[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Caras auriu - cadou de Craciun- cum ingrijesc  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Georgel
Junior member

Joined: 25/12/2008 14:08:11
Messages: 8
Location: Romania
IP:
Offline

Bine v-am gasit pe forum.
Am primit cadou de Craciun un acvariu [bol, rotund, cum sunt in desene animate :d] cu un pui de caras auriu. Cine mi-a luat cadoul a spus ca cei de la magazinul de animale au spus ca fiind un singur peste nu trebuie aparat dintr-acela ce oxigeneaza apa. De asemenea au afirmat ca rezista si la temperatura camerei.
Acum vin cu cateva intrebari pentru voi. Este adevarat ce au spus cei de la magazinul de animale? La cat timp trebuie schimbata apa avand in vedere ca nu este oxigenata de un aparat? Ce fel de apa trebuie pusa? Fiarta, nu cred, pentr ca ar iesi tot oxigenul din ea. Gasesc o planta care sa o pun si sa oxigeneze apa? Despre mancare este ceva ce ar trebui sa stiu? Este primul meu peste si nu ma pricep atat de bine, am inteles ca se fac destul de grasi acesti carasi aurii.
Orice sfat este bine primit.
Va multumesc si Craciun fericit tuturor!
Georgel
Junior member

Joined: 25/12/2008 14:08:11
Messages: 8
Location: Romania
IP:
Offline

am vrut sa editez primul post dar se pare ca nu se poate. ce am vrut sa mai intreb, se poate in aceleasi conditii [bolul nu este chiar asa de mare, 8-9 litri cred] sa ii mai cumpar un prieten? sa fie 2 pestisori aurii ?
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

Georgel wrote:am vrut sa editez primul post dar se pare ca nu se poate. ce am vrut sa mai intreb, se poate in aceleasi conditii [bolul nu este chiar asa de mare, 8-9 litri cred] sa ii mai cumpar un prieten? sa fie 2 pestisori aurii ?


problema e ca poate nu o sa se inteleaga si de aceea cred ca e mai bine sa cumperi inca vreo 4-5 bucati. in cel mai rau caz se formeaza doua-trei gasti.
si e bine ca ii tii in bol pentru ca pestii tot o sa se nvarta pe langa geam si nu o sa-si dea seama ca trec de doua ori prin acel loc. o sa se simta ca la mama acasa.

Acvariul meu
[Yahoo!]
Georgel
Junior member

Joined: 25/12/2008 14:08:11
Messages: 8
Location: Romania
IP:
Offline

bilti wrote:
problema e ca poate nu o sa se inteleaga si de aceea cred ca e mai bine sa cumperi inca vreo 4-5 bucati. in cel mai rau caz se formeaza doua-trei gasti.
si e bine ca ii tii in bol pentru ca pestii tot o sa se nvarta pe langa geam si nu o sa-si dea seama ca trec de doua ori prin acel loc. o sa se simta ca la mama acasa.


hmm..cred ca ar fi prea multi pesti intr-un singur bol ..
ce am observat, ce mi se pare mie ciudat, in comportamentul pestelui. se tot invarte pe acolo, am inteles ca sunt pesti activi aceasta specie. si tot din cand in cand se ridica la suprafata si "plescaie" apa din buze, ca si cum ar "respira", scoate o bula , face pestele recul si o ia de la capat...
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nici sa nu te gindesti sa tii un peste - indiferent ce specie ar fi el, intr-un bol.

Iar unui caras, chiar daca acum o fi micut, gindeste-te ca va creste. Si va ajunge la dimensiuni considerabile. Acvariul trebuie sa aiba 50l si o pompa de aer serioasa, pentru ca fac multa mizerie. Plante - cea mai indicata este Anubiasul. Acesta nu se ingroapa in substrat, ci se prinde cu lita (firul acela pe care il folosesc pescarii) de o piatra necalcaroasa. Testul cu piatra il faci in modul urmator - torni o picatura de otet si, daca nu "bolboroseste", inseamna ca e buna si o poti folosi cu incredere.

Cit despre cei de la pet-shop...ma abtin deocamdata sa comentez. Nu de alta, dar e Craciunul totusi.
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Am o intrebare mai degraba pt Haruko, ce a scris biliti mie mi se pare la misto dupa standardele care le-am invatat despre pesti tot de pe acest forum, dar vad ca e membru de baza si nu imi pot permite, deci era o gluma si nu m-am prins ?

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

eugen.popp wrote:deci era o gluma si nu m-am prins ?


nu e o gluma ! am vrut doar sa vad daca a citit ceva de pe forumul asta. daca dai un search legat de numarul pestilor in acvariu gasesti o multime de posturi care te pot lumina.

nu chinuiti pestii!

Acvariul meu
[Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

pai cred ca este evident ca nu a citit nimic de pe forum, chiar a si zis ceva de genul ca nu stie nimic, a primit pestele nu si l-a cumparat el, noroc ca toate magazinele sunt inchise azi, ca poate isi cumpara alti 3-4 pesti. smilie

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eugen.popp wrote:Am o intrebare mai degraba pentru Haruko..

Te rog! :-) Daca stiu si pot, iti voi raspunde cu placere!

@georgel - apa nu se fierbe. Se tine 2-3 zile in vase cu deschidere larga sa iasa clorul din ea. Nimic de de ce tine de un acvariu nu se fierbe sau nu se spala cu apa calda. Daca in loc de piatra preferi buturugi, mopani sau mangrove esti liber sa alegi ce iti face cu ochiul. Dar pentru acestea, repet, uita din bolul din desene animate. Iar un caras singur nu pateste nimic daca este ingrijit cum trebuie. Nu sunt pesti de cird, ca neonii, de exemplu, care se simt in siguranta de la 6 in sus.
Georgel
Junior member

Joined: 25/12/2008 14:08:11
Messages: 8
Location: Romania
IP:
Offline

@eugen.popp ai spus "noroc ca toate magazinele sunt inchise azi, ca poate isi cumpara alti 3-4 pesti." . Da, stiu, hai sa ne batem joc de incepator. Daca poate ai fi citit cu atentie ce am scris eu , ai fi observat ca i-am raspuns, amabil "hmm..cred ca ar fi prea multi pesti intr-un singur bol .. ", deci nu aveam de gand sa mai cumpar 3-4 pesti.

Acest acvariu l-am primit cadou, ca un cliseu, bol cu castel si caras auriu, nu? Din cate am citit pe net toti recomanda sa nu fie folosit acvariu bol. Mi se pare oarecum corect. Totusi pana imi voi cumpara un acvariu , parca imi recomandase cineva 50 L , la cat timp trebuie sa ii schimb apa pestisorului pentru a avea oxigen cat ii trebuie?
In rest, voi veni cu alte intrebari, daca vor mai fi , dupa ce voi achizitona un acvariu.
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

pune niste apa la declorinat (o lasi peste noapte intr-o oala) si inlocuiesti in fiecare zi de doua ori cam o treime din apa din bol.
asa sunt sanse mari sa reziste carasul pana ii cumperi un acvariu potrivit.

cat de mare e pestele si cati litri are bolul?

daca nu are oxigen o sa vezi ca sta numai la suprafata (acu, la un bol, daca se baga doar cativa cm mai jos deja e pe fundul apei).

acum intelegi de ce nu prea agreeaza lumea bolurile si in cazurile astea evita chiar si sa dea sfaturi.

Acvariul meu
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Georgel wrote:
Acest acvariu l-am primit cadou, ca un cliseu, bol cu castel si caras auriu, nu? Din cate am citit pe net toti recomanda sa nu fie folosit acvariu bol. Mi se pare oarecum corect. Totusi pana imi voi cumpara un acvariu , parca imi recomandase cineva 50 L , la cat timp trebuie sa ii schimb apa pestisorului pentru a avea oxigen cat ii trebuie?
In rest, voi veni cu alte intrebari, daca vor mai fi , dupa ce voi achizitona un acvariu.


Da, eu iti recomandasem un acvariu de min 50l. Cit de mare este bolul? Cit despre intrebari, poti pune ori de cite ori ai cite o nedumerire, ca nu e nici o suparare. :-)

Dar vezi cum schimbi apa - nu pe toata odata. Daca ai un furtun, tragi cu gurita ceva apa si sifonezi fundul bazinului cam 1/3 la 2-3 zile. Restul va fi fi completat cu apa tinuta in vase cu deschidere larga sa iasa clorul din ea, tinuta minimum 2 zile. Asta pina iti vei lua un acvariu si un filtru performant. Sa speram ca vei gasi miine. Si ai mare grija la temperatura apei - sa fie aceeasi cu cea pe care o schimbi, altfel ii produci un soc si adio caras.

Mincare speciala pentru carasi exista, dar maninca cu placere si sprirulina pentru pesti, si mazare fiarta si decojita - citeva bobite odata sau de doua ori pe saptamina. Il ajuta la digestie. Nu-l invata "gurmand", ca nu-i face bine deloc. Si va "cersi" mincare ori de cite ori te va simti in preajma acvariului.
Georgel
Junior member

Joined: 25/12/2008 14:08:11
Messages: 8
Location: Romania
IP:
Offline

bilti wrote:
cat de mare e pestele si cati litri are bolul?

8 litri , dar pestele este doar un pui.
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

sau poti sa-ti faci-cumperi un acvariu de 200L, un filtru serios si poti creste 4-5 carasei, care vor creste mari si frumosi, acvariul va arata de 100 de ori mai misto ca un bol obosit.

Don't force it ... Get a larger hammer.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihai86 wrote:sau poti sa-ti faci-cumperi un acvariu de 200L, un filtru serios si poti creste 4-5 carasei, care vor creste mari si frumosi, acvariul va arata de 100 de ori mai misto ca un bol obosit.


Imi dai voie sa te contrazic? Intr-un acvariu de 200l poti creste cca 3 carasi. Asta daca vrei sa se dezvolte frumos si normal, nu sa ramina pitici din lipsa de spatiu.

Si nu inteleg de ce majoritatea fac cadouri carasi, care nu sunt pesti pentru un incepator. Si mai ales cuiva care nu stie nimic sau aproape nimic despre acvaristica.

Carasii, asa de draguti si dragalasi cum par la prima vedere , nu sunt usor de intretinut. Una e cind ii vezi inghesuiti intr-un bazin la un magazin si alta e cind ii cresti tu insusti. E o mare diferenta!

@Georgel - te rog frumos sa nu te simti ofensat, ca nu ai de ce. Ba chiar e apreciat gestul tau ca te intereseaza viata acestui animalut si ca vrei sa ii oferi conditiile necesare cresterii si ingrijirii sale. Noi te vom ajuta cum vom putea, fara mistouri sau glume deplasate, pentru ca nu le meriti.
Georgel
Junior member

Joined: 25/12/2008 14:08:11
Messages: 8
Location: Romania
IP:
Offline

@Haruko Nu sunt ofensat, poate am inteles si eu gresit. Ideea cadoului imi place , intr-adevar nu e chiar asa de practica, dar a fost destul pentru a ma initia in acvaristica... Uite asa am acum si eu pretext pentru a cumpara un acvariu, pentru a ma documenta si sa am parte si eu de ceva carasei frumosi .
Multumesc mult pentru sfaturi .
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Georgel wrote:@Haruko Nu sunt ofensat, poate am inteles si eu gresit. Ideea cadoului imi place , intr-adevar nu e chiar asa de practica, dar a fost destul pentru a ma initia in acvaristica... Uite asa am acum si eu pretext pentru a cumpara un acvariu, pentru a ma documenta si sa am parte si eu de ceva carasei frumosi .
Multumesc mult pentru sfaturi .


Slava Domnului! :-) Daca ai stii citi fac scandal pentru ca primesc un sfat bine intentionat...si cite jigniri ne luam pe nedrept doar pentru ca vrem si noi sa ajutam la rindul nostru, asa cum si noi am fost ajutati odata... In fine..

Dar ai retinut ca daca vrei carasi mai multi, iti trebui si acvariu si fltru pe masura ...pe masura Fa rost de astea mai intii si apoi citeste cu mare atentie Ghidul incepatorului, Ciclul azotului si Volumul acvariului si numarul pestilor.

Cu alte intrbari te asteptam. Si ar fi mai bine sa intrebi aici, inainte de a cumpara.

Succes! :-)
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

@Haruko, din pacate ai dreptate...

Am o cunostinta psiholog si mi-a zis: "Daca vrei sa iti faci pe cineva dusman, fa-i un bine pe care nu si-l doreste!", problema nu este cand vin sfaturi de la tine din ce am observat eu in scurta perioara pe care am petrecut-o pe acest forum, pt ca tu ai un portofoliu impresionant la status, este cand altii fac misto de incepatori, cum am intervenit eu mai devreme, nu foarte inspirat ca tot pe mine s-a suparat Georgel, la faza cu sa isi mai cumpere si alti pesti...

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eugen.popp wrote:@Haruko, din pacate ai dreptate...

Am o cunostinta psiholog si mi-a zis: "Daca vrei sa iti faci pe cineva dusman, fa-i un bine pe care nu si-l doreste!", problema nu este cand vin sfaturi de la tine din ce am observat eu in scurta perioara pe care am petrecut-o pe acest forum, pentru ca tu ai un portofoliu impresionant la status, este cand altii fac misto de incepatori, cum am intervenit eu mai devreme, nu foarte inspirat ca tot pe mine s-a suparat Georgel, la faza cu sa isi mai cumpere si alti pesti...


Stai ! Am o vaga impresie ca Georgel nu s-a suparat pe nimeni! :-) Nu a facut nimic rau ca a pus o intrebare de bun-simt si fiecare a raspuns cum a stiut mai bine! Multi nu au ascultat sfaturile noastre si tot ei si pestii lor au avut de suferit
Georgel
Junior member

Joined: 25/12/2008 14:08:11
Messages: 8
Location: Romania
IP:
Offline

Are dreptate Haruko, nu m-am suparat pe nimeni.
Singura neintelegere a fost faptul ca, mi s-a parut , ca [prea multi de "ca"] eu unul tot as fi cumparat 3-4 pesti chiar daca am raspuns frumos "hey..mi se par prea multi pesti pentru un singur bol ". Si ziceam ce, dom'le par chiar atat de prost, oarecum ofensat, dar nu e mare lucru .
Nu te teme, chiar nu sunt suparat pe nimeni, ar fi culmea, si chiar sunt recunoscator pentru raspunsurile oferite.
Voi citi in continuare ghidul incepatorului si celelalte articole sa fiu si eu la curent cu cele ale hmm... acvaristilor
Cat despre incepatorii de pe forumuri si cei cu experienta , vor fi mereu conflicte, si nu ma refer aici, ma refer in diferite forumuri cu diferite teme. Am fost si de o parte si de alta si in mare vina difera de la situatie la situatie, nu sunt doar incepatorii sau "experimentatii" de vina, e de vina doar umanul ca absurd...
La multi ani tuturor ! [in caz ca nu mai apuc pana atunci sa intru pe forum].
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com