[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
nelamurire test sera co2  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

Salutari tuturor,ieri am luat un test co2 de la sera(cred ca sunt la fel si in romania), am urmat instructiunile, am pus 1,5 ml de apa, 4 picaturi de reactor si l-am pus in acvariu. acum , cum credeam eu urma sa i-mi arate culoarea verde, adica lipsa de co2 si albastru daca in acvariu s-e afla mult co2(asa am inteles eu din pliant, doar ca abia introdus in acvariu i-mi arata albastru fara sa am "bomba" in actiune . Acum va intreb pe voi:arata albastru cind nu este co2 si verde cind este mult??? nu inteleg cum functioneaza... http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=random&cat=13088&pos=-8066

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

daca e la fel ca cel de la JBL, si probabil este, ce ai tu e un test de co2/ph care-ti spune cat ar fi ph-ul in acvariul tau daca singura sursa de aciditate in acvariul tau ar fi CO2-ul.
adica pentru un kh dat, cu cat culoarea e mai verde cu atat inseamna ca ai mai mult Co2 in acvariu, deci cu atat e mai mic ph-ul.

toate chestiile astea ar trebuie sa fie scrise in brosura/ manualul de utilizare a testului
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Da. cam ciudata mi s-a parut si mie la momentul respectiv semnalizarea SERA.

Practic, abtibildul ala iti arata ce trebuie sa faci cu robinetul buteliei nu concentratia de CO2 din acvariu.

Ca recomandare generala: citeste cu atentie instructiunile de folosire!

albastru sau "+" inseamna ca trebuie sa mai cresti concentratia de CO2. Adica in acvariu ai prea putin.
verde deschis-galbui sau "-" inseamna ca trebuie sa scazi concentratia de CO2. Adica in acvariu ai prea mult

Din experienta personala cu acelasi test as mai adauga si eu :

maroniu deschis inseamna ca ai muuult prea mult CO2 dizolvat in apa din acvariu, inchide valva, robinetul sau ce ai tu pe acolo si asteapta sa scada concentratia. Nu te apuca sa faci schimburi de apa si alte prostii pentru ca risti sa iti bagi atat flora cat si fauna in soc de pH.

maroniu foarte deschis, aproape transparent... uite-te dupa victimele din acvariu. Nu dispera. procedezi ca mai sus. Cei care au murit, trist, dar asta e... Cei care respira greu, plutesc de-aiurea, zac pe o parte, se comporta ciudat, au suferit un soc de pH, sau (mai rar) o intoxicatie cu CO2. Unii, cei de talie mai mare, de obicei isi vor reveni. Evita sa repeti accidentul.

Cam asta e momentul cand incepi sa te gandesti la combinatia butelie-electrovalva-pHcontroller..etc.



Take care.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am si eu asa ceva, dar de la Dupla (1ml de apa, 2 picaturi de reactiv). Am impresia ca e de fapt un masurator de PH - pentru ca la fiecare schimb de apa, in instructiuni scrie ca trebuie sa inlocuiesti si solutia din indicator.

Pare insa corect. Cand fac pauza putin intre bombe, se duce pe abastru - iar cand bag CO2 se duce la verde.
[WWW]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

multumesc tuturor pt raspunsurile voastre, intradevar sera au ales un mod m-ai ciudat de a ne prezenta culorile pe aptibild Acum...verde sa fie...
Cu respect

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com