[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
betta cel agresiv o ia pe carca de la xipho !!! cum asa ?  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
iomaster
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/12/2008 18:21:22
Messages: 17
Location: Pitesti
IP:
Offline

Salutare tuturor pasionatilor de acvaristica de pe forum !
Am si eu o problema de compatibilitate sa-i spunem cu pestisorii din acvariu si intru-cat sunt incepator in domeniu ( am acvariu numai de vro' 2 saptamani si nu am mai avut alt acvariu inainte ) as vrea sa va prezint situatia din acvariul meu care nu e tocmai " roz ". Am cumparat un acvariu mic de vro' 20 de litri cu toate cele filtru submersibil , pompa aer , incalzitor , termometru etc. si dupa ce am facut ciclarea fortata cu solutie Safe Start de la o firma din domeniu ( nu dau nume pentru a nu face reclama ) am cumparat niste pestisori adica 2 guppy , 2 zebre , 2 molly si 2 xipho . Toate bune si frumoase timp de 2 saptamani : zebrele foarte vioaie se alearga tot timpul in acvariu , un mascul de guppy se tot tine dupa o femela de xipho ( care cred ca e bortoasa ) si nu lasa pe nimeni sa se cam apropie de ea iar ieri am cumparat de la un pet shop evident un mascul de betta . Acum incep sa apara problemele la nici o jumatate de ora dupa ce l-am pus in acvariu a inceput sa fie ciupit intr-una de inotatoarea cea mai proeminenta (lunga) de catre femela presupusa bortoasa de xipho care pur si simplu nu-l lasa in pace 1 minut si nu am avut alta solutie decat sa-l mut pe betta peste noapte intr-un bol ca imi era teama sa nu-i gasesc facut franjuri a doua zi . L-am bagat astazi in acvariu de proba si tot asa dupa un timp scurt femela de xipho e la fel de rea si mai nou s-a molipsit si masculul de xipho care i s-a alaturat amandoi ciupind-ul pe frumosul betta . Ce sa ma mai fac cu ei ca nu imi vine sa renunt la betta dar nici sa-i omor cu buna stiinta pe xipho nu pot . De control am scos ambii xipho din acvariu si vad ca nu se mai ia nimeni de betta acum adica ceilalti pesti nu il baga in seama . Ce se intampla ? e normal ca xipho sa-l atace pe betta ???
Va multumesc !
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ai bagat cam multi pesti care nu se potrivesc intr-un acvariu mult prea mic. Asta genereaza stres, stres care genereaza anomalii de comportament. Ar fi bine sa renunti la xipho, molly si la zebre, un acvariu de 20 litri e prea mic pentru ei. Chiar daca reusesti sa-l echilibrezi, vor suferi din cauza spatiului mic.

Poze: smilie ... Poze cu plante
danyer
Member

Joined: 11/04/2002 15:58:21
Messages: 124
Location: Bucuresti, Hala Traian
IP:
Offline

Porcu wrote:... Asta genereaza stres, stres care genereaza anomalii de comportament. ...


Subscriu si adaug, "stress care reduce imunitatea pestilor, imunitate redusa care cauzeaza boli, boli care cauzeaza moarte".
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

iomaster wrote: vad ca nu se mai ia nimeni de betta acum adica ceilalti pesti nu il baga in seama .


Dar o sa ii bage el in seama pe guppy, sau pe zebre Stii cum ii fac fac cu ochiul? :jajaja: Asta pentru simplu motiv ca le confunda coditele cu hrana vie.

Ia si tu un acvariu mai mare si baga specii compatibile, ca altfel nu o vei scoate la capat.
iomaster
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/12/2008 18:21:22
Messages: 17
Location: Pitesti
IP:
Offline

Multumesc fiecaruia de opinie !
Momentan am rezolvat partial situatia in sensul ca am luat un Kit special ( Marina Betta Kit) pentru pesti Betta in care l-am pus pe Betta si am eliminat conflictul iar situatia a devenit calma ca inainte asta pana ma hotarasc sa tin numai o specie in acvariu si asa probabil cativa pestisori dar problema e ca atunci cand vreau sa renunt la un peste din acvariu nu am unde sa-l duc ca la magazine nu-l primesc si atunci e complicat iar cunostinte care sa mai aiba acvariu nu am momentan ?!
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

iomaster wrote:...dar problema e ca atunci cand vreau sa renunt la un peste din acvariu nu am unde sa-l duc ca la magazine nu-l primesc si atunci e complicat iar cunostinte care sa mai aiba acvariu nu am momentan ?!


Dar ai incercat sa-i duci la un alt magazin, in afara de cele de unde i-ai cumparat? :jajaja: Daca zici ca nu mai ai pe nimeni care sa vrea sa mai adopte un sufletel, asta inseamna ca nici bani pe ei nu mai vrei. Corect? Si ai putea sa le spui ca te-a trimis Mosu cu un dar drept rasplata pentru munca depusa de angajati.

Eu nu ii inteleg pe oamenii astia...vad cu ochiul liber ca pestele e sanatos si totusi il refuza. Si asta cind l-ar putea vinde dublu fata de valoarea lui initiala... Nu au spirit de comercianti, asta e clar. smilie
iomaster
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/12/2008 18:21:22
Messages: 17
Location: Pitesti
IP:
Offline

Haruko wrote:...Dar ai incercat sa-i duci la un alt magazin, in afara de cele de unde i-ai cumparat? :jajaja: Daca zici ca nu mai ai pe nimeni care sa vrea sa mai adopte un sufletel, asta inseamna ca nici bani pe ei nu mai vrei. Corect? Si ai putea sa le spui ca te-a trimis Mosu cu un dar drept rasplata pentru munca depusa de angajati.

Eu nu ii inteleg pe oamenii astia...vad cu ochiul liber ca pestele e sanatos si totusi il refuza. Si asta cind l-ar putea vinde dublu fata de valoarea lui initiala... Nu au spirit de comercianti, asta e clar. smilie


La alt magazin nu am incercat ca sa fiu sincer dar o sa intreb si in alta parte sa vad daca sunt " la fel de dispusi " sa-l primeasca inapoi sau sa-i primeasca inapoi (daca sunt mai multi ) . Motivul invocat de vanzator : ca vezi Doamne poate e bolnav pestele etc. etc. Normal ca fara pretentii financiare i-as fi dat ! Probabil pentru ei (cei care au astfel de magazine ) marfa vanduta este ca oricare alt " obiect fara suflet " sau cine stie chiar nu vor sa-i mai primeasca de teama unor eventuale boli ? In fine asta e situatia deocamdata .
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

iomaster wrote:
Haruko wrote:...Dar ai incercat sa-i duci la un alt magazin, in afara de cele de unde i-ai cumparat? :jajaja: Daca zici ca nu mai ai pe nimeni care sa vrea sa mai adopte un sufletel, asta inseamna ca nici bani pe ei nu mai vrei. Corect? Si ai putea sa le spui ca te-a trimis Mosu cu un dar drept rasplata pentru munca depusa de angajati.

Eu nu ii inteleg pe oamenii astia...vad cu ochiul liber ca pestele e sanatos si totusi il refuza. Si asta cind l-ar putea vinde dublu fata de valoarea lui initiala... Nu au spirit de comercianti, asta e clar. smilie


La alt magazin nu am incercat ca sa fiu sincer dar o sa intreb si in alta parte sa vad daca sunt " la fel de dispusi " sa-l primeasca inapoi sau sa-i primeasca inapoi (daca sunt mai multi ) . Motivul invocat de vanzator : ca vezi Doamne poate e bolnav pestele etc. etc. Normal ca fara pretentii financiare i-as fi dat ! Probabil pentru ei (cei care au astfel de magazine ) marfa vanduta este ca oricare alt " obiect fara suflet " sau cine stie chiar nu vor sa-i mai primeasca de teama unor eventuale boli ? In fine asta e situatia deocamdata .

Pai ia incearca! N-ai ce pierde!
danyer
Member

Joined: 11/04/2002 15:58:21
Messages: 124
Location: Bucuresti, Hala Traian
IP:
Offline

Master Haruko,

daca eu iti dau un peste, care se vede din ochi ca e sanatos, il pui direct in acvariul tau? Eu cred ca nu.

Pestele poate avea o boala, care nu se vede, de aia ne e recomandata carantina de minim 2 saptamani (mergand pana la 6). Ce sa faca vanzatorul? Sa-l puna in acvariul cu pesti de vanzare? Sa-l puna in acvariul cu pesti proaspat importati din Thailanda, sa stea in carantina cu ei?

Eu am mai dat pesti inapoi (in UK, nu in Romania). Parerea mea e ca vazatorul ii ia, pe gratis (evident), iti spune ca o sa le gaseasca o casa buna iar apoi, cand ai plecat din magazin, ii eutanasiaza (citeste: arunca).

Mai bine intrebi pe forum, la donatii, iar cine ii vrea o sa-i tina in carantina. E mai sigur, parerea mea (hic).
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

danyer wrote:Master Haruko,

daca eu iti dau un peste, care se vede din ochi ca e sanatos, il pui direct in acvariul tau? Eu cred ca nu.

Pestele poate avea o boala, care nu se vede, de aia ne e recomandata carantina de minim 2 saptamani (mergand pana la 6). Ce sa faca vanzatorul? Sa-l puna in acvariul cu pesti de vanzare? Sa-l puna in acvariul cu pesti proaspat importati din Thailanda, sa stea in carantina cu ei?

Eu am mai dat pesti inapoi (in UK, nu in Romania). Parerea mea e ca vazatorul ii ia, pe gratis (evident), iti spune ca o sa le gaseasca o casa buna iar apoi, cand ai plecat din magazin, ii eutanasiaza (citeste: arunca).

Mai bine intrebi pe forum, la donatii, iar cine ii vrea o sa-i tina in carantina. E mai sigur, parerea mea (hic).


Nu te contrazic - ai perfecta dreptate. Dar, avind in vedere cunostiintele vinzatorilor nostri din unele pet-shopuri, multi care nu sunt in stare sa distinga un scalar de un discus - fapt trait pe pielea mea, cred ca nu ar trebui sa ciriie. Nu li se cere nimic in schimb, dar dovada de putina amabilitate ar putea da. Nu sa ii dai omui n cap de cum ti-a pasit pragul in magazin...

Hai sa nu mai continuam discutia, ca nu ajungem nicaieri. Sunt vinzatori care habar nu au ce plante au la vizare, ce pesti, ce filtre sau cum functioneaza acestea si cite si mai cite...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Am un amic proprietar de pet shop, trec destul de des pe la el, cunosc si punctu' de vedere al lui.
Treaba sta cam asa: incepatoru' cumpara pesti din diverse peshopuri. Face ciorba in acvariu. Creste riscu' aparitiei bolilor sau chiar apar boli. Incepatoru' incepe sa se informeze. Constata ca pestii lui nu incap toti in acelasi acvariu. Se duce cu ei la petshop. Proprietarului nu-i convine sa bage in acvarii pesti despre care nu stie nimic si care au mari sanse sa fie purtatori de boli. Chiar daca nu-s bolnavi sint sensibilizati din cauza stresului la care-i supune incepatoru' si se pot imbolnavi in curind existind sanse mari sa imbolnaveasca un acvariu intreg.
Eu n-as baga in acvariile mele astfel de pesti donati de cei care i-au cumparat fara discernamint.

Poze: smilie ... Poze cu plante
iomaster
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/12/2008 18:21:22
Messages: 17
Location: Pitesti
IP:
Offline

Discernamant sau nediscernamant ? de multe ori te duci in magazin si ca necunoscator vrei sa cumperi sa zicem 5 pesti din 3 specii diferite iar vanzatorul nu se sinchiseste sa-ti atraga atentia " vedeti nu amestecati specia asta cu asta sau cu asta ca nu se inteleg ba mai mult te si dezinformeaza spunindu-ti ca merg fara probleme in acvariu " ca de e persoana competenta sau ar trebui sa fie dar conteaza sa iasa banu in primul rand nu soarta pestilor dupa ce pleaca din magazin . Bine acum nu zic ca din lipsa de informare incepatorul nu greseste in alegerile facute in materie de pestii cu care isi populeaza primul acvariu dar mai este si dezinteresul unora din vanzatori sau poate chiar sunt sinceri cand spun ca merg amestecati anumiti pesti pentru ca asa stiu ei ? Si vorbesc din experienta proprie .
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Intr-adevar, vinzatorii profita de incepatori. Da' ce-i impiedica pe oameni sa mearga gata informati la magazin? De merg neinformati nu inteleg.

De ce incep sa se informeze dupa ce-si iau pestii? De ce n-o fac inainte ? Niciodata n-am reusit sa inteleg asta indiferent cit am incercat. Sa fie vorba de superficialitate ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Iti zic eu de ce. Pentru ca nu traim in Germania ci in Romania (si in Egiptul antic unii dintre noi). Ce sunt eu, neamt sa ma informez intai...?!

De cate ori ai cumparat vreo ceva... electronica noua, sa zicem, si ai citit instructiunile de folosire INAINTE de a apasa pe butonul de power???
iomaster
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/12/2008 18:21:22
Messages: 17
Location: Pitesti
IP:
Offline

La mine chestia cu acvariul a fost facuta asa in mod subit , nepremeditat , pe nepusa masa in sensul ca acum am zis ca vreau acvariu si m-am urcat in masina am plecat la petshop si mi-am luat acvariu si pe urma accesoriile si pestii iar dupa ce am facut acvariul cu pesti am incept sa citesc pe net si chiar sa-mi cumpar carti de specialitate . Clar ca ordinea a fost total pe dos ( acum imi dau seama ) dar asta e acum e cam tarziu si chestia asta o trec la experienta placuta sau dimpotriva . Pe scurt mi s-a pus pata asa de rau pe pesti exotici ca nu am mai avut rabdarea necesara unui " inceput rational si sanatos " pentru pesti ca sa zic asa ...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

iomaster wrote:Clar ca ordinea a fost total pe dos ( acum imi dau seama )
Primu' pas si cel mai dificil l-ai facut: ai relizat greseala . De-acuma e usor de reparat.

Poze: smilie ... Poze cu plante
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Gata, oameni buni! L-ati certat destul! A recunoscut tot !
Deci, cine ii raspunde la intrebarea de ce Xipho il musca pe Betta de codita? Din studiile mele, Betta si cu Xipho sunt compatibili.

Si eu am un Betta si un Gup mascul si 11 Zebre! Pana sa bag zebrele, il cam agresa pe guppy, desi guppy a fost primul sosit, dar il gonea si atat, nu il musca. (il enerva coada lui colorata). Dar acum nu mai baga pe nimeni in seama. Iar guppy e fericit cu cardul meu de zebre.

Din pacate Betta e compatibil cu putine specii de pesti. Asa ca gandeste-te ce vrei sa faci in continuare.

DIY addicted
Valea Plangerii
iomaster
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/12/2008 18:21:22
Messages: 17
Location: Pitesti
IP:
Offline

Deja am facut cu el ceva in sensul ca i-am luat un Betta KIT de la Hagen si pare ca se simte bine pana acum, mai are putin si face 2 sapt. de cand e in mini acvariul lui . Cu schimbat apa la 2 zile e ok ! pentru el , singura problema ca nu am cum sa-i dau 26-28 de grade cum i-ar place lui ! ( nu are incalzitor recipientul si nici nu am cum sa-i pun ) Dupa ce am facut " mutarea " asta am aflat ca mai era o solutie pentru betani sa-i tin in acelasi acvariu cu ceilalti pesti intr-un fel de acvariu in acvariu ca sa zic asa ( unii ii spun maternitate sau mai stiu eu cum ???) de fapt am si luat una din asta tot de la Hagen si spune ca se tin femelele gestante cand sunt sa fete sau merge si pentru betta sau pestii raniti zic ei pe ambalaj . In fine asta e deocamdata situatia e sub control :-)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

tropikana wrote:Deci, cine ii raspunde la intrebarea de ce Xipho il musca pe Betta de codita? Din studiile mele, Betta si cu Xipho sunt compatibili
De ce-l musca n-o sa-i poata raspunde nimeni, probabil are boala pppaaa el . Pestii nu se comporta matematic . Uneori se cearta, alteori se omoara, alteori nici nu se baga in seama. Doi reprezentanti a doua specii date nu se comporta intotdeauna la fel. Se poate vorbi doar de probabilitati. Exista o probabilitate mare ca un Betta sa manince coada unui mascul de guppy, da' nu e o certitudine. Xipho e uneori foarte agresiv, alteori nu.

Poze: smilie ... Poze cu plante
iomaster
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/12/2008 18:21:22
Messages: 17
Location: Pitesti
IP:
Offline

Si apropos de bettanul meu e normal ca apa in care sta sa faca bulbuci ( bule de aer care plutesc la suprafata ) cu toate ca e schimbata cam la 2-3 zile . Stiu ca am gasit mai demult o explicatie parca pe forum in acest sens dar vad ca nu mai dau de ea acum pe forum .
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com