[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sa dau reset ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ce va face pe voi sa dati reset la un acvariu ?

I-as da reset:

a) fiindca am procurat de la bilti vreo 300 LED-uri - urmeaza sa-mi fac placa, dar va lua ceva vreme caci vreau s-o fac cu potentiometru - dau la stanga se face mai spre rosu, dau la dreapta se face mai spre albastru..
b) fiindca l-am cam scapat de sub control si e plin de greenspot / alge caci am vrut 1W/L dar aveam neoane clasice din piata [de vreo saptamana am pus Osram Lumilux T5 8W) dar nu vad evolutia
c) fiindca n-am rabdare sa mai astept 2 luni sa-l fac sa revina la normal
d) si fiindca am substrat Tetra de vreo jumatate de an si fertilizant JBL Feropol (care nu stiu daca include tot ce trebuie), care nu stiu cat de bune sunt.

Ma gandesc ca ar fi bine sa dau reset si sa trec pe substrat Dupla + Dupla Plant + Dupla Root.

Voi ati face trecerea, in locul meu ? Sau ati lupta sa recuperati acvariul ?

PS: E vorba de un acvariu de 20L (40x20x20).
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Categoric as da reset. Are 20 litri si-o poti face in juma' de ora.
Si nu uita picaturile zilnice Dupla Plant 24 .

Poze: smilie ... Poze cu plante
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

salutare!
am la prietena mea un acvariu de 54l, primul meu acvariu si am pus in el substrat de la JBL, pietris etc. lumina originala a acvariului (15w) timp de 8h/zi si acvariul s-a umplut de alge,maronii, fuzz algae si tot felul de alte mizerii, aparute datorita filtrului mic.

lasand povestea, unde gasesc si eu substrat Dupla + Dupla Plant + Dupla Root?
@viuliuan la 20l nu are rost sa te chinui. ar fi un fel de tortura ("picatura chinezeasca") . ia-l de la capat asa cum doresc si eu.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

daca acvariul e cel de la juwel, poti sa-ti spun sa stai linistit ca filtrul nu e mic, e foarte bun.
tu acolo ai alte probleme, nu filtrul.



viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Porcu wrote:Si nu uita picaturile zilnice Dupla Plant 24 .


Dap. Am comandat Dupla Ground 3kg, Dupla Root, Dupla Plant si Dupla Plant 24. Cantitatile cele mai mici, scump dom'le scump ...
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Au venit bunataturileee..

Este normal ca recipientul de Dupla Root (praf) sa nu aiba o tipa protectoare, dupa ce desfaci capacul ?
Nu de alta, dar cutiile erau cam umflate (poate fi de la transport) insa mi s-a nazarit suspiciunea deh.

Celelalte sunt ok. In pachetelul in care e Dupla Root exista si o pungulita mica cu ceva mai grunjos, albicios asa. De asta nu stiam, probabil se amesteca totul, nu - Dupla Root cu Ground si cu chestiile astea grujoase din pungulita?
[WWW]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote:In pachetelul in care e Dupla Root exista si o pungulita mica cu ceva mai grunjos, albicios asa. De asta nu stiam, probabil se amesteca totul, nu - Dupla Root cu Ground si cu chestiile astea grujoase din pungulita?

Praful ala alb din pungulita reprezinta bacterii activatoare ("Dupla Root activation bacteria)" si se amesteca/mixeaza cu Dupla Root.
Nu se amesteca toate.
Mai intai se pune un strat de Dupla Ground in proportie de 2/3 din cantitatea totala.
Peste stratul asta se presara in mod uniform mixul Dupla Root - Dupla Root activation bacteria.
Deasupra se adauga cantitatea ramasa (1/3 din cantitatea totala) de Dupla Ground.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

viulian wrote:Este normal ca recipientul de Dupla Root (praf) sa nu aiba o tipa protectoare, dupa ce desfaci capacul ?
Nu de alta, dar cutiile erau cam umflate (poate fi de la transport) insa mi s-a nazarit suspiciunea deh.
Mi-am luat Dupla Root si din Romania si din Germania si NU are folie protectoare sub capac. M-am mirat si io, da' m-am obisnuit. N-ai luat tzapa .

Poze: smilie ... Poze cu plante
danyer
Member

Joined: 11/04/2002 15:58:21
Messages: 124
Location: Bucuresti, Hala Traian
IP:
Offline

mirciulik wrote:salutare!
lasand povestea, unde gasesc si eu substrat Dupla + Dupla Plant + Dupla Root?


la reef.ro
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com