[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Melanotaenia boesemani - mancator de plante ?  XML
Forum Index » Alte familii
Author Message
marzzx
Member
[Avatar]

Joined: 19/11/2008 10:57:59
Messages: 104
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am o gasca de Melanotaenia boesemani si un acvariu plantat. Din pacate am avut probleme cu aceasta combinatie, adica, dupa ce am plantat niste Pogostemon helferi si Hethernatera Zoesterifolia, am observat ca frunzele se zdrentuiesc si plantele nu reusesc nicicum sa creasca .

Desi initial cautam tot felul de carente si alte probleme de fertilizare, pana la urma am descoperit - o femela de boesemani, in special, imi manca regulat din aceste doua plante, dar si ceilalti se luau dupa ea si mai gustau din ele.

In special pogostemonul a avut probleme si, chiar si dupa ce am scos din acvariul respectiva femela, nu s-a mai refacut: poate ceilalti au reusit sa-l termine, poate nu a mai avut resurse. Pe de alta parte zoesterifolia, care nu a fost asa afectata, s-a refacut frumos.

A mai avut cineva problemele astea cu bosemani si pogostemonul ? Nu stiu ce sa fac acum... sa mai iau o tulpina din planta asta sau nu. :umm:

Multumesc !
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Nu, la mine nici nu se ating de plante.
Incerca sa schimbi hrana. Ce le dai?

album1, album2, album3, album4
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai incercat sa le dai spirulina? Nu din aceea pentru uz uman, ci speciala pentru pesti. Din cite stiu, Melanotaenia boesemani se simt bine in acvarii bine plantate si nu au intentii criminale cu privire la plante. Carenta s-ar putea sa fie mai degraba in alimentatia lor, nu in fertilizarea plantelor.
marzzx
Member
[Avatar]

Joined: 19/11/2008 10:57:59
Messages: 104
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Le dau cam tot ce inseamna fulgi de la Sera, le-am mai dat mixuri de la Sera, tubi uscati, alte larve uscate... alternez zilnic.
Intre timp am mai gasit aici un comment (ultimul de pe pag. 1) de la cineva care se plangea ca ciupeste o planta.

@Haruko: spirulina le dau deocamdata doar la creveti, dar as putea sa le dau si lor. Si sa stii ca am incercat si cu cea de uz uman la pesti si au cam tabarat pe ea. Dar a fost doar de test, stiu ca este mult mai concentrata.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

marzzx wrote:Le dau cam tot ce inseamna fulgi de la Sera, le-am mai dat mixuri de la Sera, tubi uscati, alte larve uscate... alternez zilnic.
Intre timp am mai gasit aici un comment (ultimul de pe pag. 1) de la cineva care se plangea ca ciupeste o planta.

@Haruko: spirulina le dau deocamdata doar la creveti, dar as putea sa le dau si lor. Si sa stii ca am incercat si cu cea de uz uman la pesti si au cam tabarat pe ea. Dar a fost doar de test, stiu ca este mult mai concentrata.


Stiu articolul acela. Il citisem si eu. Si spirulina de uz uman e apreciata de majoritatea pestilor, dar cea facuta special pentru ei are si alte elemente in compozitie. Mai poti incerca si cu Tetra Veg sau Hikari Algae Wafers.
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Eu am un bazin de 400 cu Melanotaenii si pot sa iti spun ca hraniti cu Hikari micro wafers nici nu se uita catre plante.
E posibil daca ai duritate foarte mica sa o ia razna si sa faca tot felul de chestii glumete.
Le place duritatea mare la apa.

http://www.hikari.ro/tropical/tropical/micro-wafe

album1, album2, album3, album4
marzzx
Member
[Avatar]

Joined: 19/11/2008 10:57:59
Messages: 104
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am sa caut si Hikari. Multumesc de pont.
Alokt, ai ghicit, am duritatea destul de scazuta, partial datorita apei de la robinet, partial pentru ca am sol ADA Amazonia II si imi scade ph-ul si duritatea se duce si ea naibii. Desi stiu ca le place apa dura, inca nu am luat masuri sa o cresc.
Oricum, nu am observat la ei probleme, din fericire sunt pesti rezistenti, chiar imi depun regulat, cum si trebuie: daca scot o planta din acvariu si o las doua zile in apa, cu siguranta gasesc pui. :-P
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Melanotaenia este stresata de prea multa lumina.
Daca ai setat acvariul pentru plante cu CO2 fertilizanti si iluminarea aferenta nu iti va iesi pasenta cu ei.
Vei vedea ca dupa cateva ore incep sa-si piarda coloritul .
Incearca sa pui o planta plutitoare ca sa existe un refugiu peste zi sa se ascunda sub el.
Fa un test, lasa intr-un acvariu 48 de ore lumina aprinsa si vei vedea ca pestii devin hipersensibili, agitati uneori chiar violenti. Melanotaenia este un peste care in general sta in partea superioara a acvariului si este impotriva instinctelor lui sa stea ascuns pe fundul acvariului intre plante, daca bat pe el 11 ore 0,6-0,8 W/L la un moment dat incepe sa devina stresat.
Planta pe care o scoti tu si o lasi sa pluteasca, le ofera exact elementul de care au nevoie. Eu de cand am bagat planta plutitoare pestii au capatat un cu totul alt colorit, de fapt coloritul e acelas, doar intensitatea lui este cu totul alta.

album1, album2, album3, album4
marzzx
Member
[Avatar]

Joined: 19/11/2008 10:57:59
Messages: 104
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Este intr-adevar un acvariu plantat, dar e low-tech. CO2 din Tetra Optimat odata la 2-3 zile, fertilizare saptamanala - ca am eu asa... o propensiune spre comoditate.
Am doar 0.5 W/l din jumatate este de Osram Fluora - plantele cresc destul de incet si totusi se dezvolta frumos.
Cat despre pesti, pot zice ca sunt multumit de coloratura, mai ales ca inca nu sunt maturi. Am si ceva pistia pe care o mai las sa pluteasca.

Nu stiam de chestia asta cu lumina, dar te cred pe cuvant, n-o sa-i stresez cu iluminarea 48 de ore.
marzzx
Member
[Avatar]

Joined: 19/11/2008 10:57:59
Messages: 104
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am luat hrana vegetala, ceva de la Tetra, ca doar asa ceva am gasit la petshop si le suplimentez dieta cu ea... po gustarica in fiecare seara Intr-adevar s-au oprit din mancat plante, imi lasa zoesterifolia in pace.

Multumesc inca o data de pont.

La t?? ni-i greu !!!
Marius_NE
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2008 00:33:06
Messages: 183
Location: Neuchâtel, CH
IP:
Offline

Pentru M boesemanii cea mai completa referinta o gasesti la link-ul de mai jos:

http://peter.unmack.net/tappin/Rainbowfishes.2011.pdf

Lectura placuta!

Let the good times roll..
 
Forum Index » Alte familii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com