[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
MOR PESTII! ajutooooor!!!!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

fratilor, ajutati-ma care cum puteti ca am o mare problema:
da-ţi-mi nişte ideii că uite ce problemă mi s-a ivit:
am vândut acvariul cuiva din cunoscuţi (300 litri cu rechini, somni, carasi giganţi 400 gr ciclosoma severus etc) ff ieftin ?= 4,500,000. ideea e că au şi inceput să îi moară pestii: mai întâi ultimul scalar, apoi cilcosoma, apoi un caras cu capu' mare, portocaliu.
ce să facă?

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa fara sa reiasa exact din ce ai descris tu banuiesc ca ai golit acvariul, ca sa poti sa-l cari si banuiesc ca noul proprietar a si spalat foarte bine filtrele... => DECICLARE. Sa schimbe foarte des apa (cel putin 30 litri/zi apa statuta minim 24 ore sau macar tratata cu vreun declorinator acum in primele zile daca nu are apa pusa la statut). Sa dea mancare foarte putina.
Neaparat sa mai dea din pesti ca din ce ai descris tu acolo este o amestecatura de pesti si toti sunt mari, mancaciosi si c...ciosi.
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa conditioneze apa pe care o inlocuieste cu AQUTAN. Cred ca este vorba si despre un soc de temperatura, pe langa cel de pH.
[Yahoo!]
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

iniţial a luat de la mine 130 de litri din acvariul vechi. a spălat într-adevăr acvariul, filtrulşi pietrişul, dar a pus 1/3 din apa vecheşi după o zi a adus apă dintr-un iaz cu peşti din apropiere. au tot murit - nu mai are ce să mai dea din ei, că a rămas cu rechinii şi somnii. restul..........

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu ne mai miram
Ca el a facut-o nu il condamn, dar puteai sa-l atentionezi ce/cum sa faca sau daca nu stiai intrebai aici... dar inainte nu dupa
liviujosceanu
Member

Joined: 06/06/2004 00:45:45
Messages: 139
Location: Craiova, cv 9
IP:
Offline

man pai ce minte a avut el cand a luat apa din baltoaca aia ? acolo sunt tot felul de microbi ... cum poti sa bagi apa din iazuri in acvariu ?? si fara tratament
[Yahoo!]
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

pai mai bine punea apa direct de la robineta fara sa o lase 24 de ore sa iasa clorul din ea decat sa puna din "piscina" comunitara
cel mai bine sa se apuce sa schimbe o mare parte din apa dar cu apa

lasata 24 de ore cel putin

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

nici o shansa sa se mai salveze ceva
daca prin minune i-au mai ramas ceva in viata, sa ii tina in carantina, si sa dezinfecteze acvariul. spalat din nou tot, ca nu se stie ce a fost in balta aia.
si sa o ia de la capat cu ciclatul.
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

furnici wrote:....după o zi a adus apă dintr-un iaz cu peşti din apropiere. au tot murit - nu mai are ce să mai dea din ei, că a rămas cu rechinii şi somnii. restul..........

O fi scumpa rau apa pe la voi... Da' ce ce nu zisesi asa de la inceput? :o Lasi oamenii sa-si stoarca creierii si sa sara care mai de care cu sfaturi, ca apoi sa vii cu vestea cea mare. Vorba aia - lac sa fie, ca broaste sunt destule. Mai bine duce somnii si rechinii in iazul de unde a luat apa si scapa de probleme.
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

bine, măi dolly
tu ai fost cel mai tare cu sfaturile până acum
am putea face chiar un concurs cu sfaturile cele mai "practice"; sigur vei câştiga detaşat
mda
ce să mai spun acum după ce aţi sărit toţi
nu am ştiut, şi după ce m-ia yis că trăiesc peşti k lumea pe acolo am creyut că e mai bune aşa decât cu apa pe care o pusese el de la canal prima dată când i-a murit !"veteranul " acvaruizlui, un scalar de 2,4 ani şi ciclosoma. am creysut că e bine, dar se pare că m-am înşelat . numai io ştiu cum şi cât am crescut pestişorii ăia!!!!!!!
mda
tks anyway

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

man, trebuie sa intelegi un lucru .. apropo de apa de iaz...
e buna, e foarte buna chiar, dar pentru pestii autohtoni, al carorsistem imunitar nu e facut varza dupa generatii de reproduceri in acvarii "sterile" um sunt "pestii exotici" ..
daca pe un miner, il scoti din mina, si-l aduci la bucuresti, o sa exclame extaziat, "dom'le ce aer curat aveti aici, nu ca la mine in mina ... " cam asa e si cu situatia ta, dar pe dos ;)

mai spun o data , si cine are urechi, sa auda ..

APA DE ROBINET, NU FACE RAU LA PESTI DACA ESTE TURNATA CU DEBIT FOARTE MIC !!!!!!!

daca in set up-ul pe care ai reusit sa-l misti de la tine ( 130 l apa, plante , substrat, pesti) lasai sa se umple acvariul cu apa direct de la robinet, dar la un debit de aprox. 10l /20 min nu aveai nici o problema ( sau poate aveai, dar minora, si pestii treceau relativ usor peste ea)

sa nu te simti vinovat de moartea pestilor, ca nu de la tine li se trage, ci de la gestul monumental de a baga "apa din iaz" ..... dupa ce ca pestii erau stresati si "tulburati" de schimbare, le-a turnat pe cap o galeata de microbi, care i-a pus pe .. cu burta in sus ..
007
Unripe member

Joined: 23/06/2005 21:26:06
Messages: 3
IP:
Offline

furnici wrote:bine, măi dolly
tu ai fost cel mai tare cu sfaturile până acum

constat "musuroi" ca varsta(probabil 10-11 ani) nu-ti permite sa deosebesti femeile de barbati, dar acum , ca ai aflat ca dolly e fata, fii si tu mai politicos, ca umorul ei e de calitate, si posturile ei interesante. FII BARBAT ! furnice!

FA CEVA !
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

007 wrote:constat "musuroi" ca varsta(probabil 10-11 ani) nu-ti permite sa deosebesti femeile de barbati,

daca bagi o geana aici o sa observi ca presupunerea ta e falsa, daca intr-adevar poza apartine autorului

007 wrote: FII BARBAT ! furnice!

fizic , se pare ca este, metafizic...... mai are de ajustat pe ici pe colo ...
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com