[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
CAPAC DIN RIGIPS  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Poll
Ce solutie recomandati?
1. Parinti adoptivi 62 31% [ 29 ]
2. Hranire artificiala 48 24% [ 22 ]
3. Lasa-i in pace ca se descurca ei, si mai depun peste 5 zile 90 45% [ 42 ]
Total Votes : 93
Author Message
drilea
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2004 16:49:03
Messages: 201
Location: Voluntari Ilfov
IP:
Offline

Aceasta idee mi-a fost sugerata de catre cineva de pe acest forum. Credeti ca poate iesi ceva ? Astept si sugestiile voastre legate de aceasta idee.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

a dimensiunile alea poti sa il faci din ce vrei tu... (pal, ceva de plastic (imi scapa denumirea))

deschide un paint si fa cateva schite pana te declari multumit.
eventual le supui atentie forumului.

uite ceva facut in 1 min. scuze de calitate, a fost facuta pe fuga extrema.

aici

mai uita-te si pe http://oldforum.acvariu.ro/ , din pacate pe acolo nu cred ca o sa mai gasesti poze la ele.
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am votat cu nu si la repezeala vreu sa dau cateva explicatii:
- capacul trebuie sa indeplineasca cateva calitati dintre care enumar doar: sa reziste la umezeala si sa fie usor de manevrat. Aceste calitati nu le indeplineste rigipsul.
Rezistenta la umezeala: chiar daca este din cel verde zis si rezistent la umezeala, este vorba de umezeala din zidarie nu de umezeala directa. Oricat vei incerca sa il acoperi ce vei face pe muchii??? Iti spun eu sigur ca te vei chinui sa "acoperi" porozitatea acestor zone...
Usor de manevrat: un obiect zic eu ca este usor de manevrat atunci cand stiu sigur ca este construit bine si rezistent si oricum il apuc si il manevrez nu cedeaza... Eu personal nu prea vad cum o sa tina imbinarile. Si daca sti ca nu prea tin ce vei face: in loc sa il manevrezi singur, de frica sa nu se rupa, vei apela sa te ajute si altcineva...
Sa discutam si de capac rabatabil si balama? Pai cedeaza in timp cele prinse in lemn dar cele prinse in 10mm de gips...

La prima vedere pare o solutie ieftina si usor de facut. Dar pentru ce o fac? O fac sa ma tina si sa-si serveasca scopului. Si daca repet de 10 ori ceva usor de facut mai bine fac o singura data ceva mai greu... Stiu ca este greu de acceptat dar totusi vorba ca suntem prea saraci pentru a lua lucruri foarte ieftine se aplica de multe ori si in acvaristica...
Fa un calcul cat ar costa sa faci capacul din PAL. Faci schita, faci necesarul de placi care rezulta, mergi la un deposzit de materiale de constructii care face si taieri cumperi PAL-ul ei il taie si il cantuiesc, vi acasa si strangi 30 de holtzsuruburi si este gata... Ei bine, da, mai trebuie sa cumperi balama, corp neon, fire, etc. dar astea le-ai fi cumparat oricum...
(spre exemplu Darell cu avantajul ca sunt mai ieftini dar nu poti cumpara decat foaie intreaga sau Bricostore parca care este mai scump dar vinde exact cat vrei)
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

are dreptate Lucian. si as mai adauga ca dupa un timp, chiar daca fol rigips verde, din cauza umezelii iti apare si mucegai, destul de inestetic si greu de scos. am avut si eu o asemenea ezperienta, nu cu capac ci pur si simplu aveam o placa pusa in spatele rastelului de acvarii ca sa protejez peretele.

cel mai comod si ieftin este un capac din pal sau, poti sa-l faci din plastic - COMATEX (firma mons medius iti taie la dimensiunile dorite materialul).
[Email]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am facut putina curatenie.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Nu cred ca o sa arate bine indiferent cat te-ai stradui. De asemenea nu cred ca va rezista foarte bine in timp. Am votat nu.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com