[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Neon fara coada  XML
Forum Index » Characidae
Author Message
gabriel77
Junior member

Joined: 13/01/2009 22:50:33
Messages: 11
Location: bucuresti
IP:
Offline

Am cumparat 8 neoni mici iar a doua zi am observat ca unul avea inotatoarea caudala lipsa - parca era muscat. Seara a disparut, ascunzandu-se in decor, apoi a mai aparut putin, de vreo doua ori in cateva zile, facand fata cu greu curentului de apa. Cred ca se ascunde in continuare.

Poate fi o boala? Daca e muscat, ii mai poate creste coada la loc? Ce sa fac cu el? (daca il mai gasesc...)

Acvariul are 126 litri, populat cu 8 neoni, 2 corioras, 2 ancistrus, 4 Hemmigramus Bleheri, 4 Hypersobrycon flammeus si 4 H. pulchiprinis - toti mici. Unii din cei 8 Hypersobrycon par agresivi - se tot alearga, ii mai alearga si pe neoni.
Multumesc anticipat
gabriel77
Junior member

Joined: 13/01/2009 22:50:33
Messages: 11
Location: bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru sfat. Am dat toti "Hyphessobricon"-ii, erau sgresivi. I-am inlocuit cu Rasbora H - foarte pasnici si jucausi (intre ei). S-a facut pace in bazin imediat. La scurt timp a re-aparut neonul fara coada, cred ca era si terorizat. Si ceilalti incepusera sa fie terorizati.
Coada nu pare sa-i creasca, cred ca era muscat din magazin, nu m-am uitat cu atentie cand l-am luat. Daca-i creste- cu atat mai bine, dar pare ca se descurca si asa.
 
Forum Index » Characidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com