[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
xifo galben incrucisat cu molly?  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
drilea
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2004 16:49:03
Messages: 201
Location: Voluntari Ilfov
IP:
Offline

Am primit de la cineva de curand 2 femele de xifo galbene. Respectiva persoana mi-a spus ca acestea au fost tinute cam o jumatate de an intr-un acvariu cu molly si ca au facut in nenumarate randuri pui. Este posibila o asemenea incrucisare ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

nu. au fost insamantate inainte de a ajunge in acvariul respectiv...asta daca sigur sunt xifo...

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
adrian_2oo5
Junior member

Joined: 28/12/2004 21:14:59
Messages: 82
Location: Bacau
IP:
Offline

xifo cu molli ?? nu am auzit ! sigur au fost fecundate inainte !!

am si eu xipho galbeni !! nu sunt incrucisati! sunt mai multe feluri in magazine !
[Email] [Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

In nici un caz xipho nu se incruciseaza cu molly.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

eu am auzit chair de xifo cu molly ...chiar rezultatele arata ca seaman cu ambele specii ..din cate stiu eu se poate ....inviata orice e posibil

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

fish_lover wrote:eu am auzit chair de xifo cu molly ...chiar rezultatele arata ca seaman cu ambele specii ..din cate stiu eu se poate ....inviata orice e posibil

E clar - esti Gica contra. 3 oameni afirma contrariul, iar tu nu si nu. Hai sa postam ca sa ne aflam in treaba. Nu vreau sa te iau acum la bani marunti si sa-mi faci o demonstatie pur stiintifica, ca nu stiu pe unde ai scoate camasa. I-ai obtinut tu? Pune o poza si ai sa primesti laudele cuvenite. Altfel, abtine-te.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

fish_lover wrote:eu am auzit chair de xifo cu molly ...

Mai, sa fie, ce urechi bune ai de auzisi asa ceva.
Eu cred ca, de fapt, ai auzit de xipho cu PLATY, da' i-ai incurcat putin.
Platy e Xiphophorus maculatus. Cum ar veni, tot un helleri da' cu pete negre pe corp. Multe exemplare sunt atat de patate incat sunt negre aproape ca un molly:

image

Probabil ca asa ceva avea in acvariu si persoana la care se refera drilea.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

... ....mmm...sa va zic povestea despre xifo&molly.....mi-a aratat mai demult un "domn" un peste orange cu pete megre si in unele parti chiar negru ...era o femela de xifo incrucisata cu un moll...cel putin asa zicea el si din cate se vedea era chiar asa...deci ii impartasesc si eu ideea...adik why not ? ottul e posibil in viata...stiti voi ca nu se poate (acum o sa ma intrebati dak stiu eu dak se poate) n-aeti de unde sa stiti "doar pe baza studiilor stiincifice" trebuie sa ganditi dincolo de aparente ca doar nu suntem roboti programati dupa un program ... asa ca eu imi sustin punctul de vdr si spun ce-am vazut ....inca ceva...amintiti-va de pestele ala care a aparut acum vreo 360 mil ani in urma si se spunea ca a disparut in Jurrasic odata cu dinozaurii...asa-i ca s-a descoperit recent (prin secolul XX) dovada faptului ca acel peste mai exista si specia a continuat sa existe chiar dak se spunea ca disparuse ...acum trageti si voi concluziile ....fara suparare ... :p

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

acum pe bune ..eu ma duc la biblioteca si ma documentez ..da' sa stiti ca chiar dak o sa gasesc ca nu se poate eu tot o ss-o tin pe-a mea ... pt ca nimeni n-are de unde sa stie ,nici cei mai mari biologi si zoologi ..asta-i parerea mea ...fiecare cu a lui ...once again ...fara suparare

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

poate ca Dalles are dreptate...sau poate nu ..su poate da ...

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

fish_lover wrote: ... ...." un peste orange cu pete megre si in unele parti chiar negru ...era o femela de xifo incrucisata cu un moll...cel putin asa zicea el si din cate se vedea era chiar asa...


cred ca era vorba de ceva ce pe vremuri PARCA se numeau tuxedo...
o imbarligatura de xifo-platy-molly, destul de aratoasa, dar sterila din cite am inteles.
ceva de genul asta?
http://akva.ppweb.biz/obrazky/xiphophorus_maculatus.jpg
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

nop..nu arata asa ...sunt doar orange cu negru ...cred ca mai degraba e ce a zis Dalles ....

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

fish_lover wrote:....fara suparare ... :p
...fara suparare ti-am inchis si eu topicul ca ai luat-o pe aratura la greu :p

fish_lover wrote:....http://akva.ppweb.biz/obrazky/xiphophorus_maculatus.jpg

Imaginea ta ne prezinta un platy papagal Xiphophorus variatus peste care s-a intervenit cu plati negru Xiphophorus maculatus.
Nici un xifo...nici un "moll" :-)
Nu incape nici o indoiala...e un peste pe care-l lucram la greu pppaaa vremea lu Dibaciu. Varietatea prezentata in poza ta nu se prea gasea iar cand mai disparea sau se consangvinizau mai interveam fie cu platy negru fie cu papagal in functie de ce vroiam sa scoatem. Cei mai batrani din piata stiu sigur, ca nu eu am patentat metoda

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com