar schimbatul substratului atit de des nu ajuta cu nimic plantele. Da un Search pentru CO2 si ai sa vezi ca s-a tot discutat problema asta.
CristiCiju
Junior member

Joined: 01/05/2005 19:40:36
Messages: 61
Location: Radauti
IP:
Offline

Vezi ca era un post despre metoda cu drojdie si zahar. Insa trebuie sa umbli si la iluminarea acvariului. Mai citeste si aici
[Yahoo!]
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

parerea mea ca la un acvariu sub 100l co2 nu prea este necesar ci mai mult bataie de cap
io la 100 nu folosesc si plantele cresc destul de bine (una singura dar nu stiu cum se numeste face niste figuri subtirica ca mararu cu cat creste mai mare cu ata se goleste mai jos) in rest totul este
cand agit substratu nu prea le convine. Am vazut pe aici dar nu mai stiu unde ca poti sa pui o bucatica de fier la radacina (nu stiu daca mere si plumb).
Aku nu bag mana in foc cu fieru si mai bine ne lamureste cineva cu experienta mai mare
[Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Daca vrei sa iti mearga plantele trebuie sa ai undeva la 0.6 W pe litru cel putin. Nu stiu ce neon ai cumparat (din ala subtire nu stiu ce inseamna :o ), dar de preferat pentru plante este ceva cu lumina mai calda (gen Phillips TLD830).
Plantele cresc si fara CO2. Nu e cazul sa te chinui cu CO2 acum.
La acvariul tau problema este de iluminare. Si nu ne-ai spus ce pesti ai si ce plante ai de nu cresc? Ca cine stie ce minunatii de plante ai super pretentioase la conditiile de mediu.
Si in plus, poate ai carasi in acvariu si atunci poate iti spune Dolly de ce nu cresc plantele!!!

Acvariul meu
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

acata wrote:Si in plus, poate ai carasi in acvariu si atunci poate iti spune Dolly de ce nu cresc plantele!!!

off topic: Caraselul meu iti transmite multumiri pentru stii tu ce... :sic: A fost pur si simplu delicios! Dar cam putin pentru apetitul lui...
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com