[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
neoane arse  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
liviujosceanu
Member

Joined: 06/06/2004 00:45:45
Messages: 139
Location: Craiova, cv 9
IP:
Offline

ieri mi s-au ars 2 neoane( de 120 lungime) si cand le-am schimbat s-au mai ars inca 2 imediat. fac o lumina puternica si iasa fum din ele dupaia probabil din cauza droserelor ca altceva nush .acum vreau sa pun 2 tuburi mici dar am decat un droser mic.. intrebarea mea este daca pot sa pun un droser mare ( pt tub de 40 w ) sa alimenteze cele 2 tuburi mici. sau tre sa pun la fiecare tub droserul lui ? nush daca incelegeti ce vreau sa zic.
[Yahoo!]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

poti sa prinzi 2 neoane "mici" 18W pe un droser mare de 40w ( eu asa am) legate in serie.
dar daca droseru iti face figuri si arde tuburiile se poate sa ti le arda si pe astea 2 chiar daca sunt puse in serie pe el.
daca sti ca ai un droser bun de 40w, fara nici 1 grija potzi.
spor

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
liviujosceanu
Member

Joined: 06/06/2004 00:45:45
Messages: 139
Location: Craiova, cv 9
IP:
Offline

merci mult. sper sa mearga daca se ard si astea mici ma oftic rau detot si ma duc la magazin si cumpar tot ala .. ce 2 neoane mari dar ma cam doare buzunarul
[Yahoo!]
grig
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 15/02/2004 16:18:04
Messages: 307
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

eu zic sa schimbi doserul...ca nu e bun.(asa am patit cu un coleg...pentru care am stricat cam 6 neoane de 18W...pentru ca el a incercat sa reutilizeze un doser vechi pe care l-a gasit pe undeva).

pentru 100 000 iti iei un doser de 36W-40W si gata!
despre schema de legare...era pe forumul vechi pe undeva...dar este desenata si pe doser.
spor la munca!

oricum...optimismul e lipsa de informare!
acvariul meu!
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

sau mai repede starterele, sa nu fie "lipite" contactele, si sa ai filamentele permanent sub tensiune ....
liviujosceanu
Member

Joined: 06/06/2004 00:45:45
Messages: 139
Location: Craiova, cv 9
IP:
Offline

pusei un droser de 40 pe 2 neoane mici si merge ... acum faza e ca imi mai trebuie o gramada de beoane ) pt acvariul de 220 litrii .
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com