[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
hrana vie  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

stiu ca este foarte bine ca macar o data pe sapt sa hranim pesticu hrana vie...dar am inteles ca este si cea mai periculoasa in raspandirea bolilor...ce trebuie sa fac ca sa scat din sansele de as baga un virusel in acvariu?... strica daca sunt hraniti pesti mai mult cu hrana vie?????

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Nu strica , pestii adora hrana vie problema e ca hrana vie cea mai raspandita- tubii si libelulele pot aduce multe boli in acvariu.Multi acvaristi au renuntat la a mai da hrana vie pestilor tocmai din acest motiv.Daca totusi ai destul curaj poti sa le dai tubi dar trebui sa-i supui la un tratament termic pentru a elimina macar o parte din parazitii care traiesc in roganisum lor.In primul rand trebuie spalati foarte bine cu apa , am citit pe un site romanesc ca e bine sa-i tii cateva zile sub un fir subtire de apa ca sa elimine tot namolul din organism.Nu stiu cine-si permite sa mai faca asa ceva de cand avem contoare asa ca e bine sa le schimbi apa de cateva ori intr-o zi si pe urma sa-i pui intr-o apa incalzita la o temperatura de 65 de grade.Nu stiu sigur daca e temp corecta pt k am citti mai demult pe vechiul forum oricum , daca vrei sa fii sigur te poti uita chiar tu.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

johnny6600 wrote:...pe urma sa-i pui intr-o apa incalzita la o temperatura de 65 de grade.Nu stiu sigur daca e temp corecta...

Corecta e 55ºC.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uite si ceva despre larve de libelule.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

johnny6600 wrote:e bine sa-i tii cateva zile sub un fir subtire de apa ca sa elimine tot namolul din organism.
Ii poti tine si fara jet de apa. Intr-un lighean cu apa numai 0,5-1 cm. Elimina si asa namolu'. Trebuie sa-i speli de 2 ori pe zi. Traiesc mai mult decit sub jet. Daca-i tii sub jet ai sanse mari sa incaseze o doza de clor sau alte chestii bagate in apa.
Tratamentu' termic se face la 55 C (pentru siguranta merge si 60 C, da' 55 e suficient).
Se mai poate si cu medicamente impotriva parazitilor interni.

Poze: smilie ... Poze cu plante
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

bun libelulele acelea rosi...eu le tin in frigifer pe o coala de hartie umezita..stansa si baga intr`o punga... au rezistat f bine si le am de 5 zile...dar stiu ca mai de mult cand luam tubi ma cam chinuiam cu ei... cum pot sa ii pastrez si pe ei asa mult si simplu.. pt ca am inteles din unele discutii ca tubi sunt mult mai hranitori decat libelulele.

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Eu folosesc si tubii si larve de libelule de foarte mult timp si n-am avut nici o problema. Tubii ii tin cateva zile sa se curete mizeria din intestine. Nu le aplic nici un tratament termic si repet, nu am avut nici o problema.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

viviparu'"]Eu folosesc si tubii si larve de libelule de foarte mult timp si n-am avut nici o problema. Tubii ii tin cateva zile sa se curete mizeria din intestine. Nu le aplic nici un tratament termic si repet, nu am avut nici o problema.[/quote:58ca99b1f1 wrote:

Ulciorul nu merge de multe ori la apa...ai avut bafta, nu m-as baza prea mult pe asta!

http://www.seachem.ro
[Email]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

lukaboy wrote:
viviparu'"]Eu folosesc si tubii si larve de libelule de foarte mult timp si n-am avut nici o problema. Tubii ii tin cateva zile sa se curete mizeria din intestine. Nu le aplic nici un tratament termic si repet, nu am avut nici o problema.[/quote:000a19b4c4 wrote:

Ulciorul nu merge de multe ori la apa...ai avut bafta, nu m-as baza prea mult pe asta!

Poate ca ai dreptate. Dar fac chestia asta de vre-un an si jumatate

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com