[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
AGA 2008  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

S-au afisat rezultatele de anul asta aici .

Eu am identificat trei participanti din Romania anul asta :
Eugen Leontie
Sorin Tuta
Andrei Bogdan Cirstea .

Felicitari

865
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Super, vreau si eu

[Hehe, mai am destul - abia lucrez la acvariu]

Ati observat cumva ca a mers destul de greu site-ul de la AGA ieri cel putin ?
Urmeaza sa trec prin toate observatiile juriului si sa fac din nou o sinteza cu observatii si tendinte.

Felicitari participantilor si... mai mult curaj si celorlalti care ar putea dar le e frica.
[WWW]
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

viulian wrote:

Ati observat cumva ca a mers destul de greu site-ul de la AGA ieri cel putin ?
.


Eu am la munca internet cu viteza de 20 mbps garantat Astept cam 45-60 secunde sa-mi incarce cate o pagina din siteul lor

865
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sesmar wrote:Astept cam 45-60 secunde sa-mi incarce cate o pagina din siteul lor

Cred ca-i de la ei, si la mine merge ca porcu' :aaa: .

Multe felicitari alor nostri pentru participare , poate ne dam greata mai multi ....... unii tac si fac .

De remarcat comentariile juriului la acvariile alor nostri , cred c-ar trebui sa ne puna pa ginduri ....... acvarii la care noi cadem pe spate de admiratie, primesc acolo critici ....... sper sa nu ma intelegeti gresit, cred ca trebuie sa fim mai exigenti (noi cu noi).

Poze: smilie ... Poze cu plante
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Asa cat am reusit sa ma uit la bazinele din concurs mie personal mi se pare nivelul mai scazut ca anul trecut. O fi totusi doar parerea mea de profan care se astepta sa fie lovit vizual de cine stie ce aranjamente.
Poate si d-asta comentariile juriului sunt mai mult critice( nu numai la romani - asta suna cam ca aia cu capra vecinului ), indulcite totusi de mici aprecieri punctuale nu de ansamblu.

865
[Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Ei au critici constructive, pe ansamblu destul de corecte, dar au critici si la multe din acvariile premiate, asa ca avem de invatat.

Nu e greu sa fie primit acolo un acvariu, asa ca sunt perfect de acord cu Faraonu' ca trebuie sa fim in continuare exigenti cu noi. Sper ca macar putin am progresat de la an la an (dar competitorii si mai si... ). Personal nu mai am timpul sa mai incerc ceva in viitor, iar pe de alta parte am limite fizice majore ale bazinului (latimea de 40 cm) care ma impiedica sa realizez ceva cum mi-as fi dorit (de exemplu in spate imi incapea o singura linie de furcata...). Oricum ar trebui sa predau stafeta noii generatii (Ginele, Porcu' se aude ??? :-) ) care sa duca mai sus realizarile romanesti de aquascaping (suna maret nu?), iar daca sunt de pe acest forum cu atat mai bine

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Io mor de ciuda ca la mine nu se incarca decit pe jumatate. As comenta si eu ceva, macar ca sa ma aflu in treaba, da' nu pot.

Doar acvariul lui Intros l-am vazut, dar la el n-am ce sa zic...decit ca este enervant de frumos.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

INTROS wrote:ar trebui sa predau stafeta noii generatii (Ginele, Porcu' se aude ??? :-) )
Noua generatie ? Pai sintem mai batrini decit tine ....... impreuna cred ca avem de 3 ori virsta ta .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Porcu wrote:
INTROS wrote:ar trebui sa predau stafeta noii generatii (Ginele, Porcu' se aude ??? :-) )
Noua generatie ? Pai sintem mai batrini decit tine ....... impreuna cred ca avem de 3 ori virsta ta .......


Ha...ha... nu v-ati prins de ghilimelele virtuale la "noua generatie"... , dar in rest nu va dati mai batrani ca am par alb cat tot forumul la un loc (cu tine m-am intalnit, iar pe Ginel il stiu din poze, asa ca nu ma duceti pe mine cum ca sunteti mai batrani ca mine).
Oricum se pare ca varsta nu conteaza in acest hobby, castigatorul de anul acesta al ADA IAPLC are 51 ani... deci mai avem pana le rupem gura cu creatiile noastre...

Revenind la AGA, noi avem un mare handicap de care am tot discutat - iubirea de plante frumoase, prin ele insele un spectacol, dar greu de folosit in crearea unui design echilibrat. Cum am mai spus, ultima reduta a unor alte stiluri in care explozia de culoare sau forme si plante sa domine , adica concursul AGA , a cedat in favoarea stilului Nature mai ales in varianta nonjaponeza, si anume Hong-Kong, dovada 7 din 10 premii provin de acolo iar ambele obtinute de un european au avut ca fundament aranjamente de pietre cu o singura specie de plante !! Nu cred ca se apropie de ceea ce facem noi pe aici.

In al doilea rand (si asta am mai spus-o) cei din Hong-Kong au cand vor ei, sute de fire din ce specii au nevoie , nu stau sa astepte luni de zile pana se face o tufa de Widelow mare sau se aduna kile' de Monosolenium, Riccardia si muschi de 3 feluri pe busteni sau ce mai au nevoie, interval in care la noi ti se decoleaza de trei ori covorul de HC, sau se epuizeaza substratul. Piata noasta de profil e mica si nu poate permite importuri care sa zaca nevadute pentru o mana de oameni care au nevoie de 1-2 ori pe an de cateva specii anume. Asta e...

Sincronizarea pentru un moment de varf al intregii compozitii este unul din lucrurile care mie cel putin mi-a dat mult de furca la ultima incercare, desi stiu ca aparent nu se vede ceva deosebit pe acolo, dar pentru cine stie cat de repede creste Cabomba furcata banuieste de cate ori am smuls-o pana s-a facut covorul de HC etc... Inca nu avem pe piata o oferta continua si completa de plante, desi e clar ca avem mult mai mult si mult mai des decat in trecut, dar nu aproape orice si nu tot timpul, asa ca trebuie sa fim geniali in compozitii ca sa speram la clasari la varf.

Sper sa nu supar prea mult si sa fie luat ca sfat pentru viitorii nostri competitori, dar la noi ochiul e inca format pe plante spectacol cum aveam / faceam si eu pana mai acu' un an si mai putin pe compozitii sobre cu detalii si amanunte ascunse la prima vedere, cum ar fi acvariul care pe mine m-a fascinat acest an, nr 3 ADA 2008 . Putem si noi ? , pare simplu, nu are tonine, Eusteralis, etc.

In rest singura gluma in postul meu de mai sus a fost cu "noua generatie", dar nu cu adresantii, la care as mai adauga ceva "tinere sperante" ce le vad cu bucurie si pe care nu le-am adaugat doar din comoditate dactilografica. Cred ca activarea unor "schimburi la varf" de materiale si discutii "face to face" cum erau candva la intalnirile de profil ar putea fi utile. Dar nu cred ca sunt in masura sa vorbesc eu despre asta...

Succese, inspiratie si mai ales timp sa dedicati pasiunii va doresc !

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

cum ar fi acvariul care pe mine m-a fascinat acest an, nr 3 ADA 2008 . Putem si noi ? , pare simplu, nu are tonine, Eusteralis, etc.


O mica corectie - acvariul de mai sus a fost locul 4 la concursul ADA 2008, eu inca il vad pe primul loc...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Dragilor, am stat si am analizat concursul de aquascaping de anul acesta vreo 2 zile a cite 4 -5 ore
Am ochii cit cepele
Ce pot sa spun
La categoria Small ,cred ca locul 1 nu merita nici macar locul 10
dar cred ca Filipe Alves Oliveira si Harald Schneider
Meritau macar ceva
Locul 3 nici nu vreau sa ma uit smilie smilie
La aceasta categorie au fost multe acvarii de buna calitate si multe
La categoria medium
Cred ca sa apreciat frumusetea "Pietroaielor" (locul 1)
Sa faci un acvariu cu o singura planta si aceea nu super de pretentioasa
Si sa iei locul 1
Sa am pardon coane "MITICA
Dar nici valoare aici nu afost prea ridicata
La categoria Large
Locurile 1 si 2 nu sunt valabile (PENTRU MINE )
Cred ca mentiunea este mai buna
O idee originala si interesanta
La categoria extra large
Cred ca locul 2 merita mai mult
La fel locul 1 sa axat pe frumusetea si originalitatea pietroaielor
DAR ASTEA SUNT PARERILE MELE
NU datiiiiiiii
Felicitari celor 3 Romani(EUGEN,SORIN,ANDREI)
Sa fiti mindrii ca ati participat
Respectul meu

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lazarginel wrote:Dragilor, am stat si am analizat concursul de aquascaping de anul acesta vreo 2 zile a cite 4 -5 ore
Am ochii cit cepele
Ce pot sa spun
La categoria Small ,cred ca locul 1 nu merita nici macar locul 10
dar cred ca Filipe Alves Oliveira si Harald Schneider
Meritau macar ceva
Locul 3 nici nu vreau sa ma uit smilie smilie
La aceasta categorie au fost multe acvarii de buna calitate si multe
La categoria medium
Cred ca sa apreciat frumusetea "Pietroaielor" (locul 1)
Sa faci un acvariu cu o singura planta si aceea nu super de pretentioasa
Si sa iei locul 1
Sa am pardon coane "MITICA
Dar nici valoare aici nu afost prea ridicata
La categoria Large
Locurile 1 si 2 nu sunt valabile (PENTRU MINE )
Cred ca mentiunea este mai buna
O idee originala si interesanta
La categoria extra large
Cred ca locul 2 merita mai mult
La fel locul 1 sa axat pe frumusetea si originalitatea pietroaielor
DAR ASTEA SUNT PARERILE MELE
NU datiiiiiiii
Felicitari celor 3 Romani(EUGEN,SORIN,ANDREI)
Sa fiti mindrii ca ati participat
Respectul meu


In locul tau, eu as fi facut exact pe dos. Adica participam la concurs, luam locul I - fara indoiala - si ii lasam pe altii cu ochii cit cepele, muti de uimire si negrii de invidie.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Parca AGA 2007 a fost mai bun decat AGA 2008. E o parere personala. Mie nu mi-au placut deloc "muntii" aia smilie In schimb m-a lasat masca biotopul de Tanganyika al danezului ala....2600 litri?!?!?!?!?!?!...cu latime de 1,80
[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

M-am abtinut sa postez pana nu fac sinteza 'ochiului' artistic al juriului, insa mie mi s-a parut super fain acvariul cu pietrele acelea munti (locul 1 la categoria 70-200L).

Chiar daca vad ca se 'protesteaza' impotriva lui, din punct de vedere artistic este o realizare foarte faina. Nici un alt acvariu de acolo nu reda atat de bine ideea de profunzime, de 'indepartare' iar monotonia aparenta a plantei da fix acelasi sentiment pe care il ai cand privesti in zare catre munti - fara forme distincte, etc, totul un verde uniform.

Mie mi-e clar, Amano priveste cu ochi de artist, nu cu ochi de acvarist Chiar daca plantele trebuie sa fie impecabile, totusi nu-l dau pe spate - probabil a vazut o gramada impecabile la viata lui; important este ca totul sa aiba un point of focus, profunzime, si sa nu fie 'dume' pe acolo vreun pietroi imens care sa 'ocupe' spatiul si ochiul sa fie atras doar catre piatra respectiva.

Am sesizat de asemenea si ceva care poate avea success daca e realizat frumos, acel acvariu cu pietrele care ies din el. Un tablou 'extins' si in afara acvariului poate fi un trend de speculat la anul.
[WWW]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

viulian wrote:
Mie mi-e clar, Amano priveste cu ochi de artist, nu cu ochi de acvarist Chiar daca plantele trebuie sa fie impecabile, totusi nu-l dau pe spate - probabil a vazut o gramada impecabile la viata lui.


Cam asta e ideea, aquascapingul incepe dupa ce deja stii sa ai plante impecabile, dar sa prezinti culturi impecabile de Tonine, Eriocauloni, Eusteralis samd, nu impresioneaza pe nimeni la concursuri de aquascaping, nu e de ajuns, de abia de aici incepe greul, cum pui plante banale dar potrivite intr-o compozitie de exceptie.... Din pacate pentru noi europenii trebuie sa recunoastem ca inca nu trecem de nivelul mediocritate la aspectele de inovatie si fantezie Nature style.

In rest, referitor la mountainscape, desi inteleg bine tehnicile Iwagumi, am citit si filozofia din spatele aranjamentelor, nu sunt un fan al acestora. Faptul ca un "Euro-Iwagumi" plecat din Irlanda a castigat doua categorii la AGA cam arata o criza de idei si la acest concurs. Va sfatuiesc sa vedeti top 25 de la ADA 2008. Chiar a fost o diferenta clara de nivel fata de AGA.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cred ca trebe sa intelegem (acceptam) ca e vorba de un concurs de aranjamente in acvariu, nicidecum de "cum sa facem sa arate cit mai sanatos niste plante foarte dificile" . Chiar daca personal ma extaziez mai mult la un Eriocaulon cu diametru de 10 cm decit la un acvariu aranjat genial cu pietre si HC.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Cred ca Marele Faraon alias " Porcu
Are dreptate
Eu urmarind ca sa vad un acvarist care a muncit la 2-3 plante care sa zbatut sa faca ceva
Care a pierdut ceva timp sa vada necesitatile fiecarei plante in comparatie cu alta
Care stie ce inseamna o planta pretentioasa sa o cresti si sa o adaptezi la tine in acvariu ,la conditiile tale si unice
Trebuie sa -l premiez pe cel care a pus o planta si 10 "Pietroaie"
E dragilor , eu asta nu o acept
Apreciez munca si migala

Ogar batrin dar.... cu miros fin
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Parerea mea este diferita de a celor doi ante-postatori

Munca si truda... toti sunt obligati sa le faca [este demn sa te stradui (si odata cu staruinta vine si experienta) sa iti faci datoria corect]. Toti pot invata pana la urma algoritmic ceea ce trebuie facut. Si atunci cum faci diferenta ?
Cum zicea si INTROS - este deja clar ca stii sa cresti plante si sa arate bine. Ce criteriu aplici atunci, pentru a diferentia ? Ii pui pe toti sa creasca Eriocaulon si masori diametrul plantei ?

Diferenta se face prin talent. Stii sa manuiesti perfect pensulele, sa dai orice tenta de culoare vrei panzei, mii de studenti termina anual scoli de arte si se presupun a fi experti. Cum identifici deschizatorii de drumuri ? Pe cei foarte talentati ? Nu uitandu-te la detalii oricum... ci la inovatie si compozitie. Mangai pe crestet pe toti silitorii, dar premiul cel mare se acorda totusi 'nebunului' care indrazneste, si-i mai si iese ceva fain, nu ?

De aceea mie imi place concursul AGA si sper odata sa si particip...
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Inteleg ce spui si-ti dau dreptate. Nu minimalizez eforturile de a obtine acele aranjamente. E foarte dificil. Vreau sa zic doar ca nu pe toti ne atrag aceleasi chestii.

Pai e ce sa nu participi chiar la anu'? Io (in colaborare cu niste amici) o s-o fac (facem). Cu un acvariu care-o sa fie pe gustu' nostru, da' si cu unele tendinte care sa-l aduca in atentia juriului, chiar daca asta ma face sa simt ca ma prostituez .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Eu consider ca nu trebuie sa-i denigram deloc pe cei care participa la aceste concursuri. Este optiunea fiecaruia iar daca pasiunea se imbina cu stiinta si talentul nimic mai bine.
De asemenea sunt absolut convins ca marea majoritate a celor care participa au multe acvarii iar daca nu au ei personal mai multe au in spate ori vreun petshop ori acvariile prietenilor.
Cunosc personal un astfel de caz...e drept ca personal inseamna doar prin intermediul messengerului si al skype- ului. Omu' are el personal vreo 10 acvarii acasa si mai are doua petshopuri in Belgrad. Si talent cu nemiluita.

Insa tot mai atractiv, in cazul meu detinand un singur acvariu, mi se pare sa incerc sa cresc plante pentru mine nu pentru un juriu care oricum are "ochi buni" doar pentru acvariile din Asia.

865
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com