[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu 540 L  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
florin_niky
Member
[Avatar]

Joined: 31/08/2004 12:38:44
Messages: 150
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

Salutari la toata lumea.
Vreau sa-mi fac un acvariu 1800L x 600l x 600H incastrat intr-un bar ce va fii construit in sufragerie.
Imi puteti spune daca este suficienta sticla de 10mm cu intatitori.
Va fii umplut pana la 50cm.
Ce filtru sa folosec?
Astept si alte pareri ale voastre.
[Email] [WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

florin_niky wrote:Vreau sa-mi fac un acvariu 1800L x 600l x 600H incastrat intr-un bar ce va fii construit in sufragerie.
Imi puteti spune daca este suficienta sticla de 10mm cu intatitori.
Va fii umplut pana la 50cm.
Incearca sa pui sticla mai groasa. Eu nu l-as face cu sticla de 10 mm.
Sau mai tai din inaltime.

In legatura cu filtrele: daca ai finante baga 2 canistre Fluval 304.

Poze: smilie ... Poze cu plante
florin_niky
Member
[Avatar]

Joined: 31/08/2004 12:38:44
Messages: 150
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

La cat sa fac inaltimea pt sticla de 10?
Ce sticla sa folosesc pt inaltimea de 60?
[Email] [WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

florin_niky wrote:La cat sa fac inaltimea pentru sticla de 10?
Ce sticla sa folosesc pentru inaltimea de 60?
Parerea mea: la sticla de 10 mm il poti face inalt de 50 cm (asta inseamna ca-l umpli pina la vreo 47 cm).

La inaltimea de 60 cm as pune sticla de 15 cm. Ca o gasesti in Bucuresti. Grosimea sticlei e ultimul lucru la care as face economie in constructia unui acvariu.

P.S. Poti sa-l faci si din sticla de 10 mm si inalt de 60 cm daca nu-l umpli mai sus de 50 cm. Da' ce rost ar avea? Si cine-ti garanteaza ca peste X ani cineva nu-l va umple pina sus?

Poze: smilie ... Poze cu plante
florin_niky
Member
[Avatar]

Joined: 31/08/2004 12:38:44
Messages: 150
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

Ai si tu dreptate.
Eu vroiam sa-l umplu pana la maxim 50cm pt ca in parte de sus va fii pusa o fasie de colant. Ma mai gandesc la grosime sticlei. Oricum nu o sa saracesc cu 5mm in plus.
Ce suport sa-i fac?? Ma gandeam la niste rectamgulara de 50x50mm. Ce zici?
[Email] [WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

florin_niky wrote:Ce suport sa-i fac?? Ma gandeam la niste rectamgulara de 50x50mm.
E bine . Alege-o cu grosimea peretelui cit mai mare. Cu picioare din 50 in 50 cm.


P.S. Numa' eu stiu cit as vrea sa am in Baia Mare un DeltaGlass unde sa gasesc sticla de 15 mm de calitate si taiata corect. Nici nu va dati seama ce norocosi sinteti in Bucuresti.

Poze: smilie ... Poze cu plante
florin_niky
Member
[Avatar]

Joined: 31/08/2004 12:38:44
Messages: 150
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

Mersi mult.
Alte sfaturi?
Lumina, substrat, cu sau fara CO2?
[Email] [WWW]
mistretzu
Member
[Avatar]

Joined: 18/02/2004 09:48:00
Messages: 108
Location: Craiova
IP:
Offline

florin_niky wrote:Ma mai gandesc la grosime sticlei. Oricum nu o sa saracesc cu 5mm in plus.

Nu vreau sa te descurajez, dar in Craiova, sticla de 8mm este 775.000 / mp, in timp ce sticla de 15mm este 2.500.000 / mp. smilie

Acvaristu' lu' Peste.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
mistretzu
Member
[Avatar]

Joined: 18/02/2004 09:48:00
Messages: 108
Location: Craiova
IP:
Offline

Era sa uit. Eu am 160 lungime din sticla de 10mm FARA intaritori (burtica = 8mm) Intaltimea este de 60 cm, dar umplut doar 50, intrucat restul este "capac" :sic:

Acvaristu' lu' Peste.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

Nu mai fitzi asa de fricosi.
Cu intaritori poti face linistit acvariul dupa masurile data la inceput.
Am vazut acvariu L=160, H=70, l= nu stiu exact (50??????) si tine foarte bine.

M-ai cam speriat Big White, puteam sa ma ma mai inaltz cu acvariul meu linist inca vreo 10 cm.

Ideea e ca daca intariturile sunt bine dimensionate (de 100 mm, late de 10 cm) te potzi duce pana la 70 cm inaltime.
Nu uita cel putin 2 inaritoare transversale, tot de 10 mm.

era sa uit
[Email]
florin_niky
Member
[Avatar]

Joined: 31/08/2004 12:38:44
Messages: 150
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

hai ca nu stiu ce sa mai cred.
[Email] [WWW]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Daca vrei sa fii sigur ca te tine si la cutremur asculta- l pe Marele Alb care dupa atati ani de acvaristica stie ce spune .Daca vrei sa te risti sa aduni 500 de litri de apa de la tine si de la vecini(daca ai) atunci fa-l cum crezi.Totusi inaltimea de 50 de cm mi se pare mai mult decat rezonabila pt acvariu.Si inca ceva sa lasi destul loc intre acvariu si partea de sus a barului sa poti umbla fara sa te chinui in el.Sper sa-ti iasa si poate pui si niste poze sa vedem cum a iesit.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
akademik_79
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2003 00:51:04
Messages: 950
Location: Bucuresti -Pantelimon 283 (Delfinului)
IP:
Offline

Mosule poate ca ar trebui sa stii altceva. Ideea cu grosimea de 10mm la sticla nu iti este respinsa din motivul ca ar putea ceda; nu fac trimiteri la posturi de-ale mele cu proprietatile sticlei pentru ca sunteti baieti mari si gasiti si singuri :-) . Si nici nu cred ca ar fi nevoie sa cititi despre proprietatile sticlei, pentru ca logica este alta: 15mm iti sunt de trebuinta pentru a avea o suprafata cat mai mare de lipire. Penultimul meu acvariu avea 130cm si era din sticla de 10mm. Puneamun tub de neon pe el sa-i verific burta si nu avea deloc asa ceva; altceva ma ingrozea pe mine si anume cele 4 fasiute de silicon de cate 1cm care tineau 450 litri de apa.

Ar fi bine sa incerci grosimea lui MA. Daca nu, iti pot garanta ca merge si cu 10 dar habar nu ai ce inseamna 50 de galeti de apa. Fa-l de 10, dar lasa-l la 55 inaltime. 5cm liber la buza superioara + 10cm substrat vei avea util 40cm inaltimea colanei de apa. Eu zic ca nu-ti ajunge.

Engels and Marx are responding the FAQ's...
[Email] [Yahoo!] [MSN]
florin_niky
Member
[Avatar]

Joined: 31/08/2004 12:38:44
Messages: 150
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

Ok 15mm va fi grosimea.
Blatul barului se va monta cu balamale pentru a avea acces la acvariu. Tot pe blat vor fi montate si neoanele.
Daca tot il fac de 15 mm pot sa ma duc pana la 2 m lungime?
Despre poze si eu sunt nerabdator sa le fac, dar pana atunci trebuie spart un perete din acea camera facut tavan fals di rigips, zugravit, montat parchetul... ma cam doare capul. Promit ca voi veti fii primii care vor vedea pozele.
[Email] [WWW]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

florin_niky wrote:Ok 15mm va fi grosimea.

Daca tot il fac de 15 mm pot sa ma duc pana la 2 m lungime?
.



linistit poti merge pana la 2 m
ca sa dormi si mai linistit noapte pune 2 intaritoare fatza spate , intre intaritoare si latura mica a acvariului sa fie 75 cm.
si trebuie puse si intaritoare perpendiculare pe fetele lungi.

spor , si asteptam poze.

vezi ca magaoaia lunga de 2 m o sa cantareasca cam 150kg gol.

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

uitaram:

toate intaritoare sa fie de preferat tot din sticla de 15mm
latimea intaritoarelor, apreciez eu, este suficienta minima latime la care pot ei taia sticla. ( avand in vedere ca e de 15mm, mai inguste de 7cm nu au cum sa le taie, sau poate...)

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
florin_niky
Member
[Avatar]

Joined: 31/08/2004 12:38:44
Messages: 150
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

Merci mult!!!
Dupa ce-l fac ne vedem la o
[Email] [WWW]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Nu uita sa citesti postul facut sticky despre intaritoare tot de la sectiunea asta.Vei gasi niste informatii utile despre cum sa le pui.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Greutatea teoretica a bazinului gol ~170kg (am considerat sticla de 15mm bazin de 200x60x60 si intaritoarele). Daca tot bagi un bag gros eu l-as face mai lat 70cm ar fi super... gandeste-te cum faci manevrele cu fetele acvariului ca au ~45kg bucata...
Atentie la constructia metalica. Chiar daca pare solida, problema este de curbarea (si nu uita sfatul: bare verticale la 50cm). Si o sa mai fie o problema la incarcarea punctuala a planseului => fa si jos un cadru din bare.
Este bine sa te gandesti si cum vei avea acces la el in interior si la toate mataraiele, asa ca atentie la inaltime (si acum dupa ~4 ani :de fiecare data cand ma cocot pe scaunel sa fac curat in bazin sunt nervos: )

... si nu uita sa faci poze din cand in cand in diverse faze de executie
succese!
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

muscalu wrote:M-ai cam speriat Big White, puteam sa ma ma mai inaltz cu acvariul meu linist inca vreo 10 cm.
La lungimea de 2 metri nu cred ca era bine sa-l faci inalt de 60 cm. Cu atit mai mult cu cit ai folosit sticla romaneasca .


florin_niky wrote:Daca tot il fac de 15 mm pot sa ma duc pana la 2 m lungime?
Da. Chiar mai mult.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com