[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
HQL  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
AOL
Member
[Avatar]

Joined: 08/01/2005 16:13:17
Messages: 210
Location: Timisoara, Bucovina...
IP:
Offline

Deoarece inaltimea coloanei de apa din bazinul meu este de 55 cm, mi-a soptit o pasarica ca neoanele nu bat ok. Asa ca am trecut pe neone (becuri cu mercur) HQL. Am cumparat 2 spoturi speciale pt acest tip de bec ( o groaza de bani) si am luat si 2 becuri de 125 w. Deci am 250 w la 250 litri. Nu e cam mult?? La ce inaltime de suprafata apei sa pozitionez spoturile? Daca stie cineva din timisoara unde gasesc HQL de 80 w... ca se cam invarte contoru de curent.
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

pai la cati watii ai tu acolo nu cred ca vor tece mai mult de 3 saptamani pana vei avea un acvariu plin de alge iar despre " pasarica " care ti-a soptit nu ti-a soptit bine, nu cred ca ai un acvariu cu coloana de apa de 55 cm inseamna ca bazinul tau este inalt de 70 cm??? bine inteles scazand grosimea substratului si distanta de la apa la marginea de sus a bazinului aia este coloana de apa , dar daca este coloana de apa chiar de55 mergeau si neoane cam 1w pe litru cu reflectoare sub capac erau suficiente cat despre becurile cu mercur pot sa va spun ca aceste becuri nu prea se folosesc in acvaristica daca sunt becuri daylight ai pus-o cu algele si la cati watii ai tu acolo ar trebui sa ai o densitate de plante foarte mare si becurile care le -ai achizitionat recent se vor incalzi destul de tare si vine vara nu, ce zici cate grade vei avea in acvariu ?? cat despre spectrul becurilor pe care le-ai luat nu se stie ma-i nimic si daca are in componenta si mult spectru violet si albastru tinete bine . ne ma-i auzim

Ogar batrin dar.... cu miros fin
akademik_79
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2003 00:51:04
Messages: 950
Location: Bucuresti -Pantelimon 283 (Delfinului)
IP:
Offline

acum ai inteles?

Incearca sa iei contact cu schizotron. Poate omul e amabil si te ajuta cu un raspuns.

Engels and Marx are responding the FAQ's...
[Email] [Yahoo!] [MSN]
AOL
Member
[Avatar]

Joined: 08/01/2005 16:13:17
Messages: 210
Location: Timisoara, Bucovina...
IP:
Offline

Deci @larazginel, vad ca continui si tu cu traditia de pe aici. Dar nici o problema, sa te lamuresc si pe tine:

1. Am HQL de vreo luna jumate si nu am deloc alge;
2. "Pasarica" aia e cel mai tare acvarofil de aici;
3. Bazinul meu are 60 cm inaltime, stratul are 5, si e plin pana sus, daca e vreun cm pana sa dea afara. Am gresit, inaltimea este de 54cm;
4. Cat despre becurile care se "vor incalzi", am specificat ca am luat spoturi speciale pentru asa ceva, spoturi industriale, deci iti zic ca nu da caldura multa, de cand am luat capacul cu neoane si am pus HQL cu spoturile prinse in tavan, temperatura din apa a scazut cu 3 grade.
5, Cat despre spectru, Leo in a zis pe undeva (am citit ieri) ca HQL se foloseste des la acvarii, dar e umpic mai slab ca HQI.

Am inceput sa ma tin bine. Ne
[/img]


----------------------------------------------



Am dat din greseala "submit"..
Uite aici:
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=random&cat=11442&pos=-1509

Ne ma-i auzim.




Lipit posturi consecutive.
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

lazarginel wrote:pai la cati watii ai tu acolo nu cred ca vor tece mai mult de 3 saptamani pana vei avea un acvariu plin de alge iar despre " pasarica " care ti-a soptit nu ti-a soptit bine, nu cred ca ai un acvariu cu coloana de apa de 55 cm inseamna ca bazinul tau este inalt de 70 cm??? bine inteles scazand grosimea substratului si distanta de la apa la marginea de sus a bazinului aia este coloana de apa , dar daca este coloana de apa chiar de55 mergeau si neoane cam 1w pe litru cu reflectoare sub capac erau suficiente cat despre becurile cu mercur pot sa va spun ca aceste becuri nu prea se folosesc in acvaristica daca sunt becuri daylight ai pus-o cu algele si la cati watii ai tu acolo ar trebui sa ai o densitate de plante foarte mare si becurile care le -ai achizitionat recent se vor incalzi destul de tare si vine vara nu, ce zici cate grade vei avea in acvariu ?? cat despre spectrul becurilor pe care le-ai luat nu se stie ma-i nimic si daca are in componenta si mult spectru violet si albastru tinete bine . ne ma-i auzim


Off-topic.
Scuze, dar iata un caz tipic de inundatie verbala.
Si o data cu apa au trecut si virgulele, punctele, topica...

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com