[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Plante acvariu Oscari  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut,am un acvariu de 450 l in care acum am 5 oscari(2 albino,2 red clasic,1 red tiger) de aproximativ 10-12 cm.Ca si decor am doua pietre si o buturuga XXL ,background Juwel negru,nisip 1-2mm/3-6mm alb/negru,doua incalzitoare Aquael 200 W,(temperatura 26,5),filtrare am un filtru extern JBL Cristal Profi 1500 si 2 Filtre interne Resun SP 2500 din care unul merge non-stop si unul doar 5 ore/zi(priza programabila),lumina 2 x 36W(capac Juwel) Philips Aquarelle(priza programabila 7:30-13:30--15:30-22:30).Schimb de apa saptamanal 250-300,(aspirat pietris,spalat geam interior,curatat filtre interne)reumplerea o fac trecand apa printr-un filtru homemade cu carbune activ.Acum de scurt timp cu ajutorul unor prieteni acvaristi din bv(multumesc) am reusit sa fixez pe buturuga cateva radacini de anubias care greu,dar greu fac fata "rautatii oscarilor" si cateva fire de Vallisneria careia nu ii mai dau 2 saptamani de viata in ritmul asta de rupere a frunzelor,vroiam sa va intreb oare sa ma mai chinui cu plante...sau chiar nu voi putea niciodata sa am si oscari si un acvariu "partial"plantat?Ce altceva sa mai bag in acvariu pentru a-l infrumuseta,nevertebrate,plante???
Va multumesc anticipat......

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kinderux wrote:Salut,am un acvariu de 450 l in care acum am 5 oscari(2 albino,2 red clasic,1 red tiger) de aproximativ 10-12 cm.Ca si decor am doua pietre si o buturuga XXL ,background Juwel negru,nisip 1-2mm/3-6mm alb/negru,doua incalzitoare Aquael 200 W,(temperatura 26,5),filtrare am un filtru extern JBL Cristal Profi 1500 si 2 Filtre interne Resun SP 2500 din care unul merge non-stop si unul doar 5 ore/zi(priza programabila),lumina 2 x 36W(capac Juwel) Philips Aquarelle(priza programabila 7:30-13:30--15:30-22:30).Schimb de apa saptamanal 250-300,(aspirat pietris,spalat geam interior,curatat filtre interne)reumplerea o fac trecand apa printr-un filtru homemade cu carbune activ.Acum de scurt timp cu ajutorul unor prieteni acvaristi din bv(multumesc) am reusit sa fixez pe buturuga cateva radacini de anubias care greu,dar greu fac fata "rautatii oscarilor" si cateva fire de Vallisneria careia nu ii mai dau 2 saptamani de viata in ritmul asta de rupere a frunzelor,vroiam sa va intreb oare sa ma mai chinui cu plante...sau chiar nu voi putea niciodata sa am si oscari si un acvariu "partial"plantat?Ce altceva sa mai bag in acvariu pentru a-l infrumuseta,nevertebrate,plante???
Va multumesc anticipat......


Postul acesta are raspuns la toate intrebarile tale referitoare la Oscari.

Nu iti trebuie decit rabdare sa-l citesti.
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Multumesc,stiu ca e singurul articol complet despre oscari in limba romana,l-am si citit de 3 ori in intregime si il rasfoiesc de cate ori vreau sa gasesc raspuns la o intrebare legata de oscari,dar am tot vazut pe net acvarii super plantate si oscari la un loc,ma intreb oare cum e posibil asa ceva pentru ca "nazdravanii" mei au o pasiune in a rupe plantele.Ma gandeam ca altii au mai citit ceva in plus sau au si alte informatii privitoare la acest lucru.
Daca administratorii considera nefolositor acest post va rog sa il stergeti.
Multumesc.

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am avut niste echinodorusi de 60 cm inaltime in bazin cu oscarii. Pestii ignorau plantele (nu le faceau nimic). Erau ancorate foarte bine, substratul avea 12-15 cm si la baza le protejau nitzel niste buturugi.
[Email] [WWW]
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Multumesc mult pentru raspuns, am incercat si eu cu asa ceva(planta mare echinodorus) dar a fost spectacol,se luptau cu planta aceea de parca ea era "dusmanul lor numarul 1" ,poate cand vor mai creste se vor mai cumintii.Am fost si am vazut oscarii unui prieten din bv si erau mult mai mari dar si foarte cumniti...relativ.....

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut,

Oscarii tai percep orice planta pe care o bagi in acvariu ca pe un obiect intrus in spatiul lor privat. Cred ca o sa ai spectacol cu orice planta bagi in acvariu orice ai face. Daca ai avea un setup facut cu plante mari bine prinse in substrat, in sensul ca au stat ceva timp acolo pana s-a ciclat si acvariul si chiar mai mult ca sa se prinda bine, si cu radacinile protejate cu spunea mosu, si sa introduci oscarii in setupul asta, cred ca pestii vor percepe plantele ca pe mediul ambiant si le vor accepta fara sa faca vreo diferenta. ;)
[Email]
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Buna seara,referitor la plantele pe care le-am bagat in acavriu,anubiasul a inceput sa faca frunze noi,Vallisneria e bine contrar la ce credeam eu desprea ea,dar am o alta intrebare si nu mai vreau sa deschid alt topic,exista perioade de stagnare a cresterii la oscari?de cateva saptamani parca nu mai cresc,au avut o crestere uimitoare la inceput cand i-am mutat in acvariu asta mare dar acum parca stau pe loc....?

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
Ciupi
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2008 18:56:13
Messages: 56
Location: Brasov
IP:
Offline

Despre oscari, nu cred ca exista perioade de stagnare a cresterii ci doar incetinirea cresterii pe masura varstei.M-am convins singur ca cel mai important rol in cresterea lor este alimentatia.Din lotul de oscari pe care ii ai tu, am si eu si prietenii mei.Al meu , fiind hranit in special cu pestisori, are in jur de 12-13cm, iar ai amicilor mei, hraniti cu granule au in jur de 8-9cm.Tinand cont ca i-am luat toti dintre noi cam de 2-3luni(parca septembrie) la marimea de 4-5cm, eu zic ca e la mintea cocosului ca alimentatia are cel mai important rol.Mentionez ca avem in bazine acelasi volum de apa, deci nu spatiul a facut diferenta

Acvariu ciclide americane.....http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=1352
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut,si ai mei cel putin cei red clasic,au ajuns la 12 cm dar acum sunt foarte mofturosi la mancare si ,poate ma insel,dar stau pe loc din punct de vedere al cresterii................o sa vedem..............iar cei albino i-am cumparat si mai tarziu (cam la o luna)dar au unul 10 cm si celalalt 8cm......si mai am un nastrusnic care a venit ultimul in gasca acum 2 luni si care are 10 cm un tiger.............deci oare ce ii face sa cresca atat de diferit...............?

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Nimeni nimik??

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

...revenind la titlul topicului tau...eu am fost nevoit azi sa scot toate plantele din acvariu..erau de nerecunoscut....strica "astia" tot....nimic nu le convine cum fac in acvariu...azi am redecorat bazinul...ca ei au cu totul alt punct de vedere fata de mine.....ce le convine lasa, ce nu........ nu....rup tot....ai mei s-au chinuit vrei 2-3 zile pana au mutat tot pietrisul de sub buturuga...pana aceasta a cazut....a trebuit sa o fixez sub o piatra sa nu o mai miste..

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
mihai_alex
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2008 16:04:28
Messages: 107
Location: Campulung-Muscel
IP:
Offline

Am gasit pe youtube acest filmulet http://www.youtube.com/watch?v=BOCVdU7jQyg care mi s-a parut destul de interesant.Se poate vedea ca a reusit omul sa tina atat astronotus ocellatus,parrot fish si jack dempsey la un loc cu plantele.Sper ca asta iti raspunde cat de cat la intrebarea ta daca se pot tine plante cu oscari.Vezi ca sunt vreo 4 sau 5 filmulete.
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com