[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Robinetul din comertz ?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
ali
Member
[Avatar]

Joined: 26/08/2003 14:49:25
Messages: 110
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa va spun povestea . Un tomberon de filtru extern canistra (BaoLai) (BaNuOLai) (nu sunt necesare detaliile pentru ca s-a comentat destul pe tema asta) A binevoit un robinet sa se debaraseze de pirghia de inchidere-deschidere . Suna cam ciudat fara ea( mai ales cind trebuie curatat filtrul)
Solutia este 3 . Alt robinet de plastic . Scos furtunul de IN din acvariu pentru a evita scurgerea apei . Sau un robinet clasic de apa ??????????

Intrebarea este : Ce efecte nocive poate provoca acel robinet ? Modifica semnificativ chimismul apei ?
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gasesti robinete cu bila din plastic la magazinele Gardena...
Se pot utiliza si robinete normale din inox (cred ca esti constient prin cate vane trece apa pana sa ajunga la tine...) dar sunt grele si greu de manevrat cand sunt racordate la furtune in ambele capete.
Dragosman
Moderator
[Avatar]

Joined: 05/03/2003 00:58:04
Messages: 594
Location: Bucuresti - Iancului
IP:
Offline

Lucian wrote:Gasesti robinete cu bila din plastic la magazinele Gardena...


Robineti de plastic la Gardena:
- 1/2'' - 320.000 lei
- 3/4'' - 410.000 lei

E doarte posibil ca ambele dimensiuni sa fie cam mari pentru ce ai tu nevoie... eu doar de astea m-am interesat. Daca ai nevoie de lamuriri suplimentare - tel: 323.32.54. Dar nu le spune la ce folosesti robinetul...ca-i bagi rau in ceata.... nu inteleg cum produsele lor pot si folosite si la altceva! )

Apropos.... stie cineva si o altra sursa/varianta pentru robineti integral din plastic? Ma cam ustura-n portofel preturile lor...

In Aquarium Veritas!
[Email] [Yahoo!]
ali
Member
[Avatar]

Joined: 26/08/2003 14:49:25
Messages: 110
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa lamurim 2 probleme :
1. Solutie pentru montarea celor de inox se gaseste .(ideea era de compatibilitate)
2. Pentru cele de plastic de asemenea exista rezolvare : La Amzei am intrebat si ..... pe la inceputul lui August o sa aduca piese de schimb(rezerva) (adica sigur robineti ) . Insa ma intrebam daca mai exista si alte variante ajutatoare .(eventual mai repede)

Multzam pentru raspunsuri si informatii .
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com