[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
populatie lac Moghioros  XML
Forum Index » General info
Author Message
Adi[CG]
Junior member

Joined: 26/11/2001 02:00:00
Messages: 50
IP:
Offline

Salut,

Si in aceasta vara, ca in fiecare an, in lacul Moghioros sunt cel putin 2 specii de pesti pusi de vreun suflet mai mult sau mai putin caritabil [avand in vedere ca la iarna se goleste din nou].
Are cineva mai multe detalii ?
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

acelas fenomen am observat ca se intimpla si in cismigiu ...
dar pesti sunt autohtoni, nu de acvariu ..

glumind acum .. o fi vre-o specie de killie autohtoni, le raman icre "de anul trecut" si eclozeaza in primavara ..

am auzit "povesti" cu icre aduse de vint, sau pe picioarele pasarilor calatoare... dar bunul simt tehnic ma cam impiedica sa le dau veridicitate de 100% ... daca era o baltoaca pe un cimp, undeva, hai, mai merge, dar un pond in mijlocul orasului ...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

razvan wrote:... am auzit "povesti" cu icre aduse de vint, sau pe picioarele pasarilor calatoare ...

... te referi la tiganii care spala covoare in lac ? ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

[Yahoo!]
rnicolescu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/01/2002 02:00:00
Messages: 681
Location: bucuresti - stefan cel mare
IP:
Offline

koala wrote:
razvan wrote:... am auzit "povesti" cu icre aduse de vint, sau pe picioarele pasarilor calatoare ...

... te referi la tiganii care spala covoare in lac ? ...


daca ar fi 'calatoare' ar fi bine .... din pacate nu sunt

Registered linux User #303037
[Email] [WWW] [MSN]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Nu e chiar off topic, dar uite: chiar ieri seara la stiri au zis ceva ca raurile sunt pline de pesti de la inundatii (pe undeva prin Timisoara). Si unde a cazut un pod s-a format un stavilar natural si pestisorii nu mai puteau sa treaca in amonte. Si atunci niste "binevoitori" ii luau in galeata (prindeau cu zecile cu minciogurile - din 3 mincioguri umpleau o galeata) si ii treceau puntea. Cel putin asta aratau imaginile.
Si pun eu continuarea- "si marmota invelea ciocolata in staniol".
Ce s-a intamplat dupa ce au plecat camerele de filmat? Numai oamenii aia mai inchisi la culoare care contribuiau la salvarea mediului stiu... cat era kilogramul.

Poate asa s-a intamplat si aici.

Acvariul meu
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

@ Adi[CG] - vad ca lumea se intrece cu gluma... n-ai putea sa dai ceva detalii despre vietuitorii din baltoaca aia, daca seamana cu ceva cunoscut de prin acvariile noastre? te pomenesti ca s-or fi aclimatizat neonii rosii pe la noi si nu stim .. ;)
Adi[CG]
Junior member

Joined: 26/11/2001 02:00:00
Messages: 50
IP:
Offline

Sincer nu stiu ce sunt dar nu par autohtoni. Am vazut unii de culoare gri-argintiu, cu spinarea colorata : rosu, visiniu, ceva pe-acolo - umblau in carduri maricele pe la marginea lacului. Exemplarele cele mai mari avea intre 2.5-3.5 cm
Si cred ca am zarit si ceva 'molly'.
Plus, evident, nelipsitii mormoloci - care 'nu se pun'.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Pe inserat rosioara incepe sa semene cu Labeo bicolor, iar noaptea cu molly...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Asta vara cand am fost la un prieten care sta in Colentina amstat ceva pe marginea lacului si am vazut bancuri de pesti negri care semanau cu molly.Oare ce ar putea fi?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Cred ca erau obleti, de sus se vad negrii
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com