[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Identificare rasbora ? [poza]  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Salut,

Aveti idee daca in poza de mai jos este vreun mascul ? Sau or fi toti masculi :D ?
Nu inteleg cum sa fac diferenta intre pesti - am citit ca la femele triunghiul negru este mai ascutit pe burta, pe cand la masculi este mai rotund asa.

Pe de alta parte, am mai intalnit undeva scris ca masculul ar avea innotatoarea dorsala ceva mai decolorata decat a femelei - iar la pestii din poza toate inotatoarele par la fel colorate.

Asa ca daca stiti.. va rog sa-mi ziceti :)

image
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu tin rasbore de vreo jumate de an dar nu am reusit sa vad vreo diferenta notabila intre masculi si femele. stiu ca am si masculi pt ca le observ comportammentul si vad cine curteaza pe cine.
rasborele oricum sunt pesti de grup, deci daca-ti iei vreo 10 sigur o sa ai si masculi si femele. ai meu au depus de cateva ori, dar icrele au disparut la scurt timp (nici n-am fost interesat sa-i inmultesc).
din cate stiu eu sunt cam greu de reprodus, deci.... tot aia e.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Masculii sunt mai suplii decit femelele si mai intens colorati, in special in perioada de reproducere. Alte diferente notabile nu sunt, din pacate. Daca nu esti interesat de inmultirea lor - care, asa cum spunea si Humbert - este destul de dificila, nu cred ca are vreo importanta care e mascul si care e femela. Sunt pesti pasnici, iar masculii nu sunt teritoriali cum se intimpla la alte specii. Asa ca bucura-te de ei si sa-i stapinesti sanatos!
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Interesat as cam fi... 2 dintre pesti se vede clar ca au 'burta' (femele cu icre). Doar ca nu se intampla nimic.
Aparent, singurul parametru care nu e in grafic este gH-ul (pe care il am 7 ca la robinet). Apa are pH ~6, inaltime mica (20cm), am cryptocorine, apa are 28 de grade.

M-as apuca sa incerc sa reduc gH-ul, da' macar sa stiu ca am un mascul acolo :oops:
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

ai mei au depus in kh 6, ph 6.8, gh 8 si 25 de grade, fara crypto (au depus de 3 ori pe indicatorul de Co2/ph de la JBL ).
bine, au depus doar de vreo 4 ori in 6 luni dar au depus, deci parerea mea e ca acele conditiile nu sunt batute in cuie, daca au de depus o sa depuna.

la mine depunerile au avut loc dimineata, inainte de aprinderea luminii si curtarea tot atunci e mai evidenta. poate n-ar strica sa-i urmaresti intr-o zi dimineata sa vezi daca se curteaza si asa o sa-ti dai seama daca ai masculi. bine, daca nu se curteaza nu inseammna ca nu ai masculi, dar..
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote:Interesat as cam fi... 2 dintre pesti se vede clar ca au 'burta' (femele cu icre). Doar ca nu se intampla nimic.
Aparent, singurul parametru care nu e in grafic este gH-ul (pe care il am 7 ca la robinet). Apa are pH ~6, inaltime mica (20cm), am cryptocorine, apa are 28 de grade.

M-as apuca sa incerc sa reduc gH-ul, da' macar sa stiu ca am un mascul acolo


Uite aici un articol Breeding rasbora fish. :-)

Bafta!
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am surprins o pestoaica innotand invers pe spatele unei frunze de cryptocorine, doar ca masculul, dupa ce a dus-o acolo, a plecat si n-a stat dupa ea - a luat alta la ture.

Cred ca se saturase sa tot alege s-o convinga
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am mai cumparat 6 rasbora intre timp si nebunia in acvariu a inceput. Se alearga precum dementii.
a) ori aveam doar un singur fel (masculi sau femele)
b) ori fiind doar 4, erau destul de deprimati / speriati si prin urmare nu ne ardea sa se relaxeze.

Sunt plecat de acasa de cateva zile, sunt curios sa vad daca voi gasi ceva cand ma intorc.
[WWW]
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com