[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebare despre echipamentul de iluminat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
culturystul
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/10/2008 18:19:44
Messages: 80
Location: craiova
IP:
Offline

Salut

mai vin cu o intrebare in ceea ce priveste protectia / gradul de siguranta al unui echipament de iluminat ( neon) pe care tocmai l-am achizitionat si vreau sa-l montez in acvariu...

deci treburile stau in felul urmator:
pana acum nu aveam lumina la acvariu, pt. ca nu am ( inca) plante si nu m-a interesat aspectul asta dar am luat ieri , de la un magazin de electrice ( nu de la unul de acvaristica ), un neon de 18 W , ca lungime are cam 70 cm .. pe care am de gand sa-l lipesc de partea inferioara a geamului ( capacului) la acvariu, tinand cont de faptul ca la acvariul meu, care are o inaltime de 55 cm, ramane gol cam 12 cm...

neonul respectiv este unul etans, cu carcasa din plastic, dar totusi am dubii sa-l bag acolo lipit de capacul acvariului pe interior, tinad cont ca va ajunge cam la 1-2 cm de suprafata apei, si ca in acvariu am carasi care poate stiti , mai plescaie apa..

si vreau sa va intreb si pe voi daca exagerez eu din punct de vedere al protectiei la curentare sau e necesar, asa cum am de gand , sa fac o 'cusca' din sticla in jurul neonului, pentru o protectie 'de curentare' suplimentara...

precum am spus, echipamentul este din plastic, aparent neonul in sine nu ar veni in contact cu apa

astept sfaturile voastre :help:
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Acel neon sa inteleg ca este intr-o carcasa de plastic.
Dupa mintea mea, ce-mi veni acuma pe moment, as avea de ales din 2 variante:
-iau banda izolatoare si dau de vreo 3-4 ori pe marginea capacului carcasei (cred ca are un capac, nu?) Pe acolo te temi ca ti-ar putea intra apa.
-silicon. La fel, de jur imprejurul capacului.
Dar pentru o mai buna stimulare a imaginatiei creatoare, vino cu ceva detalii constructive sau cu o poza
Oricum, mare atentie atunci cand te joci cu o sursa de curent pe langa apa.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
culturystul
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/10/2008 18:19:44
Messages: 80
Location: craiova
IP:
Offline

pai el are o garnitura care pare bunicica.. am dat pe el 50 Lei fara neon si fire.. tinand cont ca erau modele si la 25 lei ... deci as zice ca e un model mai bine 'facut'.. pe el zice ca e pt medii 'umede'...
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Fa o proba, ca nu te va minti. Baga-l in apa si vezi ce se intampla. Si vezi sa nu fie bagat in priza, sa vorbim de tine la trecut . Serios acum: Fara neon, starter si ce-o mai avea el (ca sa nu le avariezi), fa-i o proba de chiuveta. Si actionezi in consecinta.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
culturystul
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/10/2008 18:19:44
Messages: 80
Location: craiova
IP:
Offline

am pus niste poze aici: http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=1197

sper sa intelegeti despre ce e vorba in ele, ca nu sunt foarte clare :p
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

M-am lamurit. Io cred ca este ok, dar pt mai multa siguranta baga-i niste silicon. Nu in imbinare, pe garnitura, ca n-o mai desfaci neam. Ci doar putin pe margine, sa poata fi dezlipit la nevoie. Personal asa as face. Dar cum faci cu droserul ca se va cam incinge. Si la carasii tai...

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
culturystul
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/10/2008 18:19:44
Messages: 80
Location: craiova
IP:
Offline

pai droserul e inauntru.. i-am facut proba si am vazut ca se incalzeste, dar nu foarte rau...
[Yahoo!]
culturystul
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/10/2008 18:19:44
Messages: 80
Location: craiova
IP:
Offline

apropo... neonul e de 18 W la acvariu de 105 litri net... si cand l-am aprins mi s-a parut f puternic.. iar din cate am vazut pe aici, ca trebuie 0.5 W per litru , ar fi trebuit unu de 50 W care cred ca ar fi fost foarte foarte luminos...

oricum... acum nu am plante, dar vreau sa iau , anubias - ca am inteles ca merge la carasi si ca nu-i trebuie substrat ( corect ? )... si cred ca ajunge neonu' asta de 18 W nu?
[Yahoo!]
culturystul
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/10/2008 18:19:44
Messages: 80
Location: craiova
IP:
Offline

ReBella wrote:Ti-ar trebui macar 2 neoane de 18...insa trebuie sa aiba spectru dedicat plantelor,nu orice neon este bun.Pe al tau ce scrie ? Banuiesc ca e un 765,cu care vei avea mult de furca cu algele.


da parca asa scrie pe el ( nu pot sa ma uit pt. ca e siliconu' la intarit) ...in cazu' asta ce mi-ar trebui, ca sa nu am alge? eu as lua ceva cu tenta albastra..
[Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Eu personal iti recomand Phillips Aquarelle. Nu e dezastruos nici pentru plante si scoate frumos in evidenta culorile pestilor.

Yeeee, am facut o suma rotunda de postari - 512.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com